Постанова № 63254203, 06.12.2016, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
911/2482/16
Номер документу
63254203
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2016 р. Справа№ 911/2482/16

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Баранця О.М.

суддів: Пашкіної С.А.

Сітайло Л.Г.

при секретарі Матюхін І.В.

За участю представників сторін:

від позивача: Кічук О.А.

від відповідача: не з'явився.

від третьої особи 1: Колода Є.Г.

від третьої особи 2: Тищенко О.П.

вільний слухач Галінська Ю.М.

розглянувши

апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Броварський

завод будівельних конструкцій"

на рішення

Господарського суду Київської області

від 30.09.2016 року

у справі № 911/2482/16 (суддя Мальована Л.Я.)

за позовом Комунального підприємства Броварської міської ради

"Житлово-експлуатаційна контора - 5"

до Публічного акціонерного товариства "Броварський

завод будівельних конструкцій"

третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській області;

третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача - Броварська міська рада Київської області

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Київської області від 30.09.2016 року позов задоволено повністю.

Зобов'язано Публічне акціонерне товариство "Броварський завод будівельних конструкцій" (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Порошкова, буд. 2, код 0123711) вчинити дії щодо передачі з балансу на баланс комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово- експлуатаційна контора -5" (07400, Київська обл., м. Бровари, бульв. Незалежності, буд. 9-а, код 38337184) гуртожиток в м. Бровари по вул. Гагаріна, 12-а з бухгалтерськими документами, відповідною технічною документацією на гуртожиток та документами, що встановлюють право на нього.

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій" (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Порошкова, буд. 2, код 0123711) на користь Комунального підприємства Броварської міської ради "Житлово-експлуатаційна контора-5" (07400, Київська обл., м. Бровари, бульв. Незалежності, буд. 9-а, код 38337184) 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, публічне акціонерне товариство "Броварський завод будівельних конструкцій" звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволені позовних вимог повністю.

Скаржник вважає, що відповідний наказ про передачу спірного гуртожитку у комунальну власність регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області не видавався, а лист фонду від 11.04.2011 р. № 08.11-793 є лише пропозицією розгляду питання щодо можливої подальшої безоплатної передачі в майбутньому державного майна у комунальну власність. Посилається на те, що позивач не мав права на винесення рішення щодо передачі спірного майна у комунальну власність, оскільки це питання не було вирішено фондом. Крім того, зазначає, що оформлення акта приймання-передачі гуртожитку відбулося з грубим порушенням, тому він є безпідставним та незаконним, а передача на баланс позивача гуртожитку є передчасною.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 14.11.2016 р. апеляційну скаргу було прийнято до розгляду, порушено апеляційне провадження та призначено дату та час розгляду скарги.

В судове засідання 06.12.2016 року представник відповідача з належними повноваженнями не з'явився про причини неявки суд не повідомив.

Представником позивача подано заперечення на апеляційну скаргу, в якому останній просить рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів вважає за можливе здійснювати розгляд справи без участі представника відповідача, враховуючи що останній належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріала даної справи, позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо передачі з балансу на баланс комунального підприємства Броварської міської ради "Житлово-експлуатаційна контора-5" гуртожиток в м. Бровари по вул. Гагаріна, 12-а з бухгалтерськими документами, відповідною технічною документацією на гуртожиток та документами, що встановлюють право на нього.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що 29.04.2011 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській області (далі - РВ ФДМУ по Київській області) направило Броварській міськраді лист №08.11-793, у якому надало перелік об'єктів державної власності та підприємств, на балансі яких знаходиться дане державне майно, зокрема гуртожиток по вул. Гагаріна, 12-а у м. Бровари, який перебуває на балансі Публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій", та вказало, що оскільки необхідною умовою прийняття до комунальної власності перелічених об'єктів державної власності, які під час приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, є відповідне рішення сесії міської ради, РВ ФДМУ по Київській області просить розглянути позицію про передачу даних об'єктів до комунальної власності у встановленому порядку і про прийняте рішення повідомити РФ ФДМУ по Київській області.

Вказаний у переліку об'єкт житлового фонду під час приватизації орендного підприємства "Броварський завод будівельних конструкцій", правонаступником якого є відповідач, не увійшов до статутного капіталу товариства і був безоплатно переданий відповідачу на підставі ч. 2 ст. 24 Закону України "Про приватизацію державного майна".

Броварська міська рада, враховуючи лист РВ ФДМУ по Київській області від 29.04.2011 №08.11-793, керуючись п. 51 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Законами України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", прийняла рішення від 21.07.2011 р. № 253-10-06 "Про надання згоди на безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари гуртожитку по вул. Гагаріна, 12-а та дошкільного навчального закладу "Трембіта".

29.07.2011 року Броварська міська рада направила відповідачу лист №2-6/2318 "Про прийняття в комунальну власність м. Бровари гуртожитку по вул. Гагаріна, 12-а та дошкільного навчального закладу "Трембіта", у якому просила надати кандидатуру представника для участі у роботі комісії по прийманню-передачі вказаних об'єктів у комунальну власність територіальної громади м. Бровари, проте відповідачем було подано позовну заяву при визнання права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі на спірний гуртожиток.

Рішеннями господарського суду Київської області від 08.02.2012 року у справі №14/181-11 та від 30.11.2015 року у справі № 911/632/15, які набрали законної сили, у задоволені позовів відповідача було відмовлено, зокрема, з тих підстав, що спірні об'єкти соціально-побутового призначення були передані відповідачу у безоплатне користування, а не відчужені у власність.

Броварська міська рада керуючись пунктами 2, 5 статі 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" 26.12.2013 року прийняла рішення № 1121-41-06 "Про безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари гуртожитку по вул. Гагаріна, 12-а", яким доручено відповідачу передати з балансу (з відповідною технічною документацією) на баланс комунального підприємства Броварської міської ради "Житлово- експлуатаційна контора -5" гуртожиток та внести відповідні зміни у бухгалтерський облік підприємства.

04.03.2014 року виконавчий комітет Броварської міської ради прийняв рішення № 151 "Про затвердження складу комісії по прийманню-передачі об'єкту у комунальну власність територіальної громади м. Бровари", яким затвердив склад комісії по прийманню-передачі спірного гуртожитку.

14.03.2014 року комісією складено та підписано Акт приймання-передачі.

Відповідно до п. 6 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі, а у випадках, передбачених законом, - з дня державної реєстрації такого права.

Рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради № 228 від 15.04.2014 року "Про затвердження акту приймання-передачі у комунальну власність територіальної громади м. Бровари гуртожитку по вул. Гагаріна, 12а" затверджено акт приймання-передачі гуртожитку у комунальну власність територіальної громади міста Бровари, за таких обставин, на спірний об'єкт - гуртожиток в м. Бровари, вул. Гагаріна 12-А виникло право комунальної власності у територіальної громади міста Бровари.

23.05.2014 року позивачем було призначено комісійне обстеження спірного гуртожитку з метою отримання даних для виготовлення технічної документації, проте відповідач свого представника не направив та без участі представника відповідача комісія не була допущена до обстеження, про що було складено відповідний акт.

КП "ЖЕК-5" листами № 1-02/166 від 30.05.2014 року, №2-6/136 від 22.04.2014 року та №2-6/1787 від 26.05.2014 року звернувся до ПАТ "БЗБК" з проханнями здійснити передачу гуртожитку на баланс позивача, який відповідачем був залишений без відповіді та задоволення.

Згідно з ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Статтею 7 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" Фонд державного майна України відповідно до законодавства приймає рішення про подальше використання державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських організацій, але перебуває на їх балансі.

Згідно з Положенням про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 р. № 908/68, управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом способу та умов подальшого використання майна.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" ініціатива щодо передачі об'єктів права державної власності може виходити, зокрема, від органів, уповноважених управляти державним майном.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням, зокрема, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього Закону.

Частиною 2 ст. 4 вказаного Закону передбачено, що передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.

Водночас, в матеріалах даної справи містяться судові рішення по справі № 14/181-11, відповідно до яких ПАТ "Броварський завод будівельних конструкцій" відмовлено у визнанні права власності на об'єкти нерухомого майна, зокрема гуртожитку за адресою вул. Гагаріна, 12-а м. Бровари.

Аналогічна позиція, що за обставин, коли спірні об'єкти соціально-побутового призначення не увійшли до статутного фонду при приватизації товариства, а були передані позивачеві безоплатно у користування, відповідно до ст. 24 Закону України від 04.03.1992 р. "Про приватизацію майна державних підприємств" у позивача не виникло права власності на спірне нерухоме майно за наслідками приватизації викладена у постанові Верховного Суду України від 14.10. 2014 р. у справі № 3-134гс14.

Гуртожиток в м. Бровари по вул. Гагаріна, 12-а є комунальною власністю територіальної громади м. Бровари, що підтверджується актом прийому-передачі, затверджений рішенням Броварської міськради № 228 від 15.04.2014 року "Про затвердження акту прийому-передачі у комунальну власність".

Статтею 24 Закону України "Про приватизацію державного майна" визначено, що безоплатна передача не є відчуженням зазначеного майна, а є підставою для передачі об'єктів соціально-побутового призначення в безоплатне користування.

Відповідно до п. 1.4 вищевказаного Положення є передача майна у комунальну власність в порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", в ст. ст. 2, 4, 4-1 якого визначено, що нерухоме майно, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом.

У листі № 08.11-793 від 29.04.2011 року РВ ФДМУ по Київській області зазначений перелік підприємств, на балансі яких знаходиться державне майно, в тому числі гуртожиток в м. Бровари по вул. Гагаріна, 12-а, та зазначено, що необхідною умовою прийняття об'єктів нерухомості до комунальної власності є рішення сесії міської ради.

Як зазначено вище, 26.12.2013 року Броварською міською радою прийнято рішення № 1121-41-06 "Про безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари гуртожиток в м. Бровари по вул. Гагаріна, 12-а, яким доручено відповідачу передати з балансу на баланс Комунального підприємства Броварської міської ради "Житлово-експлуатаційна контора - 5" та внести відповідні зміни в бухгалтерський облік.

Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Частиною 2 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи), відповідно до законодавства та установчих документів.

Облік і звітність підприємства здійснюється відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та інших нормативно-правових актів. Підприємство здійснює оперативний бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, веде та подає статистичну звітність, несе відповідальність за її достовірність.

Згідно з п. 8 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 листопада 1995 р. № 891, передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього. У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" громадяни, які на законних підставах проживають у гуртожитках державної форми власності набувають право на приватизацію житлових приміщень у таких гуртожитках після їх передачі у власність відповідної територіальної громади.

У відповідності до ст. 124, пунктів 2, 3, 4 частини 2 ст. 129 Конституції України, ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України, основними засадами судочинства є рівність всіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Частиною 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин в їх сукупності.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2012 р. "Про судове рішення" рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.

Рішення ради та акт приймання - передачі не оскаржувались та є чинними, про їх прийняття та підписання відповідач був обізнаний, а тому колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що посилання відповідача на відсутність правових підстав для передачі спірного гуртожитку до комунальної власності є безпідставними.

Також колегія суддів зазначає, що надсилання листа Регіонального відділення фонду державного майна України по Київській області, яким надано пропозицію Броварській міській раді, щодо передачі гуртожитку у комунальну власність територіальної громади міста Бровари є належним способом управління державним майном, оскільки Положенням про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, не передбачено форму рішення, а отже у суду відсутні підстави вважати, що лист до Броварської міської ради Київської області № 08.11-793 від 11.04.2011 не є належною формою рішення про безоплатну передачу у комунальну власність територіальної громади м. Бровари гуртожитку.

Враховуючи вищевикладене та те, що вищевказані рішення Броварської міської ради та виконавчого комітету Броварської міської ради відповідачем ПАТ "БЗБК" не оскаржені, в установленому порядку не скасовані та є чинними, та відповідно до приписів ст.144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, отже невиконання даних рішень та непередання відповідачем гуртожитку на баланс позивача, порушує права Комунального підприємства Броварської міської ради "ЖЕК-5" та права мешканців гуртожитку в м. Бровари по вул. Гагаріна 12-а.

Тож, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення Господарського суду Київської області від 30.09.2016 року у справі №911/2482/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2. Справу № 911/2482/16 повернути до Господарського суду Київської області.

3. Копію постанови направити сторонам та третім особам.

Головуючий суддя О.М. Баранець

Судді С.А. Пашкіна

Л.Г. Сітайло