Ухвала суду № 63283662, 07.12.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2016
Номер справи
821/826/16
Номер документу
63283662
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/826/16

Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

16.06.2016р. публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» (надалі - ПАТ « ЕК «Херсонобленерго») звернулося до суду з позовом до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000574100 від 08.06.2016р. про донарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 258032,51грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 12.07.2016р. позов задоволений.

Не погоджуючись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій вважає, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню з прийняттям нового про відмову у задоволенні позову.

Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Одесі міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» за березень 2016р., у т.ч. перевірка дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за березень 2016р. та податкових накладних минулих періодів, що були зареєстровані у березні 2016р. За результатами перевірки складний акт № 47/28-08-41/05396638 від 20.05.2016р. /а.с.7-10/

Перевіркою встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних по договірним взаємовідносинам між позивачем та ПАТ «Сільпо Рітейл», ТОВ «Югнефтетранс», ТОВ «Український рисовий елеватор» з постачання останнім електричної енергії в період жовтень 2015р. - січень 2016р., чим встановлено порушення пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 716949,12грн., з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів на суму ПДВ 80,43грн.; з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 287230,09грн.; з порушенням терміну реєстрації більше 61 календарного дня на суму ПДВ 429638,60грн., за що п.120-1.1 ст. 10-1 Податкового кодексу України передбачена відповідальність.

На підставі акту перевірки, було винесено податкове повідомлення-рішення від 08.06.2016р. № 0000574100 про застосування штрафу в розмірі 258032,51грн. /а.с.11-12/

Не погоджуючись з вказаним повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач самостійно виявив недоліки раніше зареєстрованих податкових накладних, виписав розрахунок коригування до своєчасно зареєстрованої податкової накладної з умовним номером, і на таку ж саме дату податкову накладну із індивідуальним податковим номером контрагента та зареєстрував її в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому суд дійшов висновку, що реєстрація податкової накладної з метою виправлення раніше допущеної помилки не є несвоєчасною реєстрацію накладної з вини платника податку.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши апеляційну скаргу, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції.

Так, відповідно до ст.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 15 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою контролюючий орган зобов'язаний провести документальну позапланову перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Відповідно до ст. 120-1.1. Порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

З матеріалів справи вбачається та судом встановлено, що враховуючи відсутність в укладених позивачем договорах інформації відносно статусу споживачів електричної енергії, як платників ПДВ, згідно з Порядком заповнення податкової накладної у податкових накладних у графі «Особа (платник податку) - покупець» зазначено «Неплатник» та у графі «Індивідуальний податковий номер покупця» відображено умовний індивідуальний податковий номер « 100000000000». В той же час, у цих податкових накладних зазначені реквізити, які дозволяють ідентифікувати покупця, а саме: місцезнаходження покупця та номер і дата договору, за яким здійснювалось постачання товару.

Отже, в період жовтень 2015 року - січень 2016 року позивачем були складені податкові накладні на зазначених вище контрагентів, як не платників ПДВ та своєчасно зареєстровані в ЄРПН, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

24.02.2016 року та 03.03.2016 року покупці звернулись до позивача з відповідними листами, якими повідомили про свій статус платника ПДВ, надавши копії відповідних свідоцтв. У зв'язку з чим, враховуючи наявність у позивача інформації по зазначеним покупцям про їх статус, як платників ПДВ, позивачем було виявлено відповідну помилку в зазначених в акті перевірки податкових накладних у графі «Особа (платник податку) - покупець», де було зазначено «Неплатник» та у графі «Індивідуальний податковий номер покупця» де відображається податковий номер.

Відповідно до п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України та п.21 Порядку, у разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, в розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.

При цьому, відповідно до затвердженої форми розрахунку коригування у графі 2 розрахунку зазначається причина коригування. Враховуючи наведене, у графі 2 розрахунку коригування, який складається для виправлення помилки в індивідуальному податковому номері покупця, допущеної у податковій накладній, зазначається причина коригування: «виправлення посилки в індивідуальному податковому номері покупця».

Податковим органом було надано роз'яснення механізму виправлення помилки, яка пов'язана з індивідуальним податковим номером платника податку покупця у податковій накладній у листі №5292/7/99-99-19-03-02-17 від 17.02.2015 року де зазначено, що помилка, допущена в індивідуальному податковому номері контрагента (вказано номер іншого контрагента), може бути виправлені шляхом складанням двох розрахунків коригування, які заповнюються в такому порядку: в першому розрахунку коригування реквізити заголовної частини переносяться з податкової накладної з помилкою, в обсяг операції з постачання товарів/послуг та інші показники табличної частини заповнюються зі знаком «-»; в другому розрахунку коригування реквізити заголовної частини вказуються без помилок, а обсяг з постачання товарів/послуг та інші показники табличної частини заповнюється зі знаком «+».

Разом з тим, запропонований механізм неможливо застосувати на практиці, оскільки програмне забезпечення налаштоване таким чином, що при спробі реєстрації другого розрахунку коригування з вказаним покупцем його індивідуальним податковим номером не проходить реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних з причин відсутності в ньому податкової накладної з таким правильним номером.

В зв'язку із наведеним, з метою виправлення помилки в індивідуальному податковому номері покупця позивач в березні 2016 року, тобто на дату виявлення помилки, виписав розрахунок коригування до своєчасно зареєстрованої податкової накладної з умовним номером, і на таку ж саме дату податкову накладну з індивідуальним податковим номером контрагента та зареєстрував її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.120-1.2 ст.120-1 Податкового кодексу України відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.

З аналізу вищенаведеної норми слідує, що реєстрація податкової накладної з метою виправлення раніше допущеної помилки не є несвоєчасною реєстрацією накладної з вини платника податку.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про протиправність оскарженого податкового повідомлення-рішення щодо несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що при вирішенні справи суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права, внаслідок чого постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 липня 2016 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія