Справа № 524/7847/16-а
Провадження 2-а/524/452/16
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
06.12.2016 року м.Кременчук
Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі :
Головуючого судді Андрієць Д.Д.
за участю секретаря Бєлєнького О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду м.Кременчука з дійсним адміністративним позовом. На обґрунтування позовних вимог зазначив, що 22.08.2005 року він звільнився на пенсію з УМВС України в Полтавській області. З 14.11.2005р. йому встановлено 2 групу інвалідності. 23.12.2015р. було прийнято ЗУ №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який є підставою для перерахування пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ. 16.03.2016р. він звернувся до МВС України з проханням забезпечити роботу по перерахунку пенсії. Листом відповідач відмовив йому в задоволенні його прохання, мотивуючи свою відповідь тим, що з 29.12.2015р. не приймалось будь-яких рішень щодо зміни чи введення нових видів грошового забезпечення поліцейських. Також у відповіді було зазначено, що Постанова КМУ №988 від 11.11.2015р. про збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки вона прийнята до внесення змін до ст..63 ЗУ №2262 та не має зворотної дії в часі. Вважає, що відповідач незаконно та невірно тлумачить і застосовує законодавство.
Посилаючись на вказані обставини, просив суд визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо неповідомлення ПФУ про підстави перерахунку йому пенсії з 01.01.2016р.; зобовязати МВС України у пятиденний строк повідомити ПФУ про наявність підстав для перерахунку йому пенсії з 01.01.2016р.; зобовязати МВС України забезпечити подання через підзвітні йому територіальні органи(або подати) ГУ ПФУ в Полтавській області відповідну довідку з перерахованим розміром його грошового забезпечення з врахування Постанови КМУ №988 від 11.11.2015р. для перерахунку йому пенсії з 01.01.2016р.; зобовязати МВС України подати до суду звіт про виконання судового рішення.
В судовому засіданні позивач підтримав свій позов та просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надіслав до суду свої заперечення в яких зазначено, що Закон №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» застосовується до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, а саме після 29.12.2015р., а тому Постанова КМУ №988 від 11.11.2015р. не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.
Представник третьої особи, ОСОБА_2, проти задоволення позову заперечував.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані суду докази, приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що з 22.08.2005р. ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення військово-службовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується копією посвідчення №94/11851 від 21.09.2005р..
16.03.2016р. на адресу МВС України позивачем направлено звернення, в якому останній просив повідомити про причини не проведення роботи по перерахунку грошового забезпечення, для перерахунку пенсій, на підставі ЗУ №900-VIII; забезпечити роботу по проведенню перерахунку його пенсії, яка стосується МВС України та підпорядкованих йому підрозділах та повідомити на його адресу в які строки ця робота буде виконана; забезпечити надання йому, встановленими підрозділами, завіреної належним чином, довідки про перерахований розмір його грошового забезпечення з датою перерахування, яка буде надана до відповідного органу ПФУ, на виконання ЗУ №900-VIII.
09.04.2016р. відповідач направив на адресу позивача відповідь від 08.04.2016р. №15/2-К-503. Зі змісту відповіді вбачається, що на сьогодні для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення військово-службовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», немає достатніх законних підстав, оскільки Постанова КМУ від 11.11.2015р. №988 набрала чинності 02.12.2015р., до прийняття і набрання чинності ЗУ від 24.12.2015р. №900-VIII, а тому прийняття вказаної постанови не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа працівників міліції. Крім того, інших актів Уряду, якими б змінювались розміри чи вводились нові види грошового забезпечення поліцейських, не прийнято.
Відповідно до п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських та схеми посадових окладів поліцейських.
ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. за №900-VIII було внесено зміни до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст.63 вказаного закону доповнено новою частиною в такій редакції: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Заперечуючи проти позову, відповідач вказує, що ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. не має зворотної дії в часі, а тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988.
Однак, вказане твердження відповідача суд розцінює як помилкові та необґрунтовані виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України у справі N 1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 року зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
На думку суду, ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р., з моменту набрання ним чинності лише підтвердив право колишніх працівників органів внутрішніх справ на перерахунок їх пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Враховуючи те, що Постанова КМУ від 11.11.2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» була чинною на момент внесення змін до ст.63 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у своїх вимогах позивач просить здійснити перерахунок з 01.01.2016р., тобто після набрання чинності Законом від 23.12.2015р. за №900-VIII, суд вважає, що посилання позивача на наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії є обґрунтованими.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. N 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, у вказаному Порядку встановлено обов'язок МВС України повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій.
Враховуючи те, що судом встановлено, що позивач має право на перерахунок його пенсії з урахуванням Постанови КМУ від 11.11.2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», приймаючи до уваги те, що відповідач не виконав свій обов'язок щодо повідомлення ПФУ про наявність підстав для перерахунку пенсії, з урахуванням принципу верховенства права, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності МВС України щодо неповідомлення ПФУ про підстави перерахунку йому пенсії з 01.01.2016р; зобовязання МВС України у пятиденний строк повідомити ПФУ про наявність підстав для перерахунку йому пенсії з 01.01.2016р; зобовязання МВС України забезпечити подання через підзвітні йому територіальні органи(або подати) ГУ ПФУ в Полтавській області відповідну довідку з перерахованим розміром його грошового забезпечення з врахування Постанови КМУ №988 від 11.11.2015р. для перерахунку йому пенсії з 01.01.2016р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд вважає, що вимога позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Таким чином, дана стаття встановлює повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання. Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт є виключно правом суду, і, відповідно, не може бути визначене в якості позовної вимоги в адміністративному позові.
Відтак, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1
Керуючись ст. ст. 6, 11,17,69,70,71,86,158-161,163, 267 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р..
Зобовязати Міністерство внутрішніх справ України у пятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р..
Зобовязати Міністерство внутрішніх справ України забезпечити подання через підзвітні йому територіальні органи(або подати) Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку з перерахованим розміром грошового забезпечення ОСОБА_1 з врахування Постанови Кабінету міністрів України №988 від 11.11.2015р. для перерахунку йому пенсії з 01.01.2016р.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Д.Д.Андрієць