Постанова № 63259492, 08.12.2016, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
08.12.2016
Номер справи
286/3001/16-а
Номер документу
63259492
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/3001/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2016 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із позовною заявою і просить зобов'язати відповідача призначити їй пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС у 1986 року зі зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мотивуючи тим, що позивачу виповнилось 50 років, вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, і так як вона в період з 29.05.1986 року по 30.05.1986 року приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, то відповідно до п.1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років. Однак, відповідач відмовив їй у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які підтверджують її роботу в зоні відчуження в певний період. В неї достатньо документів, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, довідка з місця попередньої роботи, а тому вона вважає, що відповідач відмовив їй безпідставно.

Відповідач надав письмове заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та розглядати справу за їхньої відсутності.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася 02.06.1965 року, що підтверджується копією паспорта серії ВМ 365324 (а.с.4), і при досягненні 51 року, звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.

З копії листа Овруцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №6122/02 від 27.10.2016 року вбачається, що позивачеві відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років, посилаючись на те, що нею не були надані первинні документи, які б підтверджували факт безпосереднього виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧЕАС.

Стаття 46 Конституції України закріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.

Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п. 2 ст. 14 вказаного Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 01.07.1986 - незалежно від кількості робочих днів;

- з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 р. із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

Згідно п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 N 501 "Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а потім і п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 N 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 - незалежно від кількості робочих днів, з 01.07.1986 до 31.12.1986 - не менше 5, а у 1987 - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору. серія А; при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.

Згідно п.п. "ґ" п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Встановлено, що Житомирською обласною державною адміністрацією 16.12.1999 року ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. 2 категорії серії А №344022.

Крім того, 14.12.1999 року позивачу була проведена перереєстрація посвідчення, яке відповідає всім вимогам, встановленим пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 51 від 20.01.1997 року. Тобто, при проставленні відповідного штампу «Перереєстровано» на зазначеному посвідченні Житомирською облдержадміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.

Згідно наданих позивачем доказів, зокрема, довідки від 25.11.1999 року №152 виданої Овруцьким об»єднанням будівельних матеріалів та підтвердження свідків ОСОБА_2, ОСОБА_3 , що працюючи інженером техніки безпеки Овруцького ОБМ ОСОБА_1 направлялася в с. Журба (зона відчудження) і дійсно 29-30 травня 1986 року надавала допомогу в евакуації жителів з даного населеного пункту в чисті регіони України, яка 15.10.2001 року засвідчена приватним нотаріусом Овруцького районного нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрована в реєстрі №1598.

Згідно постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року №106 село Журба Овруцького району Житомирської області після аварії на Чорнобильській АЕС відноситься до зони відчудження.

Відтак достовірно встановлено, що позивач відпрацювала у 1986 році у зоні відчуження 2 календарні дні.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії за віком із зниженням, встановленого ст.26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до правових норм, які закріплені в ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Для пенсій за віком вказаними нормами передбачено більш ранній строк, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як зазначено позивачем у позовній заяві, вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії після спливу трьох місяців з дня досягнення нею 50-річного віку, що дає можливість суду дійти висновку про правомірність призначення позивачу пенсії за віком з дня звернення за пенсією, тобто з 21.10.2016 року.

Позивач звільнена від сплати судового збору на підставі п. 10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.46 Конституції України, ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ст. ст. 14,15,55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.26 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8,9,11,71,86,94,99,160163, 183-2 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Зобов'язати Овруцьке об»єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2 із зниженням пенсійного віку на 10 років, у відповідності до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 21 жовтня 2016 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя: ОСОБА_5