Постанова № 63270661, 05.12.2016, Тульчинський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
05.12.2016
Номер справи
148/2100/16-а
Номер документу
63270661
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 148/2100/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2016 року ТУЛЬЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

Вінницької області

В складі: головуючого судді Ковганича С.В.

при секретарі Галькевич І.В.

з участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Лукашук Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тульчина адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язанні вчинити дії щодо призначення пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області (суб'єкта владних повноважень) про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії на пільгових умовах, мотивуючи свої вимоги тим, що він являється особою потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС, так як проживав і працював в місті Тульчині, (територія якої відносилась до зони посиленого радіоекологічного контролю).

В місті Тульчині йому було видано посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб які постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю (щільність забруднення ґрунту цезієм 137 від 1 до 5 кі (кв.м.О) категорія 4.

Однак, дане посвідчення потрапило у воду, внаслідок чого фотокартка відклеїлась, а печатки в посвідченні майже не видно. Всі інші дані, серія та номер посвідчення, збереглись в придатному вигляді достатньому для зорового огляду. На даний час він оформляє документи на пенсію по досягненню 55-ти років і звернувся до Управління пенсійного фонду Тульчинського району. Однак йому було зазначено, що серед документів для призначення і нарахування пенсії, необхідно подати дублікат посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому в оформленні пенсії на пільгових умовах відмовлено.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Тульчинської міської ради Вінницької області, від 06.09.2016 року, він працював з 29.01.1987 по 16.09.1994 в ПМК - 20, реорганізованому в подальшому в МПБМП -7, з 03.02.1999 по 02.11.1999 в Тульчинському районному комбінаті комунальних підприємств, з 01.11.1999 по 10.06.2002 на ВАТ «МПБМП», які знаходились, згідно адресної книги, у місті Тульчині.

Дані обставини підтверджуються і трудовою книжкою серії НОМЕР_1 виписана від 1983 року.

Відповідно до довідки виданої військовим комісаріатом від 06.09.2016 № 1223, він перебував з 15.01.1987 по 08.10.2001 на військовому обліку в Тульчинському районному військовому комісаріату та 30.10.2001 року, був виключений з військового обліку в зв'язку з досягненням граничного віку. Дані факти підтверджуються військовим квитком серія НОМЕР_2 виданим Крижопільським військовим комісаріатом 18 травня 1980 року. Також в мобілізаційному посвідчені від 1987 року зазначена адреса проживання в місті Тульчин « вул. Пролетарська №4.»

Відповідно до довідки виданої КП МБТІ від 07.09.2016 за № 1157, зазначено, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами вул. Козацька № 1 (бувша вул. Пролетарська № 1) належав йому, ОСОБА_1 з 22.08.1986 року по 04.062001 рік.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію, його, як суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи від 24.10.2000 року № НОМЕР_3, зазначена адреса реєстрації місто Тульчин « АДРЕСА_1.»

Згідно довідки Тульчинської міської ради, від 13.09.2016, він працює в м. Тульчині по договору укладеному з міською радою, по наданню послуг с/г технікою, де зазначено, що місто Тульчин відносилось до населеного пункту категорія 4.

В серпні 2016 року, він звернувся до Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації, із заявою про видачу дублікату посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, для оформлення на пенсію.

Лист був розглянутий та надана відповідь від 23.08.2016, з якої він дізнався, що законом від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015, зону посиленого радіоактивного контролю відмінено.

13 вересня 2016 року, він звернувся до Управління пенсійного фонду Тульчинського району з заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до пункту 2 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та надав відповідні документи в тому числі і Чорнобильське посвідчення, так як дублікати не видаються. Його заява була розглянута.

Рішенням комісії Управління пенсійного фонду у Тульчинському районі було встановлено, що відповідно до п.2.ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він станом на 01 січня 1993 року відпрацював у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше 4 років.

Комісією також встановлено, відповідно до поданих документів, а саме довідки про періоди роботи в Чорнобильській зоні, він працював з 29.01.1987 по 16.09.1994 у вищезазначених підприємствах, які згідно адресної книги міста Тульчина знаходились у місті Тульчині, яке відносилось до населеного пункту категорія №4, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Разом з тим міжвідомча комісія Управління пенсійного фонду Тульчинського району постановила відмовити в призначені пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років та рекомендовано надати дублікат посвідчення особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи для вирішення питання про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.

Вважає, що такий висновок комісії є незаконний. Відповідач знає, що статтю 2 закону, якою визначалися зони радіоактивного забруднення, виключено законом від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», що набрав чинності 01.01.2015, і дублікати посвідчень не видаються, про те незаконно наполягає надати дублікат посвідчення про що зазначено відповідачем у рішенні.

Відповідно до ст. 55 України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи які постійно проживали або постійно працювали у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право вийти на пенсію із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Норма статті 55 розповсюджується не тільки на громадян 4 категорії. Умовою для надання пенсії із зменшенням пенсійного віку є факт перебування (проживання, роботи) особи у зоні радіоактивного забруднення, що підтверджується документами, а саме довідкою органів місцевого самоврядування про період проживання чи роботи на зазначені території.

Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, встановлений перелік документів для призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, однак відмова у призначенні позивачу пенсії є не обґрунтованою, так як за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні права на пенсію застосуванню підлягає стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова правління Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005 року зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року № 1566/11846 і не постанова правління Пенсійного фонду № 13-1 від 07.07.2014 року зареєстрованої в Міністерстві юстиції України, 31.07.2014 року № 855/25672, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав і встановлюють інший порядок оформлення документів для призначення пенсії, ніж той який зазначений у статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судовому засіданні позивач та його представник, позовні вимоги підтримали в повному обсязі з обставин викладених в позовній заяві.

