Ухвала суду № 63257115, 07.12.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2016
Номер справи
806/1526/16
Номер документу
63257115
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович І.Е.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"07" грудня 2016 р. Справа № 806/1526/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 військової частини - польова пошта В2731 (А0409) на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "14" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 військової частини - польова пошта В2731 (А0409) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2016 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_4 із позовом до ОСОБА_3 військової частини - польова пошта В2731 (А0409) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року позов задоволено частково.

Зобов'язано командира військової частини В2731 надати ОСОБА_4 документи, передбачені п. 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014 №413. В решті позовних вимог відмовлено.

Апелянт в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у порядку та на виконання Указу Президента України "Про часткову мобілізацію", затвердженого Законом України від 17 березня 2014 року №1126-VII, був призваний на військову службу та проходив службу в складі військової частини В2731, яка входила до складу сил, що були залучені та брали участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.

За довідкою тимчасово виконуючого обов'язки командира Військової частини - польова пошта В2731 підполковника ОСОБА_5 від 22.09.2014 № 6365 вбачається, що ОСОБА_4 проходив військову службу у військовій частині - польова пошта В2731, яка входить до складу сил, що залучалися та брали участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в період з 10.05.2014 по 09.09.2014 рік (а.с.11).

Наказом командира в/ч В2731 від 20.03.2015 №70 ОСОБА_4 було звільнено з військової служби за призовом по мобілізації у запас через службову невідповідність, у зв'язку з встановленням факту самовільного залишення військової частини.

Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача з проханням надати документи, необхідні для надання статусу учасника бойових дій, однак вказане прохання ОСОБА_4 було залишено без реагування.

Позивач вважаючи, що порушено його право на отримання документів для оформлення статусу учасника бойових дій, звернувся до адміністративного суду.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що підстава звільнення позивача з військової служби та обставини, за яких таке відбулося, не можуть впливати на право подачі документів для отримання статусу учасника бойових дій. Бездіяльність відповідача щодо неподання у місячний строк завершення виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення на розгляд комісії документів, які є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій - відсутня, оскільки посадові осіби військової частини В2731 (А 0409) виконували вимоги першого заступника начальника Генерального штабу ЗСУ, викладені в телеграмі від 21.01.2016 №321/369.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перелік осіб, які визнаються учасниками бойових дій, встановлений частиною першою статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції, чинній на час проходження позивачем військової служби, далі - Закон).

Згідно зі абз. 1 пунктом 19 частини 1 цієї статті Закону, учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Суд вірно зазначив, що механізм надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абз.1 п.19 частини 1 статті 6 Закону, визначений Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок № 413).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 413, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Абзацом 1 пункту 6 Порядку № 413 визначено, що для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.

У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії (п. 8 Порядку № 413).

З огляду на вказані норми, суд правильно зазначив, що на командира військової частини покладено обов'язок подання документів для встановлення статусу учасника бойових дій, який виникає у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Надання особам статусу учасника бойових дій пов'язується саме з безпосереднім залученням такого військовослужбовця до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, а не із завершенням такого завдання.

Судом з'ясовано, що ОСОБА_4 проходив військову службу у військовій частині - польова пошта В2731, яка входить до складу сил, що залучалися та брали участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в період з 10.05.2014 по 09.09.2014 рік (а.с.11). Факт перебування ОСОБА_4, під час перебування на військовій службі у Військовій частині - польова пошта В 2731 та участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 10.05.2014 по 09.09.2014 рік не заперечується, отже позивач був залучений до виконання бойових завдань в зоні АТО.

Відповідач, відмовляючи ОСОБА_4 у наданні документів, передбачених п.4 Порядку № 413, посилається на те, що позивач рахується таким, що самовільно залишив частину та протягом тривалого часу не виконував свої службові обов'язки. Відмова відповідача мотивована тим, що протягом тривалого часу ОСОБА_4 перебував незаконно відсутнім на військовій службі та не виконував свої службові обов'язки, чим вчинив кримінальне правопорушення. На підставі вимог начальника Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних сил України, викладених у телеграмі від 21.01.2016 №321/369 військова частина утримується від оформлення та подачі на розгляд комісії комплекту документів для надання статусу учасника бойових дій на військовослужбовців, які скоїли кримінальне, адміністративне або дисциплінарне правопорушення (а.с.21).

Однак, рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається комісією, визначеною п. 5 Порядку № 413 і відповідач зобов'язаний лише надати необхідні документи для встановлення статусу учасника бойових дій до відповідної комісії.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ні Закон, ні Порядок № 413 не визначає умов, за наявності яких, командир позбавляється обов'язку надання документів для встановлення статусу учасника бойових дій військовослужбовцям, які були безпосередньо залучені до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

У свою чергу, телеграма - це службовий документ, що становить буквено-цифрове повідомлення, передане за допомогою телеграфного зв'язку (телеграфом). Телеграма не є нормативно - правовим актом, може носити лише інформаційний характер і не повинна містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.

Відтак, безпідставними є посилання відповідача в апеляційній скарзі на телеграму від 21.01.2016 року № 321/369, в якій вказано, що військова частина на військовослужбовців, які скоїли кримінальне, адміністративне або дисциплінарне правопорушення, має оформлювати документи та подавати на розгляд комісії для надання статусу учасника бойових дій в останню чергу.

Окрім того, суду не надано доказів внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань інформації про кримінальне провадження, повідомлення про підозру у вчиненні якого вручено ОСОБА_4, або подання до військової прокуратури повідомлення про скоєння позивачем кримінального правопорушення.

Таким чином, відповідач порушив право ОСОБА_4 на отримання необхідних документів для отримання статусу учасника бойових дій, відповідно до п.6 Порядку № 413.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині визнання протиправною бездіяльності посадових осіб військової частини В2731 (А 0409) щодо неподання у місячний строк завершення виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення на розгляд комісії, утвореної у Міністерстві оборони України документів, які є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій, оскільки відповідач виконував вимоги першого заступника начальника Генерального штабу ЗСУ, викладених в телеграмі від 21.01.2016 №321/369.

В частині відмови в задоволенні позовних вимог постанова суду першої інстанції не оскаржується.

Суд належним чином встановив обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку і обгрунтовано частково задовольнив позов.

Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 військової частини - польова пошта В2731 (А0409) залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "14" вересня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/ ОСОБА_4 вул. Щорса, 7,с.Глибочиця,Житомирський район, Житомирська область,12403

3- відповідачу ОСОБА_3 в/ч В2731 (А0409) вул.Леваневського, 2,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700

- ,