Справа № 646/9879/16-а
№ провадження 2-а/646/182/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.12.2016 року м. Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого-судді: Шелест І.М., за участю секретаря - Славгородської К.В., представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Червонозаводського районного суду м. Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання дій органу державної влади неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова (далі - УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова), в обґрунтування якого зазначила, що з 2006 року отримує пенсію за віком поЗакону України «Про державну службу», яку їй призначено в розмірі 90 % від заробітної плати. 15.08.2016 року позивач звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року заробітної плати працюючих державних службовців в звязку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям. 19.08.2016 року УПФУ прийнято рішення, яким відмовлено у перерахунку пенсії.
Тому позивач просила визнати неправомірним рішення УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова від 19.08.2016 року про відмову в перерахунку їй пенсії, зобов'язати УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова провести перерахунок призначеної позивачу пенсії у розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади і рангу за останнім місцем роботи на державній службі на посаді начальника відділу в Департаменті економіки та комунального майна Харківської міської ради, з врахуванням довідки про заробітну плату № 225 від 02.08.2016 року, що надається не працюючим пенсіонерам, виданою Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради, у звязку з підвищенням зарплати державних службовців за постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.08.2016 року. А також вирішити питання, щодо розподілу судових витрат.
У судовому засіданні представник позивач підтримала позов, просила задовольнити повністю.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову.
Крім того, відповідачем подано до суду заперечення проти адміністративного позову, в яких УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова зазначено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про державну службу» з 2006 року. 15.08.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, надавши довідку про заробітну плату, яку видано Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради від 02.08.2016 року № 225 та від 05.08.2016 року № 230. Рішенням Управління від 19.08.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за заявою від 15.08.2016 року по наданим довідкам. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни від 02.03.2015 р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України, в т.ч. Закону України «Про державну службу». Тобто з 01.06.2015 року, пенсії, що визначені в порядку та на умовах згідно із Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд, вислухавши представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 з 2006 рокуперебуває на обліку в УПФУ в Червонозаводському району м. Харкова, та отримує пенсію призначену згідно Законом України «Про державну службу».
Позивач ОСОБА_3 працювала на посаді начальника відділу в Департаменті економіки та комунального майна Харківської міської ради та звільнилася у зв'язку з виходом на пенсію.
15.08.2016 року позивач звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року заробітної плати працюючих державних службовців в звязку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова від 19.08.2016р. позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за її вищевказаною заявою з підстав внесення змін, внесенихпунктом 5Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213та згідно зЗаконом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIIIз 01.05.2016 року перерахунок пенсії державного службовця не передбачений.
В той же час, пункт 4Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 "Про деякі:питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій", яким було встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставіПостанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України "Про державну службу", «Про прокуратуру»; «Про судоустрій і статус суддів", «Про статус народного депутата України", «Про Кабінет Міністрів України", «Про судову експертизу",«Про дипломатичну службу",«Про Національний банк України",«Про службу в органах місцевого самоврядування", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України".
Положеннямист.90 Закону України «Про державну службу»пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Разом з тим, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії.
Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії працюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради від 02.08.2016 року № 225 позивач працювала начальником відділу в Департаменті економіки та комунального майна Харківської міської ради та відповідно якої заробітна плата для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року становить 7656, 60 грн. (а.с. 6).
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Згідно з ч. 2статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ(далі - ОСОБА_2 №3723-ХІІ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
04 лютого 2003 року набув чинностіОСОБА_2 України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року №432-ІУ, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР " Про оплату праці " (далі - ОСОБА_2 №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Доводи пенсійного органу, які зазначені в їх запереченнях про те, що починаючи з 01.06.2015 р. і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.
Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за№ 213-VIIIу разі неприйняття до 1 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно доЗаконів України "Про державну службу", «Про прокуратуру»; «Про судоустрій і статус суддів", «Про статус народного депутата України", «Про Кабінет Міністрів України", «Про судову експертизу",«Про дипломатичну службу",«Про Національний банк України",«Про службу в органах місцевого самоврядування", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, пенсія позивачу призначена в 2006 році тобто, до внесення змін доЗакону України "Про державну службу".
Вирішуючи питання про застосуванняЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення"у часі, судвиходить з того, що згідно зістаттею 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На підставі викладеного, суд вважає помилковими доводи пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії про те, що пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону№ 213з 01.06.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно достатті 37 Закону №3723-XII(в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожен рік роботи понад 10 років на державній службі пенсі збільшується на 1 відсоток, але не більше ніж на 90 відсотків.
Однак, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України"змін не зазнали.
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому вважає, щовнесеніЗаконом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України"зміни достатті 37 Закону України "Про державну службу"щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно з приписамистатті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, згідно з ч.2ст.11 КАС Українисуд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Тому, з урахуванням вказаної норми суд приходить до висновку, що для повного захисту прав позивача, окрім задоволення позовних вимог, необхідно також скасувати рішення УПФУ в Червонозаводському району м.Харкова від 19.08.2016р., яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.
Таким чином, під час розгляду справи знайшли своє підтвердження ті обставини, на які позивач посилався в обґрунтування своїх позовних вимог, що є підставою для їх задоволення і тому позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.167,254-256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_3 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку пенсії державного службовця.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 19 серпня 2016 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова провести з 01.08.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії державного службовця у розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади і рангу за останнім місцем роботи на державній службі на посаді начальника відділу в Департаменті економіки та комунального майна Харківської міської ради, з врахуванням довідки про заробітну плату № 225 від 02.08.2016 року, що надається не працюючим пенсіонерам, виданою Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради, у звязку з підвищенням зарплати державних службовців за постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова (ідентифікаційний номер 22682342, м.Харків, вул.Гольдбергівська, 15) на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідн. НОМЕР_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд м.Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановленоКАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя І.М. Шелест