Ухвала суду № 63246213, 06.12.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
815/2783/16
Номер документу
63246213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2016 р. Справа № 815/2783/16

Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Семенюк Г.В. судді - Потапчук В.О. судді - Жук С.І.при секретаріАлексєєвої Н.М.

за участю сторін: Представник СДПІШуваєва А.В. (довіреність)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Одеський коньячний завод" на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року по справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Одеський коньячний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.12.2015р. №0000594000, -

встановиЛА:

Позивач, звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.12.2015р. №0000594000.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року у задоволені адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Одеський коньячний завод" відмовлено повністю.

Приватне акціонерне товариство "Одеський коньячний завод" не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 12 вересня 2016 року по справі № 815/2783/16 та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, позивач зазначає, що висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що у період з 08.12.2015р. по 17.12.2015р. на підставі Наказу від 02.12.2015р. №1481, та направлень від 07.12.2015р. №775, №776, №777, №778, виданих Головним управлінням ДФС в Одеській області, заступником начальника відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області Димитровим А.В., головним державним ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області Жанталай Л.А., головним державним ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області Ковалевською Н.Г., головним державним інспектором відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області Алексєєвим О.В., на підставі ст.20, п.п.80.2.5, п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, згідно з частиною 1 статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», проведено фактичну перевірку Приватного акціонерного товариства "Одеський коньячний завод" з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері виробництва, зберігання, та обігу алкогольних напоїв.

За наслідками вказаної перевірки Головним управлінням ДФС в Одеській області складено Акт №361/15-32-21-01/00412056 від 18.12.2015р. «Про результати фактичної перевірки Приватного акціонерного товариства "Одеський коньячний завод" з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері виробництва, зберігання, та обігу алкогольних напоїв», у висновках якого наголошено на порушеннях Товариством вимог ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», та п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України.

На підставі складеного Акта перевірки №361/15-32-21-01/00412056 від 18.12.2015р. Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби України 30.12.2015р. винесено податкове повідомлення-рішення №0000594000.

Не погодившись з означеним податковим повідомленням-рішенням Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби України від 30.12.2015р. №0000594000, позивач - Приватне акціонерне товариство "Одеський коньячний завод" звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання його протиправним та скасування.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року у задоволені адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Одеський коньячний завод" відмовлено повністю. Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вибачається з наявних у матеріалах справи, 29.05.2015р. між Приватним акціонерним товариством «Одеський коньячний завод» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська дистрибуційна компанія» (Покупець) укладено Договір постачання №93/К/24-15, відповідно до п.1.1 якого Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Покупця коньяк України ординарний «Три зірочки», а Покупець зобов'язується прийняти товар та сплатити за нього на умовах даного договору.

Згідно з п.п.2.2, 3.1 Договору постачання №93/К/24-15 від 29.05.2015р. одиниця вимірювання товару - бутила 0,5л. 10л. Якість товару і маркування повинні відповідати вимогам ГОСТ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови» і ТІ У 00011050-15.91.10-4:2008 «Технологічна інструкція на виробництво та розлив коньяків України».

На виконання умов вищеозначеного Договору постачання №93/К/24-15 від 29.05.2015р. Приватним акціонерним товариством «Одеський коньячний завод» поставлено, та передано у власність Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська дистрибуційна компанія» коньяк України ординарний «Три зірочки», кількістю 2550л., з яких 1050л. - у серпні 2015р., 1500л. - у вересні 2015р., про що свідчать наявні у матеріалах справи видаткові накладні від 19.08.2015р. №15001094/SO, від 17.09.2015р. №185, а також товарно-транспортні накладні від 19.08.2015р. №001977, від 17.09.2015р. №00110915/2.

