УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2016 р. Справа № 876/7905/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
за участю секретаря судового засідання: Кудєрової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Дрогобицької об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В:
В серпні 2016 року позивач - ФОП ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Дрогобицької об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі - Дрогобицька ОДПІ), в якому просив визнати протиправними та скасувати рішення від 15.07.2016 року №0010551302 та №0010541302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що 23 липня 2016 року позивачем було отримано рішення №0010551302 та рішення №0010541302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.07.2016 року. Вказує те що, оскаржені рішення прийняті відповідачем не на підставі, що передбачено Конституцією України та Законами України, не у межах що передбачені Конституцією України та Законами України, не у спосіб, що передбачений Конституцією України та Законами України, необґрунтовано тобто без врахування обставин, що мають значення для прийняття та підписання розпоряджень, упереджено тобто негативно та несправедливо, не добросовісно, тобто нерозумно, без жодного обдумування, не з дотримання принципу рівності перед законом, не пропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь - якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів і цілям, на досягнення яких спрямовані видані та підписані розпорядження, не з урахуванням права на участь у процесі прийняття таких рішень.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, ФОП ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити, з підстав, викладених у своїй апеляційній скарзі.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв»язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступних мотивів.
Як достовірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 15 липня 2016 року заступником начальника Дрогобицької ОДПІ прийнято рішення №0010551302, на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, яким до позивача, застосовано штраф у розмірі 207,47 грн., та за період з 22.10.2013 року до 27.11.2013 року нараховано пеню у розмірі 26,67 грн. всього на загальну суму 234,14 грн. (а.с. 9).
15 липня 2016 року заступником начальника Дрогобицької ОДПІ прийнято рішення №0010541302, на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1 569,36 грн., та за період з 21.02.2012 року до 21.06.2016 року нараховано пеню у розмірі 17 493,42 грн. всього на загальну суму 20 557,04 грн. (а.с. 32).
Так, станом на 01.10.2013 року Пенсійним фондом м. Дрогобича було передано сальдо заборгованості по єдиному соціальному внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування позивача в сумі 10 670,78 грн. Згідно інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» (код платежу) 7104) 15.10.2013 року платником було сплачено 50 грн., та відповідно станом на 31.12.2013 року сума заборгованості по ЄСВ становила - 10 620,78 грн.
Згідно інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» у 2014 році щоквартально проведено наступні нарахування: 20.01.2014 року у розмірі 1218, 67 грн., 22.04.2014 року у розмірі 1 267,95 грн., 21.07.2014 року у розмірі 1 267,95 грн., 20.10.2014 року у розмірі 1 267,95 грн. За 2014 рік позивачем єдиний внесок не сплачено, сума заборгованості по ЄСВ станом на 31.12.2014 року становить 15 643,30 грн. (а.с. 79).
Згідно інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» у 2015 році щоквартально проведено наступні нарахування: 20.01.2015 року у розмірі 1 267,95 грн., 22.04.2015 року у розмірі 1 267,95 грн., 20.07.2015 року у розмірі 1 267,95 грн., 19.10.2015 року у розмірі 1 323,47 грн. Позивачем єдиний внесок за 2015 рік сплачено в сумі 4 973,61 грн., в тому числі: 20.02.2015 року в сумі 550,00 грн., 20.03.2015 року в сумі 450,61 грн., 16.04.2015 року в сумі 500 грн., 18.05.2015 року в сумі 423 грн., 17.07.2015 року в сумі 450 грн., 19.08.2015 року в сумі 500 грн., 15.09.2015 року в сумі 550 грн., 15.10.2015 року в сумі 550 грн., 19.11.2015 року в сумі 500 грн., 18.12.2015 року в сумі 500 грн. Сума заборгованості станом на 31.12.2015 року становить 15 643, 30 грн. (а.с. 80).
