Постанова № 6326748, 19.01.2009, Єнакіївський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
19.01.2009
Номер справи
2-а-33/2009
Номер документу
6326748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-33/2009р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 січня 2009 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Березкіної О.В.

при секретарі Іпатової Т.М.

з участю сторін:

позивача ОСОБА_1.

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_3 Донецької області ( третя особа- Головне Управління Державного Казначейства України у Донецькій області) про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_3 Донецької області про визнання неправомірними дій відповідача та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за 2007-2008 роки у сумі 5600 грв. 56 коп., та стягнення недоплаченої суми одноразової допомоги при народженні дитини у сумі 1963 грв. 80 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що вона виховує дочку - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на яку отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у розмірі, визначеному Законом України " Про Державний бюджет України на 2007 рік" у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім"ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в той час як така допомога повинна сплачуватися у розмірі, передбаченому Законом України " Про Державну допомогу сім"ям із дітьми". У добровільному порядку відповідач відмовляється виплатити їй недоплату, тому вона просить суд поновити їй строк звернення до суду, тому що вона його пропустила із-за своєї юридичної необізнаності, та стягнути на її користь недоплачену суму по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за 2007-2008 роки у сумі 5600 грв. 56 коп.

Крім того, позивачка просить стягнути з відповідача на її користь недоплаченої суми одноразової допомоги при народженні дитини у сумі 1963 грв. 80 коп., тому що їй було нараховано 8500 грв. одноразової допомоги, в той час як така допомога повинна виплачуватись у розмірі 22,6 розміра прожиткового мінімуму длі дитини віком до 6 років.

В судовому засіданні позивачка підтримала свої вимоги, а представник відповідача позов не визнав, та пояснив, що виплати проводились на підставі Закону України " Про Державний бюджет на 2007 рік" , та Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік» у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім"ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб та в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11 січня 2007 року, оскільки дія ст. 15 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" була зупинена вищезазначеним Законами.

Представник третьої особи - Головного Управління Державного Казначейства України у Донецькій області, який повідомлявся про дату слухання справи, в судове засідання не з"явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутністю.

Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив слідуючи фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так, відповідно до ст. 3 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа ( один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Відповідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, її матір"ю значиться позивачка, яка виховує дитину та отримує державну допомогу.

Згідно з ст. 71 Закону України " Про Державний бюджет на 2007 рік" призупинено на 2007 рік дію ст. 15 Закону України " Про Державну допомогу сім"ям із дітьми" і виплати жінкам, які доглядають дитину віком до трьох років сплачуються у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім"ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ст. 1 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів не делеговані.

Закон України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов"язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей і який необхідно застосовувати до спірних правовідносин в частині стягнення допомоги на дитину до трьох років.

Крім того, Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 рік про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 71 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року.

Рішення Конституційного Суду України є обов"язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв"язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми".

Отже, позивачка має право на отримання такої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 17 липня 2007 року ( тобто, з часу набрання сили рішенням Конституційного Суду України та виникнення у позивачки права на отримання допомоги) по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а не в розмірі, який виплачується відповідачем.

Відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення, позивачка отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, розмір якої з липня 2007 року складав: з 17 липня 2007 року- 62 грв. 43 коп., серпень 2007 року – 132,64 грв., вересень 2007 року - 134,45 грв., жовтень 2007 року – 136,13 грв., листопад 2007 року – 140,05 грв., грудень 2007 року - 144,10 грв.

З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по огляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 1810 грв. 23 коп.:

З 17 липня 2007 року: (463-129,03==333,97 : 31х15 дн.=161 грв. 60 коп.

Серпень 2007 року: 463-132,64 грв.=330,36 грв.

Вересень 2007 року: 463-134,45=328,55 грв.

Жовтень 2007 року: 470-136,13=333,87 грв

Листопад 2007 року :470-140,05=329,95 грв.

Грудень 2007 року: 470-144,10 =325,90 грв.

Таким чином відповідач повинен виплатити позивачці ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у сумі 1810 грв. 23 коп.

Відносно її вимог про зобов»язання відповідача сплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до трьох років у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей відповідного віку, на підставі Закону України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зхв»язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими народженням та похованням» , доплативши за 2008 рік сумму у розмірі 3515 грв. 10 коп. суд вважає, що ці вимоги заявлені необрунтовано, тому що всі види державної допомоги сім»ям з дітьми, крім допомоги у зв»язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 Закону « Про Державну допомогу сім»ям із дітьми» призначають и виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Відповідно ст. 15 Закону України « Про Державну допомогу сім»ям із дітьми», яка діє в теперішній час, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надаєтьс у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грв, таким чином, дії відповідача відповідають вимогам діючого законодавства і в цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Відносно вимог позивачки про стягнення на її користь недоплачену одноразову допомогу по народженню у розмірі 1963 грв. 80 коп., суд вважає, що вони задоволенню не підлягають із наступних підстав.

Так, відповідно до ст. 12 Закону України « Про Державну допомогу сім»ям із дітьми» в редакції, яка діяла до набрання законної сили Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», допомога при народжені дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини.

Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступне:

Абзац 2 частини 2 ст. 56 Закону: допомога при народженні дитини – у розмірі 8500 грв. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народжені дитини в сумі 3400 грв., решта- протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.

Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 рік про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 71 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року.

В той же час, рішенням Конституційного Суду України не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 статті 56 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено одноразову виплату у розмірі 8500 грв.

Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Таким чином, суд вважає, зо Закон України « Про Державний бюджет Українги на 2007 рік» та його положення мають вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів стосовно визначення розміру або порядку обчислення допомоги при народженні дитини, бо є основним та головним ( окрім Конституції) фінансовим нормативним актом розподілу доходів та видатків в країні. За цих обставин, положення цього закону, яким було визначено порядок нарахування допомоги при народжені дитини, є обов»язковим для застосування та вирішення справ у суді. Тобто, при визначені розміру допомоги при народжені дитини слід керуватися абзацом 2 частини 2 статті 56 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», а не ст. 12 Закону України « Про Державну допомогу сім»ям із дітьми».

Таким чином, відповідачем була призначена правомірно допомога при народжені дитини у розмірі 8500 грв., тому у суду немає підстав для визнання таких дій протиправними.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Суд вважає, що ОСОБА_1 з поважних причин пропустила строк звернення до суду, оскільки вона виховує малолітню дочку – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, є юридично необізнаною особою, не знала про діючі правові норми, а тому пропущений нею строк на звернення до адміністративного суду необхідно поновити.

Вирішуючи питання по спосіб захисту порушеного права, суд вважає, що найбільш ефективним та адекватним способом захисту прав позивачки, буде покладення на відповідача -Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ОСОБА_3 зобов"язання вчинити певні дії, а саме: здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1810 грв. 23 коп. за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 " Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.

Керуючись ст.4, 6,7, 8, 9,10, 11, 12, 15, 158-163 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В:

Поновити ОСОБА_1 пропущений нею строк на звернення до адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_3 Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік.

Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1810 ( одна тисяча вісімсот десять) грв. 23 коп. за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 " Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років" з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.

У іншій частині позову – відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу її проголошення, з наступним поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Березкіна О.В.