Постанова № 63254997, 24.11.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2016
Номер справи
808/3075/16
Номер документу
63254997
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2016 року (о 12 год. 45 хв.)Справа № 808/3075/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Барак І.В.

за участю секретаря Лялько Ю.В.,

представника позивача ОСОБА_1

представника першого відповідача ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області

до Атестаційної комісії №11 Головного управління Національної поліції в Запорізькій області

про визнання протиправним рішення, визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення (висновку)

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) із позовом до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі відповідач 1), до Атестаційної комісії №11 Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі відповідач 2), в якому просить суд:

визнати рішення відповідача 1 в частині включення позивача до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, що складений на виконання Наказу від 11.02.2016 №210 протиправними;

визнати дії відповідача 1 щодо проведення атестації позивача протиправними;

визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) відповідача 2 від 06.10.2016 та зазначене в розділі IV «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: «займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», яке прийняте стосовно позивача.

Не погоджуючись з висновком, прийнятим за результатом атестації, вважаючи його протиправним, а дії відповідача щодо проведення атестації незаконними, позивач зазначає, що стаття 57 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію» визначає вичерпне коло підстав для проведення атестування. За відсутності жодної з підстав передбачених ст. 57 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію», та п.3 Розділу І Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18.11.2015 №1445/27890 (далі Інструкція) та Конституції України позивача було включено до списку поліцейських, які підлягають атестуванню.

Також атестування позивача було проведено всупереч приписам ст. 12 ОСОБА_4 України «Про професійний розвиток працівників», оскільки на момент проведення атестації він відпрацював на посаді менше одного року. Так на момент проведення атестації позивача, останній відпрацював на посаді менше одного року, оскільки був призначений на посаду 07.11.2015 року.

Позивач вказує, що атестація щодо нього проведена з порушенням процедури її проведення, адже Головою комісії був субєкт, не передбачений Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, до складу комісії не входив представник профспілкового органу, сама атестація проводилася необєктивно без врахування його професійних якостей, характеристик та висновку безпосереднього керівника, оцінку його професійного рівня проведено за ознаками, що безпосередньо не повязані з виконуваною роботою. Відносно самого висновку атестаційної комісії позивач зазначає, що цей висновок не ґрунтується на дійсних обставинах та відображає лише субєктивну думку членів комісії.

В позові позивач просить визнати протиправним рішення Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в частині включення його до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, що складений на виконання Наказу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 11.02.2016 №210, визнати незаконним та скасувати рішення (висновок) Атестаційної комісії №11 ГУ НП в Запорізькій області від 06.10.2016 та зазначене в розділі ІV «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: «займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», яке прийняте стосовно нього.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2016 позовну заяву ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, Атестаційної комісії №11 Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про визнання протиправним рішення, визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення (висновку) ), в частині позовних вимог про визнання протиправним рішення Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в частині включення ОСОБА_3 до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, що складений на виконання Наказу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 11.02.2016 № 210 та про визнання протиправними дій Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо проведення атестації ОСОБА_3 залишено без розгляду у звязку з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просить задовольнити позов, виходячи з викладених в ньому підстав.

Представник ГУ НП в Запорізькій області в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених в запереченнях від 26.10.2016, зазначивши, що позивача та колишніх працівників ОВС було прийнято на службу до поліції без проведення атестування за скороченою процедурою без належного відбору, їх було призначено на посади тимчасового штатного розпису, про що зазначалось у наказах про призначення до поліції. Атестування поліцейських проводилось з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення визначення відповідності посадам, що передбачає у разі встановлення невідповідності посаді переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, а також перспектив їхньої службової карєри, що передбачає переміщення на вищу посаду.

Особи призначені на посади поліцейських проходять службу в поліції відповідно до положень ОСОБА_4 України «Про національну поліцію».

Відповідно до ч.1 ст.57 ОСОБА_4 України «Про національну поліцію» проводилось атестування ОСОБА_3, що передбачає у разі встановлення невідповідності посаді переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, а також перспектив їхньої службової карєри, що передбачає переміщення на вищу посаду.

Рішення про проведення атестування відповідно до ч.4 ст. 57 ОСОБА_4 України «Про національну поліцію» та п.4 розділу І Інструкції приймає Голова Національної поліції України, керівники органів поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими актами законодавтсав України призначаються на посади їх наказами.

Так, на виконання делегованих ОСОБА_4 повноважень наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.11.2015 №1465 було затверджено Інструкцію про порядок проведення атестування поліцейських, якою і визначений порядок організації, підготовки, проведення атестування поліцейських та визначені повноваження атестованих комісій.

