Постанова № 63276947, 02.12.2016, Біляївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
02.12.2016
Номер справи
496/3752/16-а
Номер документу
63276947
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 496/3752/16-а

Провадження № 2-а/496/80/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2016 року Біляївський районний суд

Одеської області

у складі: головуючого судді - Трушиної О.І.

при секретарі - Поцелуйко К.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Біляївка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з зазначеним адміністративним позовом і просить визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області в перерахунку пенсії; зобовязати Управління здійснити їй перерахунок пенсії у звязку з підвищенням посадового окладу державного службовця відповідно до довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області № 5-1600/16, № 5-1599/16, № 5-160116 від 01 липня 2016 року та виплатити різницю з раніше отриманою пенсією, починаючи з 09.09.2015 року; зобовязати Управління здійснити їй перерахунок пенсії у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням інших виплат, за які сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації Одеській області від 30.09.2016 року № 5-2617/16 та виплатити різницю з раніше отриманою пенсією, починаючи з 09.08.2005 року.

Свої вимоги мотивує тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з 09.08.2005 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 у розмірі 90% від суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. При обчисленні розміру пенсії їй не було враховано відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» інші виплати, до яких увійшли матеріальна допомога та індексація. 03.10.2016 року вона звернулася до управління з відповідною заявою та надала довідку ТУ ДСА № 5-2617/16, однак 17.10.2016 року отримала відмову у звязку з тим, що ці виплати не передбачені законом. Крім того згідно довідок ТУ ДСА України в Одеській області № 5-1600/16, № 5-1599/16, № 5-1601/16 від 01.07.2016 року посадовий оклад секретаря судового засідання збільшувався з 09.09.2015 року, 01.01.2016 року, 01.06.2016 року. 07.07.2016 року вона зверталася до Управління ПФУ з заявою про перерахунок пенсії у звязку з підвищенням окладу працюючих державних службовців, починаючи з 09.09.2015 року, а 21.07.2016 року отримала відмову з посиланням на скасування норм з 01.06.2015 року щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року. Такі дії відповідача вважає незаконними, у звязку з чим вона звернулася до суду з адміністративним позовом.

Позивачка у судовому засіданні наполягала на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача позов не визнав, надіслав до суду заперечення на позов і просив у задоволенні адміністративного позову відмовити з підстав, викладених у запереченні.

Вислухавши пояснення позивачки, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з 09.08.2005 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 у розмірі 90% від суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Пенсія була призначена на підставі наданих позивачкою довідок про складові заробітної плати.

03.10.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, але листом № 149/м-5 від 17.10.2016 року їй було відмовлено у такому перерахунку, оскільки індексація та матеріальна допомога не включаються до складу заробітної плати у розумінніпостанови КМУ від 31.05.2000 р. за № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", розмір яких враховується при обчисленні пенсії.

Проте, такий висновок Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області є незаконним з наступних підстав.

Так, відповідно до ч. 1ст. 37 Закону України "Про державну службу"пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ч. 1ст. 1 Закону України "Про оплату праці"заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно положеньч. 2ст. 33 Закону України "Про державну службу"заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація та матеріальна допомога входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того,ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1ст. 66 вказаного Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка відповідно до ч. 1ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства Україниє обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Таким чином відмова УПФ України в Біляївському районі Одеської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, визначених в довідці, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області від 30.09.2016 року № 5-2617/16 є неправомірною, а порушене право позивачки підлягає судому захисту, шляхом зобов'язання відповідача провестиОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 жовтня 2016 року, виходячи з положень частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною пятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

07.07.2016 року позивачка подала до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області заяву про проведення перерахунку призначеної їй пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (а.с. 12).

Однак Управлінням 21 липня 2016 року їй відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року. Крім цього, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п.4 Постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та внесено зміни до п.5 Постанови в частині надання довідок про заробітну плату (а.с. 12).

Постановою КМУ від 02.09.2015 року № 644 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", яка набрала чинності 09.09.2015 року, викладений в новій редакції Додаток 47 доПостанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268"Схема посадових окладів керівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів" було врегульовано систему оплати праці працівників суду та переглянуто посадові оклади працівників суду в тому числі і секретаря суду.

Відповідно до довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Одеській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 5-1601/16 від 01.07.2016 року ОСОБА_1 дійсно працювала у Біляївському районному суді Одеської області на посаді секретаря судового засідання, її заробітна плата, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 червня 2016 року становить: посадовий оклад 2240,00 грн., надбавка за 11 ранг 70,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) 924,00 грн., всього 3234,00 грн. (а.с. 6).

Відповідно до ч. 1ст. 58 Конституції України, закони та нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера. Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до субєкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленогост. 8 Конституції України.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України «Про державну службу», виходячи з наступного: аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі). Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються.

Відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, нормист. 37 Закону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані.

Відповідно до вимог ст. 37-1Закону України «Про державну службу»умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. У відповідності до положеньпостанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій»позивачка, яка у 2005 році вийшла на пенсію державного службовця з посади секретаря судового засідання Біляївського районного суду Одеської області, має право на перерахунок пенсії в звязку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу. З 09 вересня 2015 року було підвищено розмір заробітної плати секретаря судового засідання, а з урахуванням вислуги та рангу позивачки - з 01 січня 2016 року - до 5885,60 грн., що підтверджується довідкою ТУ ДСА України в Одеській області від 01.07.2016 року за № 5-1599/16 (а.с. 9), - з 01 червня 2016 року до 3234 грн., що підтверджується довідкою ТУ ДСА України в Одеській області від 01.07.2016 року за № 5-1601/16 (а.с. 10). Суд, при зобов1язанні перерахунку пенсії приймає до уваги довідку Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області № 5-1601/16 від 01 липня 2016 року, оскільки відповідача зобовязано перерахувати пенсію, починаючи з 01 липня 2016 року.

Позивачкою при зверненні до суду було сплачено судовий збір у сумі 551,20 грн., а отже відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6, 8, 11, 17, 99, 160-163, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з 01 липня 2016 року відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області № 5-1601/16 від 01 липня 2016 року з врахуванням підвищень відповідно доПостанови КМУ від 02.09.2015 року № 644 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", яка набрала чинності 09.09.2015 року, викладена в новій редакції Додаток 47 доПостанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268"Схема посадових окладів керівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів", з урахуванням проведених виплат.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням інших виплат, за які сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації Одеській області від 30.09.2016 року № 5-2617/16, починаючи з 01 жовтня 2016 року, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Біляївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання її копії.

Суддя Біляївського районного суду

Одеської області ОСОБА_2