Справа № 561/755/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2016 року смт. Зарічне
Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Світличний Р.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області протиправними та зобовязати здійснити перерахунок та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
28 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Зарічненського районного суду Рівненської області із вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати неправомірними дії відповідача, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 грудня 2015 року, виходячи із 83% від заробітної плати у сумі 6637,50 грн., що значиться у довідці № 489/07 від 15 серпня 2016 року, та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, починаючи з 01 грудня 2015 року, виходячи із 83% процентів від заробітної плати у сумі 6637,50 грн., що значиться у довідці № 489/07 від 15 серпня 2016 року.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що з 03 квітня 2001 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. З 01 лютого 2008 року йому було перераховано пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 83% із заробітної плати на посаді начальника управління Пенсійного фонду в Зарічненському районі, враховуючи стаж державної служби 10 років 4 місяці. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 збільшено посадові оклади державним службовцям, у тому числі і державним службовцям управління Пенсійного фонду у Зарічненському районі, де він працював до виходу на пенсію. 15 серпня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця. Листом від 25 серпня 2016 року за № 1411/05 відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії та повідомив про те, що оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. А також у звязку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року було виключено положення із постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того, у звязку з набранням чинності з 01 травня 2016 року Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, в тому числі ст. 37-1, якою передбачалося право на проведення перерахунку пенсії державним службовцям у звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Ухвалою суду від 28 листопада 2016 року відкрито скорочене провадження по справі.
Відповідач Зарічненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області у встановлений строк надало суду заперечення проти позову, за змістом яких проти адміністративного позову заперечує повністю, просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі за їх безпідставністю та недоведеністю. Суть заперечень зводиться до того, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». З 01 червня 2015 року призначення та перерахунок пенсії за віком державним службовцям не здійснюються у звязку з відсутністю правової норми, яка регламентує порядок реалізації таких правовідносин. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 (тією ж, якою встановлено нові розміри посадових окладів) було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». 01 травня 2016 року набрав чинності закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, яким визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Оскільки відповідач на виконання своїх повноважень діяв в межах та у спосіб, що передбачений чинним законодавством, а тому позов до задоволення не підлягає.
У відповідності до ч. 4ст. 183-2 КАС України суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні, та не вбачає підстав для виклику осіб та проведенні судового засідання за загальними правилами КАС України. При цьому суд приходить до таких висновків.
Згідно ст. 46 Конституції Українипенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент призначення пенсії позивачу) передбачала, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 з 03 квітня 2001 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію, обчислену у відповідності до Закону України «Про державну службу», виходячи із 83% від заробітної плати із посади з якої виходив на пенсію (а.с.21). Згідно вкладиша до трудової книжки, позивач 09 вересня 2004 року звільнився з посади начальника управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі у звязку з виходом на пенсію державного службовця, п. 3 ст. 30 Закону України «Про державну службу» із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.12).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09 грудня 2015 року, збільшено посадові оклади державним службовцям, в тому числі і державним службовцям Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, яке є правонаступником управління, в якому працювала позивач на момент виходу на пенсію.
15 серпня 2016 року позивач звернулася до відповідача із з письмовою заявою про перерахунок їй пенсії з 01 грудня 2015 року у звязку з підвищенням посадових окладів, виходячи із заробітної плати, вказаної у довідці Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області № 489/07 від 15 серпня 2016 року.
Відповідно до довідки Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області № 489/07 від 15 серпня 2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, заробітна плата позивача за посадою начальника управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 грудня 2015 року становить 6637,50 грн. (а.с.13). Дана довідка встановленого зразка, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.
Листом відповідача від 25 серпня 2016 року № 1411/05, а не рішенням, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії як державному службовцю із посиланням на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. Також розяснено, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме з 01 грудня 2015 року було виключено п. 4 зазначеної постанови щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року також чинність, в тому числі стаття 37-1, якою передбачалось право на проведення перерахунку пенсії державним службовцям у звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Таким чином, проведення будь-яких перерахунків пенсійних виплат, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» чинним законодавством не передбачено (а.с.15).
Суд вважає, що дії відповідача по відмові у перерахунку позивачу пенсії є протиправними, оскільки обмежують конституційні права позивача.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» розяснено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України) не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
Статтею 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії, передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, зокрема вилучено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції, згідно якої форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України, за погодженням з Міністерством соціальної політики, а постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» взагалі визнано такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865.
Таким чином Кабінетом Міністрів України не лише не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, на виконання ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», але й припинено дію порядку, який раніше визначав обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
В п. 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України», (в якій заявники скаржилися на невиплату їм державними органами відповідної надбавки до пенсії в розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни») вказано, що: «За певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Так, якщо суть вимоги особи повязана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування».
Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям, тобто відмова держави здійснити певні дії та припинення положень Постанови КМУ № 865, які визначали порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, на думку суду, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки Зарічненським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону № 213-VІІІ не зазнали змін.
Прикінцеві положення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Застосувавши до позивача ОСОБА_1 Закон № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року та постанову Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року (скасування положень щодо призначення пенсій державним службовцям та виключення норм стосовно їх перерахунку) відповідач фактично звузив соціальні гарантії на достатній рівень матеріального забезпечення по старості (за віком), які полягають у можливості перераховувати призначену пенсію. Вказане дає достатні підстави вважати, що цим порушено приписи частин другої та третьої статті 22 Конституції України та частини 1 статті 58 статті 21 та 24 Конституції України.
Таким чином, оскільки позивач звернувся до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з у звязку з підвищенням заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи.
Відповідно до частини четвертоїст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу саме з 01 серпня 2016 року, а не з 01 грудня 2015 року, як про це просить позивач, оскільки до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії він звернувся 15 серпня 2016 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондіву межах суми стягнення за один місяць.
Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, присудивши на корить позивача понесені ним і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору (а.с.1).
Керуючись ст.ст. 6, 11, 94, 99, 100, 158-163, 183-2, 254, 256 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області протиправними та зобовязати здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 серпня 2016 року, виходячи із 83 процентів від заробітної плати у сумі 6637,50 грн., яка значиться у довідці Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 15 серпня 2016 року № 489/07.
Зобовязати Зарічненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 серпня 2016 року, виходячи із 83 процентів від заробітної плати у сумі 6637,50 грн., яка значиться у довідці Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 15 серпня 2016 року № 489/07.
Постанову у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судовий збір у розмірі 551,20 грн. (Пятсот пятдесят одна гривня двадцять копійок).
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: Р.В. Світличний