Ухвала суду № 63257814, 06.12.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
162/1091/15-а
Номер документу
63257814
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" грудня 2016 р. м. Київ К/800/41876/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Заїки М.М.,

суддів Загороднього А.Ф.,

Кобилянського М.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про перерахунок пенсії,

встановила:

15 червня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області (далі - Управління), в якому просив визнати протиправними дії Управління, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років в межах шестимісячного строку звернення до суду. Постанову звернути до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.

Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 30 червня 2015 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі. Суд першої інстанції зазначив, що дії відповідача щодо відмови в нарахуванні та виплаті пенсії позивачу відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус за соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ), є протиправними, а позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2015 року апеляційну скаргу Управління задоволено, постанову суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позовних вимог відмовлено. Постанова суду апеляційної інстанції вмотивована тим, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі- Закон № 1058-IV), а тому і збільшення розміру пенсії має бути проведено у розміріх, установлених цим законом.

У касаційній скарзі ОСОБА_2 з посиланням на порушення норм матеріального права, допущених судом апеляційної інстанції, просить скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Вказує на те, що згідно з рішенням суду апеляційної інстанції його позбавлено права вибору на одержання пенсії на умовах, визначених Законом № 796-ХІІ.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджено відповідним посвідченням. Позивач з 01 квітня 1991 року отримує пенсію.

До 01 січня 2004 року позивач отримував пенсію по віку з врахуванням положень частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не більше 75 % заробітку.

Згідно з розпорядженнями Управління, починаючи з 01 січня 2004 року, формула розрахунку пенсії ОСОБА_2 змінилася: введено поняття понаднормативного стажу, який розрахувався відповідно до положень статті 28 Закону № 1058-IV.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2014 року, яка набрала законної сили, скасовано постанову Любешівського районного суду Волинської області у справі № 162/255/14-а від 27 березня 2014 року про задоволення позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за частиною 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ. При цьому констатовано, що пенсію ОСОБА_2 за його вибором перераховано відповідно до положень Закону № 1058-IV.

05 грудня 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про обрання умов, норм та порядку пенсійного забезпечення відповідно до Закону України "Про статус за соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У тому числі просив провести перерахунок пенсії відповідно до вимог частини 2 статті 56 цього Закону.

Управління відмовило ОСОБА_2 у перерахунку пенсії відповідно до Закону № 796-ХІІ, у тому числі за частиною 2 статті 56 цього Закону.

Статтею 15 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788) визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1058-IV слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону № 796-ХІІ, їй призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до статті 71 Закону № 796-ХІІ дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 статті 55 Закону № 796-ХІІ встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Згідно із статтею 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

З урахуванням положень частини 2 статті 56, статті 57 Закону № 796-ХІІ та частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону № 796-ХІІ без врахування положень Закону № 1058-IV є неможливим; і навпаки - застосування окремих положень Закону № 1058-IV не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону № 796-ХІІ. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку - Закон № 796-ХІІ.

Таким чином, потерпіла від наслідків Чорнобильської катастрофи особа має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом № 796-ХІІ, яким чином фінансується пенсія (Державний бюджет, бюджет Пенсійного фонду тощо) юридичного значення не має.

При цьому, правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону № 1788-XII, Закону № 1058-IV є обов'язком саме відповідача.

Таким чином, позов ОСОБА_2 підлягає до задоволення з дати його звернення до відповідача з заявою про обрання умов пенсійного забезпечення відповідно до Закону № 796-ХІІ, тобто з 15 грудня 2014 року.

Суд першої інстанцій повно і всебічно встановив обставини справи, надав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, тому були відсутні підстави для скасування або зміни прийнятого ним рішення.

Таким чином, постанова Львівського апеляційного адмністративного суду від 04 серпня 2015 року підлягає скасуванню, а постанову Любешівського районного суду Волинської області від 30 червня 2015 року - залишити в силі.

Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує рішення суду апеляційної інстанції і залишає у силі рішення суду першої інстанції, ухвалене відповідно до закону і скасоване помилково.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Постанову Львівського апеляційного адмністративного суду від 04 серпня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про перерахунок пенсії - скасувати.

Постанову Любешівського районного суду Волинської області від 30 червня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про перерахунок пенсії - залишити в силі.

Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий Заїка М.М.

Судді Загородній А.Ф.

Кобилянський М.Г.