Справа № 359/9113/16-а
Провадження № 2-а/359/452/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
5 грудня 2016 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільський міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
21 листопада 2016 року до Бориспільського міськрайонного суду Київської області від ОСОБА_1 надійшла вище зазначена позовна заява з проханням визнати неправомірними дії Бориспільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області щодо відмови йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14.05.2015 роки.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, про результат розгляду якої отримав лист про відмову. Вважає, що відповідач протиправно порушив право на призначення та отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням, Серія А№ 036763 від 26.05.1994 року, а також ним були подані всі можливі документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а також те, що надані документи підтверджують його особливий статус.
У судове засідання позивач не зявився, однак надав письмову заяву в якій просив позов задовольнити в повному обсязі, розгляд справи проводити без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду подав заяву, якою розгляд справи просив здійснити у його відсутність, позов не визнав та просив відмовити у їх задоволенні. В своїх письмових запереченнях зазначив, що управлінням на законних підставах було відмовлено позивачеві в проведенні перерахунку пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки, період роботи в зоні відчуження не стверджено первинними документами.
Указане є підставою для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали адміністративного позову та подані заперечення, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно дост.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України. Крім того, згідно до вимогст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною 1статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для ст. 26 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів на 5 років.
Відповідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як встановлено судом, позивач являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС у 1986 році (категорія 3) серії А № 036763, виданого 26.05.1994 року (а.с.8).
Враховуючи положення ст. 65 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС надає позивачу право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з абз. 7 п. п. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФ України 25.11.05 р. N 221, що зареєстровано в МЮ України 27.12.05 р. за N 1 566/11 846,дійсно, визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи - документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 р. N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням нормст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Позивач 14.05.2015 року звернувся до відповідача по питанню призначення пенсії за віком, надавши як документи, які засвідчують його особливий статус:посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 3), довідку Бориспільською професійного ліцею від 06.05.2015 року №12 (форма 122); довідку Бориспільського ПТУ №3 від 12.12.1991 №59, довідку Бориспільською професійного ліцею №28 від 14.12.2010, табелі обліку робочого часу, лист начальника цивільної оборони Київської області №152 від 11.04.1991 року, виписку із відрядження що, у своїй сукупності підтверджували особливий статус позивача.
Зокрема, як слідує з копії довідки № Бориспільського ПТУ №3 від 12.12.1991 №59, а також з виписки про відрядження, позивач на підставі рішення Облвиконкому № 53 від 21.05.1986 наказом № 346 від 03.07.1989 року по Бориспільському СПТУ № 3 був відряджений в Поліський район с. Діброва строком на 20 днів з 07.07.1986 по 27.07.1986 року. (а.с. 12, 17)
Відповідно до копії довідки Бориспільського професійного ліцею ( до 01.07.2005 року Бориспільське ПТУ № 3) № 28 від 14.12.2010 року ОСОБА_1 була виплачена заробітна плата в сумі 275 крб. 68 коп. за роботу в населених пунктах зони відчуження, а саме КПП «Діброва» Поліського району Київської області за період з 07.07.1986 по 24.07.1986 року. (а.с. 13, 18)
Згідно зістаттею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"підставами длявизначення статусуучасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно зіст. 65 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, якіпостраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, РМ АР Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськдержадміністраціями за поданням райдержадміністрацій.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС"та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України від 20.01.1997 року №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (даліПорядок видачі посвідчень).
Вказаним Порядком видачі посвідчень визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, коло осіб, яким вони видаються.
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до ст. 15 Закону є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Таким чином, суд дійшов висновку, щоєдиним документом, що підтверджує статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".
Такий статус позивачеві було встановлено і видачею вищезазначеного посвідченнястверджено державою у встановленому чинним законодавством порядку.
Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже, суд вважає, що основним доказом участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 3), що видане на ім'я ОСОБА_1, яке, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", підтверджує статус позивача як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає позивачеві право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії позивач набув право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому рішення відповідача від 14.08.2015 року, згідно з яким позивачеві було відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є незаконним.
Відповідачем не враховано, що згідно ч. 1, 2ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не було подано відповідних вагомих доказів на обґрунтування заперечення проти позову.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити правову позицію, висловлену ВС України у подібних категоріях справ, зокрема, у постанові № 06/73 від 21.11.06 р., де суд зауважив, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до правової позиції ВАС України, викладеної у довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у т. ч. призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення „Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або „Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставамидля визначенняв установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Суд прийшов до висновку, що позивач на час звернення із відповідною заявою до відповідача, мав право на пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позов слід задовольнити.
Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності, суд вважає, що для захисту порушеного права позивача слід визнати протиправними дії відповідача, що полягають у відмові позивачеві у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати відповідача позитивно вирішити питання щодо призначення позивачеві пенсії із зменшенням пенсійного відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 14.05.2015 року.
В той же час, вимоги позивача щодо здійснення виплат за період, починаючи з 14.05.2015 року до 21.05.2016 року знаходяться за межами строку звернення до суду, визначеного ст. 99 КАС України, однак підлягає поновленню зважаючи на те, що останній на думку суду пропущений з поважних причин (тривалий час оскарження рішення до вищестоящого органу, відсутність юридичної освіти тощо).
На підставі наведеного, керуючись ст. 69-72,99-101,158-164,184-186 КАС України,Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,-
п о с т а н о в и в:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду.
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 2198 від 14 серпня 2015 року про відмову у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, з 14 травня 2015 року.
Зобов'язати Бориспільське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, починаючи з 14 травня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.М. Вознюк