Атестаційна комісія прийняла рішення відносно позивача одноголосно та дійшла до такого висновку на підставі всебічного дослідження всіх зібраних на нього документів, з урахуванням наданих позивачем відповідей. Атестування позивача проведене у межах наданих повноважень атестаційними комісіями та у спосіб, який передбачений наказом МВС України №1465 від 17.11.2015. З урахуванням вищевикладеного просить суд відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник Атестаційної комісії №11 ГУ НП в Запорізькій області в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та наявними у справі доказами підтверджено, що з липня 1998 року по жовтень 2015 року ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ.

07.11.2015 наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області №29 о/с, відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» було призначено прибулого з МВС України, ОСОБА_3 (М-024962) старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах кримінальної поліції (карного розшуку) ГУ НП з присвоєнням йому спеціального звання «підполковник поліції» на підставі п.12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень ОСОБА_4.

Наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 11.02.2016 № 210 «Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Запорізькій області», прийнято рішення про проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Запорізькій області та підпорядкованих підрозділів атестаційними комісіями ГУ НП, починаючи з 15 лютого 2016 року.

Також створено Атестаційні комісії ГУ НП №1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 наказано керівникам відділів поліції, структурних і підпорядкованих підрозділів ГУ НП в Запорізькій області скласти списки поліцейських, що підлягають атестуванню, скласти атестаційні листи стосовно поліцейських, підготувати для надання на засідання атестаційної комісії додаткові матеріали щодо проходження служби поліцейськими, довести до відома поліцейських інформацію про час та місце проведення засідань атестаційної комісії та забезпечити їх прибуття у разі необхідності.

Наказом ГУ НП в Запорізькій області №1811 від 01.08.2016 «Про доповнення пункту 2 наказу ГУ НП в Запорізькій області від 11.02.2016 №210 «Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Запорізькій області» доповнено 2 пункт наказу ГУ НП в Запорізькій області від 11.02.2016 №210 «Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Запорізькій області», в частині кількості створення атестаційних комісій ГУ НП та викладено у такій редакції:

Створити атестаційні комісії ГУ НП №1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18.

Наказом ГУ НП в Запорізькій області №2121 від 02.09.2016 «Про організацію проведення атестування особового складу поліції ІІІ категорії та затвердження складу атестаційних комісій ГУ НП в Запорізькій області» затверджено склад атестаційних комісій ГУ НП в Запорізькій області

Наказом ГУ НП в Запорізькій області №2244 від 12.09.2016 «Про внесення змін до наказу ГУ НП в Запорізькій області від 02.09.2016 №2121 в частині затвердження персонального складу атестаційної комісії №15 ГУ НП в Запорізькій області» наказано внести зміни до персонального складу атестаційної комісії №11 ГУ НП в Запорізькій області.

18.08.2016 Начальником управління кримінальної поліції ГУ НП в Запорізькі області полковником поліції ОСОБА_5 складено атестаційний лист на позивача, зі змісту якого вбачається, що позивач за період служби в органах внутрішніх справ та на займаній посаді характеризується позитивно. Висновки прямого керівника Заступника начальника ГУ НП в Запорізькій області начальника кримінальної поліції полковника поліції ОСОБА_6, що позивач займаній посаді відповідає.

За результатами тестування позивач набрав 55 балів із 120, а саме: з тестування загальних навичок 25 із 60, з професійного тестування 30 з 60.

Також в даному атестаційному листі відображено результати атестування (висновок атестаційної комісії) від 06.10.2016, згідно з яким позивач займаній посаді не відповідає і підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

Вважаючи протиправним рішення ГУ НП в Запорізькій області в частині включення ОСОБА_3 до списку поліцейських, які підлягають атестуванню та прийняття стосовно нього вищевказаного висновку Атестаційною комісією №11 ГУ НП В Запорізькій області що є предметом розгляду в даній судовій справі та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин та з урахуванням заявлених позовних вимог суд вважає за необхідне дослідити правомірність направлення позивача на атестування, дотримання під час атестування нормативно-правових актів.

Судом встановлено, що позивача, як прибулого з Міністерства внутрішніх справ, прийнято на службу до поліції на умовах, визначених пунктами 9, 12 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» на підставі його заяви шляхом видання наказу про призначення за його згодою.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначаються ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію».

