МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" червня 2013 р. Справа № 370/290/13- а
Суддя Макарівського районного суду Київської області Оберемко В.О. в порядку письмового провадження розглянувши заяву УПФУ в Макарівському районі Київської області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Макарівського районного суду Київської області №2-а-1595/2011 року від 30.03.2011 року в справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Макарівському районі Київської області про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и в :
Управління Пенсійного фонду України в Макарівському районі Київської (далі- заявник) звернулось до Макарівського районного суду Київської області з заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Макарівського районного суду №2-а-1595/11 від 30.03.2011 року, якою позов ОСОБА_1 задоволено та зобовязано УПФУ в Макарівському районі вчинити певні дії, просить прийняти дану заяву про перегляд постанови №2-а-1595/11 від 30.03.2011 року за нововиявленими обставинами та скасувати її, в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на те, що 14.03.2012 року при приведенні перевірки сектором інспектування у Макарівському районі Києво-Святошинської обєднаної державної фінансової інспекції відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи на 4 квартал 2011 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності УПФУ в Макарівському районі за період з 26.04.1986 року по 01.03.2012 року, якою встановлено порушення, що відображене в акті ревізії від 14.03.2012 року №2231/49, а саме: що посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та 4, видані на імя ОСОБА_1, слід вважати безпідставно виданими та недійсними, як наслідок пенсія за рішенням Макарівського районного суду Київської області №2-а-1595/11 від 30.03.2011 року отримана незаконно а вищевказана постанова підлягає скасуванню.
Ухвалою Макарівського районного суду Київської області від 13.04..2013 року поновлену заявнику строк звернення до суду за заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Макарівського районного суду №2-а-1595/2011 року від 30.03.2011 року.
Заявник в судове засідання не зявився, згідно поданого клопотання від 10.06.2013 року просив справу розглядати без представника заявника, викладенне в заяві підтвердив та просив задовольнити.
ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, про час розгляду справи повідомлявся належним чином. Заяв, клопотань, заперечень на заяву про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Макарівського районного суду №2-а-1595/2011 року від 30.03.2011 року суду не надав.
Оскільки від заявника у справі надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, ОСОБА_1 про розгляд справи повідомлений належним чином, причини неявки в засідання не повідомив, суд вважає за можливе розгляд справи здійснити в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.
Відповідно до ст. 41 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з огляду на нижченаведене.
Постановою Макарівського районного суду Київської області №2-а-1595/11 від 30.03.2011 року задоволено позов ОСОБА_1 та зобовязано УПФУ в Макарівському районі здійснити перерахунок та виплату доплат, передбачених ст.ст. 39,50,54 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у період починаючи з 01.01.2011 року.
Ухвалою Апеляційного адміністративного суду Київської області від 31.01.2012 року апеляційну скаргі УПФУ в Макарівському районі залишено без задоволення а постанову Макарівського районного суду Київської області від 30.03.2011 року без змін.
На підставі даної постанови останньому нараховано та виплачено 40091, 16 грн.
Проте, 14.03.2012 року при приведенні перевірки сектором інспектування у Макарівському районі Києво-Святошинської обєднаної державної фінансової інспекції відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи на 4 квартал 2011 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності УПФУ в Макарівському районі за період з 26.04.1986 року по 01.03.2012 року, якою встановлено порушення, що відображене в акті ревізії від 14.03.2012 року №2231/49, а саме: що посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та 4, видані на імя ОСОБА_1, слід вважати безпідставно виданими та недійсними, як наслідок пенсія за рішенням Макарівського районного суду Київської області №2-а-1595/11 від 30.03.2011 року отримана незаконно а вищевказана постанова підлягає скасуванню.
Згідно вищевказаного акту, в ході перевірки пенсійних справ УПФУ в Макарівському районі Київської області були вивчені документи пенсійної справи ОСОБА_1 та було встановлено, що відповідно до диплома №532245 ФВ ОСОБА_1 вступив у 1988 році і в 1992 році закінчив повний курс Владикавказького вищого військового командного училища, а рішенням Державної екзаменаційної комісії від 1 5.06.1992 року йому була присвоєна відповідна кваліфікація.
Крім того, у військовому квитку, копія якого знаходиться в числі документів пенсійної справи (додаток 2). були виявлені відмітки про навчання ОСОБА_1 з 1 серпня 1988 року по 12 серпня 1992 року у Владикавказькому вищому військовому командному училищі імені Маршала Радянського союзу ОСОБА_2. Тобто, на період навчання ОСОБА_1 повинен був виїхати з місця свого проживання - с. Копилів Макарівського району, що відноситься до зони посиленого радіологічного контролю та переїхати до місця навчання у м. Владикавказ, що розташоване на території Російської Федерації і до територій, забруднених внаслідок аварії на ЧАЕС не відноситься.
Пунктом 6 порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 року визначено, що чорнобильське посвідчення категорії 4 можуть отримати лише ті особи, які постійно проживають або постійно навчаються на території зони посиленого радіологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Оскільки ОСОБА_1 в період навчання у Владикавказькому вищому військовому військовому командному училищі, що розташоване на території, яка до забруднених внаслідок аварії на ЧАЕС не відноситься, не міг одночасно проживати, працювати чи навчатися на території посиленого радіологічного контролю, тому що повинен був перебувати на заняттях в період навчального року в Училищі - в м. Владивосток, то станом на 01.01.1993 року він прожив у зоні посиленого радіологічного контролю менше чотирьох років, а відповідно, і підстав для отримання чорнобильського посвідчення категорії 4 не мав.
20.07.2006 року ОСОБА_3 - на підстав^отриманого чорнобильського посвідчення категорії 4 , яке, як вже зазначалося вище, одержане без законних підстав, витягу із акту Обласної спеціалізованої МСЕК, де вказано, що інвалідність ОСОБА_1 повязана з наслідками Чорнобильської катастрофи в період проходження служби в ОВС, та довідки Макарівської районної державної адміністрації №112 від 11.07.2006 року про те, що ОСОБА_1 проживає з 1986 року по час видачі довідки в с. Копилів, яке віднесене до зони посиленого радіологічного контролю, ОСОБА_1 було видане чорнобильське посвідчення категорії 1, чим встановлено статус особи, інвалідність якої повязана з наслідками аварії на ЧАЕС.
Враховуючи, вищевикладене, чорнобильське посвідчення категорії 1, видане ОСОБА_1 в порушення пункту 3 Порядку №51.
Відповідно до пункту 10 порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №51 від 20.01.1997 року (далі по тексту - Порядок №51), особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - посвідчення категорії 4 видається на підставі довідки встановленого зразка - додатку №7 до порядку №51., а оскільки ОСОБА_1 не мав права на отримання чорнобильського посвідчення категорії 4. то він і не мав підстав на отримання чорнобильського посвідчення категорії 1 особи, інвалідність якої повязана з наслідками аварії на ЧАЕС.
26.06.2012 року Комісією по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році Київської обласної державної адміністрації було визнано факт безпідставної видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 та посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 ОСОБА_1, оскільки не підтверджено факт постійного проживання (роботи, навчання) на території зони посиленого радіоекологічного контролю відповідно до вимог статті 11 Закону України <#Іро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується витягом з протоколу №161 засідання комісії від 26.06.2012 р., виданого вище зазначеною комісією (додаток 3).
З вище викладеного випливає, що посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та 4, видані на ОСОБА_1 слід вважати недійсним, що означає, що пенсію за рішенням Макарівського районного суду за №2-а-1595/11 від ЗО березня 2011 року в УПФУ у Макарівському районі ОСОБА_1 як особа, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії 2 групи інвалідності отримував незаконно. Тому постанова Макарірського районного суду за №2-а-1595/11 від ЗО березня 2011 року підлягає обов'язковому скасуванню, оскільки дана справа зачіпає інтереси держави, що призводить до ненадходження необхідних для виплати пенсій коштів, що є порушення інтересів держави та потребує необхідного захисту.
Отже, з проведенням перевірки сектором інспектування у Макарівському районі Києво- Святошинської обєднаної державної фінансової інспекції пенсійної справи ОСОБА_1 та визнання безпідставної видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 та посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 Комісією по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році Київської обласної державної адміністрації виникли істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
За період з 16.03.2011 року по грудень 2011 року включно ОСОБА_1 за рішенням Макарівського районного суду №2-а-1595/11 від ЗО березня 2011 року як особа, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії 2 групи інвалідності отримав по чорнобильському посвідченню Серії А № 424987 (додаток 4), нараховану та виплачену пенсію в сумі 40091,16 гривень (додаток 5). Тому ці кошти мають бути повернуті до Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, а також те, що на час розгляду справи №2-а-1595/11 та винесення постанови Макарівським районним судом Київської області, існували істотні обставини, що не були і не могли бути відомі (факт безпідставної видачі чорнобильського посвідчення), тому заява УПФУ в Макарівському районі Київської області є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.124 Конституції України ст.ст. 8-11, 71, 86, 161, 183-2, 245-247, 249, 252, 253, 256 КАС України, ст.50 ЗУ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51 Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Постанову Макарівського районного суду Київської області №2-а-1595/2011 року від 30.03.2011 року з по справі а позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Макарівському районі Київської про здійснення перерахунку та виплати пенсії - скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до УПФУ в Макарівському районі Київської про здійснення перерахунку та виплати пенсії відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1, (адреса проживання: 08000., Київська область, Макарівський район смт. Макарів вул.Лазурна 20) на користь Управління ПФУ в Макарівському районі Київської області (08000., Київська область, Макарівський район, смт. Макарів вул. Проектна 5, код ЄДРПОУ 22200722) надміру виплачені кошти в розмірі 40091 (сорок тисяч девяносто одна) гривна 16 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О.Оберемко