В Акті Головного управління ДФС в Одеській області №361/15-32-21-01/00412056 від 18.12.2015р. «Про результати фактичної перевірки Приватного акціонерного товариства "Одеський коньячний завод" з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері виробництва, зберігання, та обігу алкогольних напоїв», зазначено, що згідно Специфікації №1 до договору поставки №93/К/24-15 від 29 травня 2015р. ПрАТ «Одеський коньячний завод» постачає коньяк України ординарний «Три зірочки» 0,5л. в пляшці «колокол» ТОВ «Українська дистрибуційна компанія»

Відповідно до наявних у матеріалах справи Звітів про використання марок акцизного податку, ПрАТ «Одеський коньячний завод» використано марок акцизного податку: за серпень 2015р. - у кількості 105шт. (239,840грн. х 105 = 25183,20грн.), за вересень 2015р. - у кількості 150шт. (239,840 х 150 = 35976грн.).

У Звітах про обсяги виробництва та реалізацію алкогольних напоїв (форма №1-РС) ПрАТ «Одеський коньячний завод» відображено реалізацію коньяку у вигляді спирту коньячного ТОВ «Українська дистрибуційна компанія», зокрема, за серпень 2015р. - 105дал (реалізація відображена у вимірі водного спирту) за кодом спирту - 2, тобто спирт коньячний; за вересень 2015р. - 60 дал, за кодом спирту - 2, тобто спирт коньячний, з метою використання - виробництво лікеро-горілчаних виробів, в т.ч. слабо градусних напоїв.

Вироблення коньяків і вин в Україні здійснюється відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95-ВР (зі змінами та доповненнями), Закону України «Про виноград та виноградне вино» від 16.06.2005р. №2662-ІV (зі змінами та доповненнями), «Коньяки України технічні умови» ДСТУ 4700:2006, технологічної інструкції на виробництво і розлив коньяків України (ТІ У 00011 050-15.91.10-4:2008), «Вина загальні технічні умови» ДСТУ 4806:2007.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Сировина - предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці.

Повний технологічний цикл виробництва - сукупність приміщень, технологічного та іншого обладнання, відповідних технологічних процесів, що забезпечують переробку сировини в продукцію, готову для реалізації кінцевому споживачу, а також лабораторій, акредитованих органами виконавчої влади, уповноваженими відповідно до законодавства

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виноград та виноградне вино» коньяки України - міцні алкогольні напої з характерним букетом і смаком, виготовлені шляхом купажу спиртів коньячних, отриманих методом дистиляції коньячних виноматеріалів на спеціальних мідних апаратах з фракціонуванням, витриманих не менше трьох років у дубовій тарі або нержавіючих чи емальованих ємностях з дубовою клепкою. Залежно від строку витримки спиртів коньячних і їх якості коньяки України поділяються на ординарні, марочні і колекційні. Коньяки України можуть випускатися під власною назвою.

Купаж - суміш у певному співвідношенні різних виноматеріалів, коньячних спиртів з компонентами, встановленими технологічними інструкціями для надання вину, коньяку України типовості, забезпечення випуску стабільних за своїми органолептичними і фізико-хімічними показниками вин і коньяків України.

Виходячи з поняття слова «напій», під яким мається на увазі спеціально приготовлена рідина, призначена для пиття, суд приходить до висновку, що до підакцизної продукції може бути віднесено виноматеріали, які призначені для пиття, та містять у собі алкоголь.

Аналогічна позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 15.01.2008р. по справі Державного підприємства "Радгосп-завод Алушта"до ДПІ у м.Алушта АР Крим, та ДПА в АР Крим про визнання недійсним податкового повідомлення рішення.

Згідно з п.3.3.7 Технологічної інструкції на виробництво і розлив коньяків України (ТІ У 00011 050-15.91.10-4:2008) тривалість відпочинку коньяків складає не менше 9 місяців групи «КВ», а інших груп - не менше 12 місяців. Розлив у пляшки і відвантаження коньяків України на інші підприємства здійснюють не раніше встановлених термінів післякупажного відпочинку.

Відповідно до Основних правил виробництва і зберігання коньяків України ординарні та марочні коньяки виготовляються за схемою: купаж (в якому використовуються такі матеріали: витриманий коньячний спирт, пом'якшена вода, цукровий сироп, а за необхідності цукровий колер, спиртовані й запашні води, купажні коньяки), обклеювання (за необхідності), фільтрація, післякупажний відпочинок, фільтрація і розлив.

Згідно з пунктом 4.2. розділу 4 ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови», залежно від напрямку використання коньяки України поділяються на:

- коньяки України, які реалізують у пляшках;

- ординарні оброблені коньяки України, призначені для відвантаження з метою розливу на інших підприємствах;

- ординарні оброблені коньяки України для промислового перероблення.

Відповідно до ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови», п. 2.3.3 «Основних правил виробництва і зберігання коньяків» КД У 00011050-15.91.10:2008 та п.1.1 «Технологічної інструкції на виробництво та розлив коньяків України» ТІ У 00011050-15.91.10-4:2008, до сировини та матеріалів для виготовлення коньяків України відносяться спирти коньячні, цукор-пісок, вода питна, кислота лимонна та інші матеріали.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, судом встановлено, що до алкогольних напоїв слід відносити готову продукцію, яка регламентується основними нормативними документами, котрі відповідають для кожного виду продукції - Технологічним інструкціям, з подальшою сертифікацією, оскільки готова продукція, призначена для реалізації в торгівлі - це алкогольний напій, що має певний аромат, смак, колір, розфасований у споживчу тару різної місткості, дозволеної Міністерством охорони здоров'я для контакту з харчовими продуктами, який по своїм показникам відповідає параметрам, встановленим відповідними вимогами, якість та безпека якого регламентується основними нормативними документами, які відповідають для кожного виду продукції - Технологічними інструкціями, ДСТУ, сертифікований у Держстандарті та такий, що витримує гарантійні строки зберігання.

Згідно з п. 3.1 Технологічної інструкції на виробництво та розлив коньяків України ТІ У 00011050-15.91.10-4:2008, затвердженої Мінагрополітики України, процес виготовлення коньяків України складається з таких етапів: підготування купажних матеріалів, купаж коньяку України, технологічна обробка коньяку України, післякупажний відпочинок та розлив.

Зокрема, як з'ясовано судом, та зазначено в Акті Головного управління ДФС в Одеській області №361/15-32-21-01/00412056 від 18.12.2015р. «Про результати фактичної перевірки Приватного акціонерного товариства "Одеський коньячний завод" з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері виробництва, зберігання, та обігу алкогольних напоїв», ПрАТ "Одеський коньячний завод" має повний цикл виробництва коньяку, включаючи викурку та витримку. Сировиною для виробництва коньячного спирту є коньячний виноматеріал, який відповідає ДСТУ 4645:2006 "Виноматеріали коньячні, Технічні умови".

Виробництво спирту коньячного відбувається в цеху спиртокуріння, обладнаному устаткуванням французького виробництва, шляхом подвійної (8 апаратів шарантського типу фірми «РгиШо», місткістю 250,0дал кожна, та 4 апарати шарантського типу фірми «РгиШо», місткістю 1000.0дал кожна), та безперервної (4 апарата арманьячного типу фірми «РгиЩо», потужністю 200,0дал б.с. за добу кожний) перегонки. Отриманий молодий коньячний спирт, який відповідає ДСТУ 7087:2009 "Спирт коньячний молодий, Технічні умови", ассамблюється та прямується на витримку.

Витримка коньячних спиртів здійснюється на Великодолинській виробничій дільниці та в купажному цеху головного заводу. Зберігання коньяків та бренді відбувається у сховищі закритого типу, в дубовій тарі, емальованих ємностях та ємностях з нержавіючої сталі. Сховище забезпечує відповідні умови зберігання коньяків відповідно до вимог ДСТУ 4700:2006 "Коньяки України. Технічні умови" та бренді відповідно до вимог ТУ У 15.9-00412056-001:2011 "Бренді виноградні ординарні, витримані, марочні".

Технологічна схема виробництва коньяків України відповідає вимогам КД У 011050 - 15.91.10:2008 «Основні правила виробництва і зберігання коньяків України», ТІ У 00011050-15.91.10-4:2008 «Технологічна інструкція на виробництво та розлив коньяків України», а також вимог технологічних інструкцій на окремі марки коньяків України, розроблених суб'єктом господарювання та затверджених у встановленому порядку.

Облік готової продукції під час передачі з цеху розливу на склад готової продукції здійснюється відповідно до вимог КД У 00011050-15.9-3:2011 "Форми первинного обліку і лабораторного контролю у виноробній промисловості та вказівки про порядок їх застосування і заповнення", затвердженого Мінагрополітики України 27.12.2010р.

Пакування та маркування готової продукції здійснюється у відповідності до вимог п.2 ст.11 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та потюнових виробів". Готова продукція пакується в короба з гофрокартону та термоусадку плівку.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що виготовлений Приватним акціонерним товариством "Одеський коньячний завод", та реалізований на користь ТОВ «Українська дистрибуційна компанія», коньяк України ординарний «Три зірочки», який є алкогольним напоєм, пройшов повний технологічний цикл виробництва, а відтак, з урахуванням приписів Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", вважається готовою продукцією.

Відповідно до п.п.212.1.1 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України платником акцизного податку, у тому числі, є особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини.

Згідно з п.213.1.1 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції).

Відповідно до ст.215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво та інше.

Отже, враховуючи вище викладене, Приватне акціонерне товариство "Одеський коньячний завод" є платником акцизного податку, оскільки ним виготовлено, та реалізовано на користь ТОВ «Українська дистрибуційна компанія» коньяк України ординарний «Три зірочки», який у розумінні вище окреслених законодавчих положень є підакцизним товаром.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта, що відповідно до п.1.2 Договору постачання №93/К/24-15 від 29.05.2015р., укладеного між Приватним акціонерним товариством "Одеський коньячний завод" та ТОВ «Українська дистрибуційна компанія», цільовим призначенням коньяку, що постачається є використання його в якості сировини для виробництва наступних алкогольних напоїв: Настоянка «Легенди Бахчисараю дуже сонячні» згідно технологічної інструкції ТІ 37310549-007-2015 від 21.05.2015року; Настоянка «Легенди Бахчисараю дуже сонячні тільки досконалі» згідно технологічної інструкції ТІ 37310549-008-2015 від 21.05.2015року, а тому, реалізований на користь ТОВ «Українська дистрибуційна компанія» коньяк України ординарний «Три зірочки» є сировиною, оскільки як встановлено судом, та зазначено вище, виготовлений Приватним акціонерним товариством "Одеський коньячний завод", та реалізований на користь ТОВ «Українська дистрибуційна компанія», коньяк України ординарний «Три зірочки», який є алкогольним напоєм, пройшов повний технологічний цикл виробництва, вважається готовою продукцією, маркований марками акцизного податку, а відтак з урахуванням вищеозначених положень чинного податкового законодавства є підакцизним товаром.

Статтею 69 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд вважає, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби України, на яку відповідно до ч.2 ст.71 КАС України покладається обов'язок доказування правомірності своїх рішень, доведено правомірність прийнятого рішення, яке оскаржене позивачем.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Одеський коньячний завод" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.12.2015р. №0000594000 належним чином не обґрунтовані, не підтверджені наявними у справі матеріалами та задоволенню не підлягають.

Доводи апеляційної скарги майже один в один дублюють позовну заяву (а.с. 3) були предметом дослідження в суді першої інстанції та висновків останнього не спростовують.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Одеський коньячний завод", - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року по справі № 815/2783/16, - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Ухвалу складено у повному обсязі - 07 грудня 2016 року.

Головуючийсуддя Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя С.І. Жук