Постанова № 63254821, 06.12.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
805/4291/16-а
Номер документу
63254821
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2016 р. Справа № 805/4291/16-а

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О. суддів Волгіної Н.П., Кравченко Т.О., при секретарі Шташаліс О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -

за участю:

позивача - ОСОБА_1 - особисто,

представника відповідача - не з'явився,

третьої особи - не з'явився.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 та не надання нової довідки про розмір грошового забезпечення до Пенсійного фонду України для подальшого перерахунку пенсії.

- зобов'язати відповідача виготовити та направити до Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2 700 грн., оклад за спеціальним званням - 2 200 грн., надбавки за вислугу років - 50%.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме статтю 63 зазначеного закону доповнено частиною третьою, відповідно до якої особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення одержують пенсію на умовах цього закону, перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Позивач, зазначив, що 20 вересня 2016 року для захисту своїх прав він звернувся з заявою до Міністерства внутрішніх справ України з проханням відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» та з урахуванням Постанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» надати нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірах: 2 200 грн. за спеціальне звання підполковник, 2 700 грн. за посадовий оклад та 50% надбавки за стаж служби.

Крім того, посилається на те, що відповідачем порушено Порядок проведення перерахунку пенсій, а саме не повідомив Пенсійний фонд про підстави перерахунку пенсій певних осіб, а як наслідок списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії пенсійний фонд не отримав, довідок про розмір грошового забезпечення осіб не підготував та не видав. Також вважає, що відповідач допустив бездіяльність щодо не направлення відомостей до пенсійного фонду про зміну грошового забезпечення та виготовлення і направлення довідок про складову грошового забезпечення пенсіонера.

Позивач у судовому засіданні підтримав викладене у адміністративному позові, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, надав заперечення на позовну заяву в обґрунтування якого зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення або із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. На даний час перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення відповідного права на перерахунок і проводиться згідно із Порядком проведення перерахунку пенсій. Також, відповідач посилається на те, що частина третя статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», доповнена Законом України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), (до осіб зазначеної категорії відноситься і позивач) з урахуванням видів грошового забезпечення установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Закону України № 900-VIII, а саме після 29 грудня 2015 року. Крім того, відповідач зазначив, що постановою Кабінету міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02 грудня 2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України № 900-VIII. Тому, факт її прийняття не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції (зокрема позивачу). На сьогодні Кабінетом Міністрів України інших нормативно - правових актів, якими б змінювалися розміри чи вводилися нові види грошового забезпечення поліцейських, прийнято не було. Також, зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України № 988 не можливо розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, оскільки цим нормативно - правовим актом розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше.

Крім того, зазначає, що Кабінетом Міністрів України відповідного рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, зокрема для колишніх працівників міліції, або про введення для цих категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалося, у Міністерства внутрішніх справ України відсутні підстави для подання до органів Пенсійного фонду України документів у порядку визначеному Порядком проведення перерахунку пенсій.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належни чином.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 зареєстрований та мешкає у с. Золотий Колодязь Добропільського району Донецької області (а.с. 11-12).

Відповідно до наданого до суду посвідчення № 33411 виданого УМВС в Донецькій області (а.с. 13), вбачається, що позивач є пенсіонером МВС України, отримує пенсію призначену за вислугою років. Також, з матеріалів вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Зазначений факт сторонами не оскаржується.

11 серпня 2016 року позивач звернувся з заявою до Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до якої просив відповідача, керуючись ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, виготовити та направити до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2 700 грн., оклад за спеціальним званням - 2 200 грн., надбавка за вислугу років - 50% (а.с. 38).

Листом від 08 вересня 2016 року за вих. № 15/2-П-1354, Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту фінансово - облікової політики повідомило позивача про те, що для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», немає достатніх законних підстав, оскільки зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» набули чинності вже після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», а тому не мають зворотної дії в часі. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів. Крім того, у листі зазначено, що постанову Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2016 року № 988 не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення ст. 63 Закону України № 2262), оскільки цим нормативно - правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше, до цього такої категорії працюючих не було (а.с. 39).

20 вересня 2016 року позивач повторно звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою, відповідно до якої просив надати нову довідку про розмір грошового забезпечення (а.с. 17).

Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності листом від 20 жовтня 2016 року № 22/6-П-1372 повідомило позивача про відмову у наданні довідки про розмір грошового забезпечення (а.с.18).

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі по тексту - Закон № 2262), Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (далі по тексту - Закон № 900) із змінами та доповненнями.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч. 2 ст. 63 Закону № 2262).

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900, який набрав чинності 29 грудня 2015 року, статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту:

«Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

За змістом ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

У рамках реформування правоохоронної системи, 02 липня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про національну поліцію», який набрав чинності 07 листопада 2015 року.

Відповідно до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію», передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі по тексту - Постанова № 988), встановлено: грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою № 988 затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1: схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Згідно п. 3 наведеної постанови видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання Національної поліції.

Відповідно до п. 4 вищезазначеної постанови надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, зокрема установлювати: посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби; надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2015 р. № 947 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» шляхом доповнення постанови додатками 13-5 і 24-3 такого змісту: схема посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та схема посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Суд зазначає, що в межах цієї справи суд не встановлює наявність або відсутність права позивача на перерахунок пенсії, а перевіряє наявність у відповідача обов'язку щодо виготовлення, надання позивачу та направлення до органу пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки в даному випадку спірні правовідносини між позивачем та відповідачем виникли з приводу виготовлення надання (направлення) довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі по тексту - Порядок № 45), зокрема, пунктом 1 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 даного порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно п. 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року; у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС; у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чітко визначено порядок проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ, а саме передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Наведеним законодавством не передбачено виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на вимоги пенсіонера за відсутності процедур, які передбачені п. 2 та п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Крім того, колегія суддів зазначає, що у Міністерства внутрішніх справ України відсутні повноваження щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів, відповідно до вищезазначеного порядку, він тільки інформує Пенсійний фонд України про підстави здійснення перерахунку раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участю третьої особи - Головного управління Пенсійнго фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню.

Повний текст постанови складено та підписано 07 грудня 2016 року.

Керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 158-163, 185, 186 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 06 грудня 2016 року в присутності позивача.

Повний текст постанови складається у відповідності до ст. 160 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Голошивець І.О.

Судді Волгіна Н.П. Кравченко Т.О.