Згідно інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» у 2016 році щоквартально проведено наступні нарахування: 19.01.2016 року у розмірі 1 434, 51 грн., 19.04.2015 року у розмірі 909,48 грн., 19.07.2016 року у розмірі 941,16 грн. Позивачем єдиний внесок за 2016 рік сплачено в сумі 19 083,70 грн., в тому числі: 13.01.2016 року в сумі 325 грн., 15.01.2016 року в сумі 500 грн., 15.02.2016 року в сумі 320 грн., 15.03.2016 року в сумі 305 грн., 14.04.2016 року в сумі 350 грн., 16.05.2016 року в сумі 550 грн., 14.06.2016 року в сумі 550 грн., 21.06.2016 року в сумі 11 615,95 грн., 21.06.2016 року в сумі 3 754,75 грн., 14.07.2016 року в сумі 330,00 грн., 19.07.2016 року в сумі 483 грн. (а.с. 70-77).
Станом на 01.10.2013 року Пенсійним фондом м. Дрогобича було передано сальдо заборгованості по єдиному соціальному внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування позивача в сумі 58,42 грн. Згідно інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» (код платежу) 7101) 21.10.2013 року нараховано суму єдиного соціального внеску 947,30 грн., в результаті чого виникла заборгованість в сумі 888,88 грн., (947,30 - 58,42) та 20.11.2013 року нараховано суму єдиного соціального внеску 2 074,66 грн., в результаті чого виникла заборгованість в сумі 2 963,54 грн., яку 27.11.2013 року платником було частково сплачено в сумі 2 074,66 грн., та 02.12.2013 року в сумі 947,30 грн. За період з 21.10.2013 року по 02.12.2013 року позивачем було порушено терміни сплати єдиного внеску.
Беручи до уваги збільшення заборгованості Дрогобицькою ОДПІ були сформовані та надіслані на адресу позивача податкові вимоги на суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, а саме від 06.10.2014 року № Ф-41-25 на суму боргу 3 754, 75 грн., 12.11.2014 року №Ф-41-25 на суму боргу 15 643,30 грн., від 18.06.2015 року №Ф-41-23 на суму боргу 16 255,59 грн., від 05.02.2016 року №Ф-41-23 на суму боргу 14 972,01 грн. (а.с. 85- 88).
Із копії листа Дрогобицького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 26.09.2016 року за № 09-13/5729, видно, що згідно платіжного доручення № 2107 від 21.06.2016 року кошти в сумі 11 615,95 грн., та згідно платіжного доручення № 2109 від 21.06.2016 року кошти в сумі 3754,75 грн., були перераховані на користь Дрогобицької ОДПІ.
Доказів своєчасного погашення єдиного внеску за період з 21.01.2012 року по 21.06.2016 року та за період з 21.10.2013 року по 02.12.2013 року позивачем не надано.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем правомірно, за наявністю правових підстав та з урахуванням вимог Інструкції та часткового погашення єдиного внеску, нараховано платнику податків відповідні штрафні санкції та пеню, у розмірі визначену у оскаржуваних рішеннях.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Як встановлено ч. 8 ст. 9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов»язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов»язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно із п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Крім цього, ч. 10 ст. 25 Закону передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування страхувальниками, відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі - Інструкція)
У відповідності до п. 2 Розділу VI Інструкції у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов»язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до фіскальних органів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
У разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена фіскальними органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Також, п. 2 Розділу VII Інструкції встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Таким чином, оскільки доказів своєчасного погашення єдиного внеску за період з 21.01.2012 по 21.06.2016 року та за період з 21.10.2013 року по 02.12.2013 року позивачем не надано, то суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що відповідачем правомірно, за наявністю правових підстав та з урахуванням вимог Інструкції та часткового погашення єдиного внеску, нараховано платнику податків відповідні штрафні санкції та пеню, у розмірі визначену у оскаржуваних рішеннях, через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а відтак задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2016 року у справі №813/2706/16 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя : Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
В.В. Святецький
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 08.12.2016 року.