Справа №295/14349/16-а
Категорія 87
2-а/295/555/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.2016 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Слюсарчук Н.Ф., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач 15.11.2016 року звернувся з указаним позовом, в якому просив визнати незаконною відмову відповідача щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимогст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та зобов'язати відповідача призначити та виплачувати йому пенсію, як учаснику ліквідації наслідку аварії на ЧАЕС 2 категорії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, починаючи з 14.08.2016 року. В обґрунтування позову вказав, щоявляється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Відповідачем відмовлено у призначенні йому пенсії на пільгових умовах, оскільки в архівній довідці вказано, що в наказах командира військової частини зазначено рядового ОСОБА_2, а у роздаткових відомостях зазначено ОСОБА_3 Однак, додатково, як докази на підтвердження його статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є інші документи, тому позивач вважає відмову відповідача незаконною.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Нормами статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 віднесений до 2 категорії та має право на пільги встановленіЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.6).
Згідно копії військового квитка НК № 5345286, ОСОБА_1 з 10.06.1986 року по 10.10.1986 року приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (а.с. 5)
Відповідно до довідки Архіву штаба Краснознаменного Білоруського військового округу від 21.12.1992 року, за перевіреними наказами командира в/ч 71451 встановлено, що рядовий ОСОБА_1 прибув у в/ч 71451 старшим поваром 07.06.1986 року, вибув 11.10.1986 року. Весь особовий склад в період з 07.06.1986 року по 18.10.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 4).
Командиром військової частини 71451 висловлено подяку ОСОБА_1 за зразкове виконання патріотичного боргу перед Батьківщиною (а.с. 7).
11.06.1986 року ОСОБА_1 нагороджено грамотою за самовіддані дії при виконанні задач по ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції, проявлені високі морально-бойові якості (а.с. 8).
15.09.2016 року позивач звернувся до Житомирського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про призначення йому пенсії, згідно записів трудової книжки (заява додана відповідачем до заперечення).
Згідно розпорядження Житомирського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирської області від 01.11.2016 року, та відповіді, адресованій ОСОБА_1, останньому відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки серед поданих документів відсутні документи про участь у роботах, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, а у архівній довідці та роздаткових відомостях не вірно вказано його по батькові.
Частиною 1статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"визначено, що особам,які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості днів, 10 років.
Згідно з Постановою Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1 «Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за документ, що засвідчуює особливий статус особи, подається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Посилання відповідача на відсутність у позивачапервинних документів безпідставне, так як жодною нормоюЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"не передбачено, що довідки підприємства не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Крім того, посилання відповідача у своїй відмові позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах на помилку у зазначенні по батькові заявника ОСОБА_1 в архівній довідці № 4/12898 від 13.10.2016 року та в роздаткових відомостях, не має значення для вирішення спору, оскільки позивачем надано достатньо інших документів на підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленимиЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи те, що позивачзвернувшись доЖитомирського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирської області з заявою про призначення йому пенсії відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені чинним законодавством, враховуючи що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме те, щоОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, останній має право на призначенняпенсії відповідно до ч. 1ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а діїЖитомирського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо відмови позивачу в призначенніпенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч.1ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є неправомірними.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, а відповідно такими, що підлягають задоволенню з 15.09.2016 року (дня зверненння позивача до відповідача з заявою про призначення пенсії).
На підставі викладеного, керуючисьст.ст.8,9,10,11,17,71,161,162,183-2,256 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Житомирського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Житомирського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженим пенсійним віком відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи"на 10 років - неправомірними.
Зобов'язати Житомирське обєднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та провести нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"на 10 років з 15.09.2016 року.
Стягнути з Житомирського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судовий збір в сумі 551,20 грн., що зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієїпостанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: