"06" грудня 2016 р. Справа № 363/3988/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2016 року м. Вишгород
Суддя Вишгородський районний суд Київської області Котлярова І.Ю., при секретарі Палій Л.О., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що у 2015 році за рішенням Вишгородського районного суду Київської області, яке набрало законної сили, йому встановлено статус інваліда війни та видано відповідне посвідчення встановленого зразку. Після чого позивачка звернулась до відповідача з заявою про встановлення підвищення до пенсії, як інваліду 2 групи, надавши це посвідчення. Відповідач прийняв документи та встановили позивачу підвищення в розмірі 452 грн., проте одночасно скасували додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, яку він отримав, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід 2 групи протягом багатьох років, починаючи з 1995 року. 27 вересня 2016 року позивачка звернулась до відповідача з заявою, на яку отримав відповідь, що згідно п. 15-1 Постанови КМУ № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року, підвищення проводиться за вибором пенсіонера лише за однією із підстав, а отже, виплата додаткової пенсії має бути припинена. На підставі викладеного позивач просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі щодо припинення виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю протиправною. Зобов'язати відповідача поновити виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 2 групи.
Позивачка у судове засідання не з'явилась, надала заяву в якій просила проводити розгляд справи без її участі, вказавши, що позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову. В письмових запереченнях посилається на те, що згідно п. 15-1 Постанови КМУ № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року, особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», «;Про соціальний захист дітей війни» таке підвищення провадиться за їх вибором за однією підстав. Позивачка звернувся 23 грудня 2015 року з заявою про призначення підвищення інвалідам війни, відповідно до якої було зроблено перерахунок пенсії, як більш доцільний варіант, при якому за вибором позивача була встановлена одна надбавка підвищення особі, прирівняної до інвалідів війни 2 групи, замість додаткової пенсії інвалідам 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи ліквідатору ЧАЕС. Отже ОСОБА_2 зробила свій вибір підстави на отримання додаткової пенсії. На підставі викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності усі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії.
Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1, виданого 23 грудня 2015 року, ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни (а.с. 6).
27 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області із заявою про обрання умови, норми та порядок його пенсійного забезпечення згідно Закону № 796-ХІІ та перерахувати пенсію відповідно до вимог ст. 50 та ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№796-ХІІ).
Листом від 28.09.2016 року за № 140/П-01 Управління Пенсійного Фонду України у Вишгородському районі Київської області повідомило позивача, що згідно п. 15-1 Постанови КМУ № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року, підвищення проводиться за вибором пенсіонера лише за однією із підстав, а отже, виплата додаткової пенсії має бути припинена.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Згідно ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у способи, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 1 статті 6 КАС України закріплено право кожної особи в порядку, встановленим Кодексом адміністративного судочинства, звернутися до адміністративного суду, якщо вона вважає що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права свободи або інтереси.
Відповідно до статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно статті 18 КАСУ, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, одержання пенсійних виплат та інших соціальних виплат, допомоги, захисту, пільг, що вказує про належність позивача та правомірність його звернення.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Також відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, становить 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які вставили працездатність; ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам ІІ групи у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення», дійсно, п. 15 порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (затвердженого Постановою КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210), було доповнено п. 15-1, згідно якого особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( 796-12) «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (3551-12), «Про жертви нацистських переслідувань» (1584-14) і «Про соціальний захист дітей війни» (2195-15), таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно ст. 15 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» (№ 1788-ХІІ) визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються ЗУ «Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№ 796-ХІІ) або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Частиною 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( 796-12), передбачено, що на пенсію в повному розмірі мають право громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду належних доказів в підтвердження правомірності своїх дій. Посилання відповідача на те, що підвищення проводиться за вибором пенсіонера лише за однією із підстав, а отже, виплата додаткової пенсії має бути припинена, є необґрунтованими та суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи обставину, що позивач має право на виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як учаснику ліквідації Чорнобильської катастрофи, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 49, 50, 54, ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 19, 58 Конституції України, ст. 15 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 2, ч. 1 ст. 6, 8, 11, 18, 71, 94, 159, 160, 186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання дій протиправними задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області щодо припинення виплати ОСОБА_2 з 23 грудня 2015 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області з 23 грудня 2015 року поновити ОСОБА_2 виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Ю. Котлярова