Відповідно до частини 1 статті 1 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію», Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Частиною 1 статті 17 ОСОБА_4 України «Про національну поліцію» визначено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Згідно з частиною 1 статті 48 ОСОБА_4 України «Про національну поліцію», призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 47 цього ОСОБА_4, якою в свою чергу визначено, що призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України.

Вимоги до кандидатів на службу в поліції встановлені статтею 49 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію» та передбачають, що на службу в поліції можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 років, які мають повну загальну середню освіту, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, які володіють українською мовою.

Вимоги щодо рівня фізичної підготовки для поліцейських та кандидатів, які вступають на службу в поліції, затверджує Міністерство внутрішніх справ України.

Незалежно від професійних та особистих якостей, рівня фізичної підготовки та стану здоровя на службу в поліції не можуть бути прийняті особи у випадках, визначених частиною другою статті 61 цього ОСОБА_4, а також особи які: 1) відмовляються від взяття на себе зобовязань дотримуватися обмежень та/або від складання Присяги поліцейського, визначених законом; 2) особи, які звільнені або мали бути звільнені з посад на підставі ОСОБА_4 України «Про очищення влади».

Частиною 2 статті 61 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію» встановлено, що не може бути поліцейським: 1) особа, визнана недієздатною або обмежено дієздатною особою; 2) особа, засуджена за умисне вчинення тяжкого та особливо тяжкого злочину, у тому числі судимість якої погашена чи знята у визначеному законом порядку; 3) особа, яка має непогашену або незняту судимість за вчинення злочину, крім реабілітованої; 4) особа, щодо якої було припинено кримінальне провадження з нереабілітуючих підстав; 5) особа, до якої були застосовані заходи адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією; 6) особа, яка відмовляється від процедури спеціальної перевірки під час прийняття на службу в поліції або від процедури оформлення допуску до державної таємниці, якщо для виконання нею службових обовязків потрібен такий допуск; 7) особа, яка має захворювання, що перешкоджає проходженню служби в поліції. Перелік захворювань, що перешкоджають проходженню служби в поліції, затверджується Міністерством внутрішніх справ України спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоровя; 8) особа, яка втратила громадянство України та/або має громадянство (підданство) іноземної держави, або особа без громадянства; 9) особа, яка надала завідомо неправдиву інформацію під час прийняття на службу в поліції.

Крім того, кандидат на службу в поліції має пройти медичні обстеження, перевірку рівня фізичної підготовки, психофізіологічне обстеження, обстеження на предмет виявлення алкогольної, наркотичної та токсичної залежності, за згодою - тестування на поліграфі, також щодо нього проводиться спеціальна перевірка (стаття 50 ОСОБА_4).

За змістом статті 52 ОСОБА_4 України «Про національну поліцію», добір на вакантні посади поліцейських відбувається шляхом проведення конкурсу на службу в поліції та/або на зайняття вакантної посади.

Пунктом 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» ОСОБА_4 України «Про національну поліцію» встановлено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим ОСОБА_4, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього ОСОБА_4 можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

При цьому, положення пункту 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію» не містять будь-яких посилань на те, що прийняття працівника міліції на службу в поліцію згідно з даним порядком здійснюється тимчасово.

Нормами ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію» взагалі не передбачено випадки, коли особу може бути прийнято на службу в поліції на тимчасових умовах.

Так, статтею 58 цього ОСОБА_4 встановлено, що призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обовязків. Строкове призначення здійснюється в разі заміщення посади поліцейського на період відсутності особи, за якою відповідно до закону зберігається посада поліцейського, та посад, призначенню на які передує укладення контракту.

Аналізуючи вищезазначене, можна дійти висновку, що порядок прийняття працівників міліції на службу до поліції є відмінним від загального порядку, у якому здійснюється добір на вакантні посади поліцейських, оскільки передбачає можливість видання органом поліції відповідного наказу про призначення колишнього міліціонера на посаду в Національній поліції України за його згодою, як самостійну і достатню підставу для призначення працівника міліції на посади, створені в структурі Національної поліції України.

При цьому, єдиними обов'язковими умовами прийняття працівника міліції на службу в поліцію на підставі пункту 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію» визначено виявлення таким працівником міліції бажання проходити службу в поліції та його відповідність законодавчо встановленим вимогам до поліцейських.

За вказаних обставин суд вважає необґрунтованими доводи представника першого відповідача про те, що прийняття на службу в Національну поліцію України колишніх співробітників органів внутрішніх справ, у тому числі позивача, проводилось без проведення атестування за скороченою процедурою на посаду тимчасового штату.

ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію» не передбачають необхідність проходження працівником міліції будь-якої атестації, як умови прийняття на службу до поліції у випадку видання наказу про призначення за його згодою.

В свою чергу, видання наказу про призначення позивача на посаду поліцейського за його згодою свідчить про те, що позивач відповідає вимогам до кандидатів на службу в поліції, встановленим статтею 49 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію», а також не має відповідних обмежень, передбачених частиною 2 статті 61 цього ОСОБА_4.

Таким чином, твердження представника відповідача про те, що проходження процедури атестації є обов'язковою умовою проходження служби в поліції колишніх працівників міліції не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Мета та підстави атестування поліцейських закріплено в статті 57 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію».

Так, відповідно до частини 1 даної статті, атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.

Частиною 2 статті 57 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію» передбачені наступні підстави для проведення атестування поліцейських, а саме:

1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;

2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;

3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Даний перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

З системного аналізу вищенаведеної норми слідує, що проведення атестації може мати місце виключно у таких випадках: при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

При цьому, передумовою прийняття рішення про проведення атестації особи має бути реальне настання обставин або встановлення фактів, що зумовлюють необхідність її проведення: у випадку призначення на вищу посаду - за наявності ініціативи поліцейського або керівництва; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність - за наслідком виявлення ознак невідповідності поліцейського займаній посаді, зокрема: в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби тощо.

Водночас, метою проведення атестації для вирішення питання про переміщення особи на нижчу посаду або звільнення її зі служби через службову невідповідність є вирішення можливості в той чи інший спосіб залишити таку особу на службі і, як крайній захід, звільнення її зі служби у звязку зі службовою невідповідністю виходячи з професійних, моральних і особистих якостей.

Під час судового розгляду справи суду не надано доказів існування обставин чи встановлення фактів, які б зумовили виникнення підстав для проведення атестації позивача, передбачених частиною 2 статті 57 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію».

Як вбачається зі змісту наказу ГУ НП в Запорізькій області від 11лютого 2016 № 210 «Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Запорізькій області», атестація проводилась з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки поліцейських на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карєри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Разом з цим, закріплена у частині 1 статті 57 ОСОБА_4 України «Про національну поліцію» мета атестування не утворює самостійну підставу для проведення атестування і перебуває у системному взаємозвязку з визначеними у частині 2 цієї статті підставами для проведення атестування, перелік яких є вичерпним, а відтак, проведення атестування без настання таких підстав, ОСОБА_4 України «Про національну поліцію» не передбачено.

Таким чином перший відповідач помилково розцінив мету атестування, закріплену у частині 1 статті 57 ОСОБА_4 України «Про національну поліцію», як самостійну і достатню підставу для проведення атестування поліцейських, у тому числі і позивача, переслідуючи ціль визначення їх відповідність займаним посадам поліцейських.

Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили, що на момент прийняття даного наказу були обґрунтовані підстави вважати, що позивач не відповідає займаній посаді.

Частиною 4 статті 57 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію» передбачено, що рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.

Такі ж самі положення містить пункт 3 розділу І та підпункт 2 пункту 1 розділу ІV Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.11.2015 № 1465 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2015 за № 1445/27890 (далі Інструкція).

За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що позивача було безпідставно включено до списку поліцейських, які підлягають атестуванню відповідно до наказу ГУ НП в Запорізькій області №210 від 11.02.2016.

Крім того, висновки за результатами проведеного атестування про службову невідповідність ОСОБА_3, суд вважає необґрунтованими та такими, що не відповідають фактичним обставинам, з огляду на наступне.

Порядок атестування поліцейських, яке проводиться в апараті Національної поліції України, територіальних (міжрегіональних) органах (закладах, установах) Національної поліції України з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри, визначається Інструкцією.

Відповідно до пункту 3 розділу IV Інструкції, атестаційні листи на поліцейських складають безпосередні керівники. Безпосередній керівник складає атестаційний лист на підлеглого за умови спільної служби в одному підрозділі з ним не менше 3 місяців. Якщо на час складання атестаційного листа керівник не має тримісячного строку спільної служби з поліцейським, який атестується, то такий лист складається заступником керівника або прямим керівником, який має строк спільної служби понад 3 місяці.

З огляду на положення пункту 7 розділу ІV Інструкції керівники, які складають атестаційний лист, зобовязані: ознайомитися з вимогами цієї Інструкції; проаналізувати проходження служби, професійну та спеціальну підготовку, а також конкретні показники служби поліцейського; вивчити матеріали (характеристики) на осіб, які відряджені до державних (міждержавних) органів, установ та організацій із залишенням на службі в поліції; на підставі всебічного вивчення особистих, професійних та ділових якостей поліцейського, який атестується, заповнити атестаційний лист за формою, визначеною в додатку 1 до цієї Інструкції.

Згідно з пунктом 8 розділу IV Інструкції, в атестаційному листі зазначаються такі відомості про поліцейського, який атестується:

1) результати службової діяльності згідно з функціональними обов'язками;

2) дисциплінованість, принциповість у вирішенні службових питань, уміння будувати свої стосунки з громадянами та колегами по службі, здатність працювати над усуненням особистих недоліків, авторитет у колективі та серед населення;

3) прагнення до вдосконалення службової діяльності, почуття особистої відповідальності, стійкість моральних принципів, сміливість, рішучість, організованість, здатність контролювати власні емоції, поведінка поза службою;

4) володіння іноземними мовами;

5) культура в службі та ставлення до підвищення свого освітнього та культурного рівнів;

6) стан здоров'я та фізична підготовленість, уміння володіти табельною вогнепальною зброєю, прийомами рукопашного бою, спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони, здатність переносити психофізичні навантаження та труднощі служби;

7) основні найбільш характерні та істотні недоліки в службовій діяльності та особистій поведінці;

8) інші дані, які, на думку керівника, заслуговують на увагу для більш повної характеристики підлеглого;

9) результати проходження підвищення кваліфікації.

За приписами пункту 9 розділу ІV Інструкції, прямі керівники зобовязані всебічно розглянути зміст атестаційного листа, зясувати відповідність викладених у ньому даних дійсному стану справ у службовій діяльності поліцейського, який атестується, та внести до відповідного розділу атестаційного листа один з таких висновків:

-займаній посаді відповідає;

-займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду;

-займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність;

-займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

Атестаційний лист після розгляду прямими керівниками передається на розгляд до атестаційної комісії.

Як встановлено судом, 18.08.2016 Начальником управління кримінальної поліції ГУ НП в Запорізькій області полковником поліції ОСОБА_5 складений атестаційний лист, який містить відомості про проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ з липня 1998 року. В атестаційному листі також відображені показники роботи та зроблено висновок, що позивач за період служби в органах внутрішніх справ та в займаній посаді зарекомендував себе позитивно, швидко розбирається в суті питання із великою точністю віділяє головне.

Відповідно до пункту 10 розділу IV Інструкції, з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування. За результатами тестування позивача 06.10.2016 останній набрав 55 балів із 120, а саме: з тестування загальних навичок 25 із 60, з професійного тестування 30 з 60.

Згідно з пунктами 11, 12, 13 розділу IV Інструкції, атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, що проходить атестування. З огляду на приписи пункту 15 розділу IV Інструкції, атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

Пункт 16 розділу IV Інструкції зобов'язує атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).

Як встановлено судом, 13.09.2016 позивач проходив співбесіду з атестаційною комісією, під час якої, як зазначено у витягу з протоколу ОП № 15.00034958.0080223 від 13.09.2016, були досліджені декларація про доходи, послужний список (Форми 1), інформаційна довідка, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 ОСОБА_4 України «Про очищення влади», інформація з відкритих джерел. Членами Атестаційної комісії №11 ГУ НП в Запорізькій області особі, яка проходить атестування, були поставлені питання, що стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи для подальшого проходження служби в Національній поліції та інше. За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення Головою Атестаційної комісії №11 ГУ НП в Запорізькій області поставлено на голосування рішення, а саме: «направлено на додаткове тестування з залученням поліграфу». За результатами голосування вказане рішення підтримано більшістю голосів 4 проти - 0.

Згідно Додатку №1 до Протоколу №15.00034958.0080223 засідання атестаційної комісії №11 ГУ НП в Запорізькій області від 13.09.2016 членами атестаційної комісії в ході співбесіди із позивачем ставились запитання щодо функціональних обовязків, вимоги ст. 46 ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію», ст. 63 Конституції України, ставились запитання стосовно гілок влади, питання щодо заходів примусу, питання щодо спецзаходів, в яких стосунках позивач перебуває з ОСОБА_7, чи знайомі були раніше, чи був позивач знайомий з Конь Голова та в яких стосунках перебуває з ним?

06.10.2016 позивач повторно проходив співбесіду з атестаційною комісією, під час якої, як зазначено у витягу з протоколу ОП № 15.00037853.0080223 від 06.10.2016, були досліджені декларація про доходи, послужний список (Форми 1), інформаційна довідка, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 ОСОБА_4 України «Про очищення влади», інформація з відкритих джерел.

Членами Атестаційної комісії №11 ГУ НП в Запорізькій області особі, яка проходить атестування, були поставлені питання, що стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи для подальшого проходження служби в Національній поліції та інше. За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення Головою Атестаційної комісії №11 ГУ НП в Запорізькій області поставлено на голосування рішення, а саме: займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції у звязку з невідповідністю. За результатами поліграфу. За результатами голосування вказане рішення підтримано більшістю голосів 3 проти - 0.

Також зміст протоколу атестаційної комісії №11 ГУ НП в Запорізькій області взагалі не розкриває, які критерії враховувались атестаційною комісією при прийнятті рішення стосовно позивача та на підставі чого зроблено висновок про його службову невідповідність.

Процедура проведення співбесіди, як етапу атестування, повинна бути достатньо прозорою з тим, щоб і сама особа, яка проходить співбесіду, і керівники органів поліції, які реалізовують її результати, і громадськість в межах реалізації суспільного інтересу, і суд, перевіряючи законність проведеного атестування, мали можливість зясувати фактичні підстави, покладені в основу прийнятого атестаційною комісією рішення.

Враховуючи, що негативне рішення атестаційної комісії тягне за собою правові наслідки у вигляді звільнення особи зі служби в поліції через службову невідповідність, таке рішення, незалежно від його форми (протокол, окремий акт), повинно бути вмотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що були враховані при його прийнятті.

Принцип обґрунтованості рішення субєкта владних повноважень, яким є Національна поліція України, має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для правильного прийняття рішення (вчинення дії), а також таким обставинам має бути надана відповідна оцінка.

Разом з тим, атестаційною комісією не надано оцінку відповідності позивача жодному з обов'язкових критеріїв, визначених у пункті 16 розділу IV Інструкції.

Пунктом 12 Інструкції передбачено право атестаційної комісії робити відповідно до законодавства запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності поліцейського, який атестується.

Будь-які запити, у тому числі, щодо наявності досягнень в роботі, перевірки інформації, розміщеної у відкритих джерелах щодо позивача, пов'язані з його службовою діяльністю, атестаційною комісією здійснені не були, доказів протилежного суду не надано.

ОСОБА_4 України «Про Національну поліцію», а також Інструкція не наділяють членів атестаційної комісій повноваженням вирішувати питання відповідності поліцейського займаній посаді виключно на підставі власного, суб'єктивного її сприйняття, оскільки такий підхід матиме наслідком прийняття суб'єктивного, необґрунтованого і, як наслідок, неправомірного рішення.

Проаналізовані судом матеріали, які були предметом вивчення атестаційної комісії, спростовують висновки атестаційної комісії про те, що позивач має незадовільні показники з критеріїв, встановлених пунктом 16 Розділу ІV Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що при прийнятті висновків про результати атестування ОСОБА_3, атестаційною комісією не досліджено та не з'ясовано обставини, встановлення яких законом та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актом є обов'язковим для правильного вирішення питання. Крім того, прийняте за результатами атестування позивача рішення обґрунтовано обставинами, дослідження та оцінка яких не передбачена нормами чинного законодавства.

Також, оскільки нормами ОСОБА_4 № 580-VIII прямо не врегульовано питання щодо строку, впродовж якого поліцейського може бути атестовано, та періодичності такого атестування, й враховуючи, що проходження служби в поліції регулюється ОСОБА_4 № 580-VIII та іншими нормативно-правовими актами (ст. 60 ОСОБА_4 № 580-VIII), суд вважає за можливе прийняти до уваги посилання позивача на приписи ст. 12 ОСОБА_4 України «Про професійний розвиток працівників» №4312-VI від 12.01.2012, відповідно до якої атестації не підлягають працівники, які відпрацювали на відповідній посаді менше одного року. Суд приймає до уваги посилання позивача, що атестацію щодо нього було проведено всупереч положення наведеної статті ОСОБА_4 України «Про професійний розвиток працівників», адже він відпрацював на займаній посаді менше одного року.

При розгляді справи судом встановлено, що при проведенні атестації та складанні висновку атестації відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст.17,158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення (висновок) Центральної атестаційної комісії №11 Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 06.10.2016, зазначене в розділі ІV «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: « займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», яке прийняте стосовно ОСОБА_3.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Батрак