Представники відповідача ОСОБА_4, Лукашук Н.П., які діють за довіреністю, заперечили щодо позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування своєї правової позиції суду пояснили, що 13.09.2016 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Протоколом № 1071 від 19.09.2016 та рішенням міжвідомчої комісії про відмову у призначенні пенсії від 22.09.2016 № 3826/13-13/02/1 йому було відмовлено в призначенні пенсії, керуючись наступним.

Право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 3акону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають особи, які працювали, або проживали у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Постанова Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 р. зазначає, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.

Відповідно до п. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист

громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом.

Тому, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку є чорнобильське посвідчення.

Зазначеній категорії осіб, згідно зі статтею 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за поданням районних державних адміністрацій, Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.2 п. 2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи : 5) документи, які засвідчують особливий статус:

- посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період ( періоди) проживання ( роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування ( підприємствами, організаціями, установами) ( при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Призначення пенсії з ініціативи територіального органу Пенсійного фонду України чинним законодавством не передбачено.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, встановив, що згідно паспорта громадянина України серії АВ № 235342 від 12.06.2001, виданого Тульчинським РВ УМВС України у Вінницькій області, позивач значиться як ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 6-7).

Відповідно до рішення міжвідомчої комісії про відмову у призначенні пенсії Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області № 3826/13-13/02/1 від 22.09.2016, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії у відповідності до ст. 55 п.2 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Підставами для відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах, стало представлене позивачем посвідчення громадянина, який проживав на території посиленого радіологічного контролю 4 категорії серії В-І № 70595, яке пошкоджено, з якого неможливо ідентифікувати особу, які видано дане посвідчення. Крім того, датою видачі посвідчення є 17.06.1989 року, хоча статус потерпілих внаслідко аварії на ЧАЕС встановлювався станом на 1.01.1993, тому посвідчення не могло видаватись раніше. (а.с. 9-11).

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, врегульовані Конституцією України, нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Як вбачається із ч. 3 ст. 15 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

В свою чергу, ст. 65 ч.3 цього ж Закону визначено, що посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (в даному випадку) є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

На підставі ст. 55 п.2 ч.5 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.

Згідно постанови Кабінету міністрів Української РСР «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» № 106 від 23.07.1991, м. Тульчин, Вінницької області, відноситься до населених пунктів на які поширюється зона посиленого радіоекологічного контролю.

Розділом ІІ, ст. 2.1 п. 5 ч.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, встановлено, що до заяви про призначення пенсії подаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Крім того, відповідно до правової позиції ВАСУ, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забрудненій території тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Як вбачається із досліджених в судовому доказів, позивачем при зверненні до управління Пенсійного фонду у Тульчинському районі із заявою про призначення пенсії, представленні документи, а саме посвідчення особи, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, на якому пошкоджена фотокартка та відсутні печатка.

Разом з тим, оцінюючи представлену в судове засідання довідку органу місцевого самоврядування - Тульчинської міської ради про періоди роботи позивача, встановлено, що вона видана на підставі трудової книжки, і не є первинним документом, який засвідчує періоди роботи.

У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

За приписами ст. 72 ч.3 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

В судовому засіданні представником відповідача визнано обставини щодо періодів роботи позивача, вказані обставини не оспорюються, тому додатковому доказуванню не підлягають.

Єдиною підставою для відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах є представлення позивачем пошкодженого чорнобильського посвідчення, з якого не можливо ідентифікувати особу.

У відповідності до вимог ч. 2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи доводи сторін, судом встановлено, що відповідач діяв у спосіб визначений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», затвердженого постановою КМУ № 13-1 від 7.07.2014, які в сукупності, відповідно до вимог ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дають право та підстави, а також зобов'язують діяти виключно до вимог вказаних нормативно-правових актів, відповідача - управлінню Пенсійного фонду України у Тульчинському районі, призначити пенсію на пільгових умовах. При цьому, відповідач роз'яснив позивачу порядок отримання дублікату Чорнобильського посвідчення.

Суд критично відноситься до посилань позивача, як на доказ, щодо відмови Управління соціального захисту населення Тульчинської РДА, про неможливість видачі дублікату Чорнобильського посвідчення, так як вказана відмова видана 23.08.2016, а рішення міжвідомчої комісії прийнято 22.09.2016. Крім того, протиправність такої відмови у видачі дублікату посвідчення також вбачається із листа-роз'яснення Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА виданого 31.10.2016 і адресованого ОСОБА_1

З аналізу досліджених в судовому засіданні доказів та правових норм, які регулюють питання призначення пенсії на пільгових умовах, суд не може зобов'язувати відповідача (суб'єкта владних повноважень) вчиняти дії, які суперечать вимогам законодавства.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах є правомірними, а позовні вимоги безпідставними, а відтак не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, в зв'язку з відмовою в позовних вимогах, судові витрати залишаються за сторонами.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 46 Конституції України, ст. 15, 55 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ст. ст. 2, 5, 6,17, 71, 159-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

В позові ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язанні вчинити дії щодо призначення пенсії відмовити.

Судові витрати залишити за сторонами.

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Тульчинський районний суд Вінницької області.

Повний текст судового рішення складено 7.12.2016.

Суддя: