Ухвала суду № 63225870, 06.12.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
809/1465/14
Номер документу
63225870
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2016 р. Справа № 876/6983/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,

участю секретаря Чопко Ю.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати" та Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.06.2015 року у справі за позовом Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати" до Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення,

ВСТАНОВИЛА :

Державне підприємство "Виробниче об'єднання Карпати" 13.05.2014року звернулося в суд з позовом до адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області та Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-франківську Івано-Франківської області просить суд: - визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 14** (сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року з 2014 року сум фактичних витрат непідтверджених розрахунками, зокрема, по пенсіонерах ОСОБА_2 на суму 4980,85 грн., ОСОБА_3 на суму 4103,07 грн., ОСОБА_4 на суму 8291,72 грн., ОСОБА_5 на суму 11499,29 грн., ОСОБА_6 на 509,36 грн., ОСОБА_7 на суму 2287,95 грн., ОСОБА_8 на суму 223,28 грн., всього на загальну суму 31895,52 грн., та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначені суми з даного розрахунку, а Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати"; - визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 15 (сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до 2013 року) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року з 2014 року сум фактичних витрат непідтверджених розрахунками, зокрема, по пенсіонерах: ОСОБА_4 суми 19103,75 грн., ОСОБА_5 суми 25709,84 грн., та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначені суми з даного розрахунку, а Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати"; - визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 16 розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року з 2014 року загальної суми пільгових пенсій в розмірі 12255,64 грн., яка не підтверджена місячними розмірами пільгових пенсій пенсіонерів: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_15, ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_8 та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначені суми з даного розрахунку, а Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати"; - визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по перепризначенню дат досягнення пенсійного віку в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з 2014 року № 100/04 від 03.01.2014 року пенсіонерам: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_15, ОСОБА_2

Адміністративний позов обґрунтований тим, що відповідно до положень пунктів 6.4, 6.7, 6.8 Інструкції у відповідача 1 не було правових підстав для включення до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з 2014 року № 100/04 від 03.01.2014 року (надалі - розрахунок № 100/04) сум таких витрат за попередній 2013 рік (графа 14**), які не підтверджені відповідними розрахунками в цьому ріці. Окрім цього, позивач вказує на те, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2015 року, встановлено факт того, що Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області не мало правових підстав для нарахування ДП "Виробниче об'єднання Карпати" сум фактичних витрат по виплаті пільгових пенсій ОСОБА_2 на суму 4980,85 грн., ОСОБА_3 на суму 4103,07 грн., ОСОБА_4 на суму 26994,09 грн., ОСОБА_5 на суму 37208,83 грн. в листопаді-грудні 2013 року та за весь період до дати формування вказаних розрахунків за листопад та грудень 2013 року (№ 6684/04 та № 7047/04). Вказані обставини, як зазначає позивач, згідно норми частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства, мають преюдиційне значення при вирішення цієї справи. Щодо включення в графу 15 (сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до 2013 року) розрахунку № 100/04 сум витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по пенсіонерах ОСОБА_4 - 19103,75 грн. та ОСОБА_5 - 25709,84 грн., то такі дії відповідача, вважає позивач, є порушенням вимог п. 6.7, додатку № 6 до п. 6.4 Інструкції, оскільки не відповідають вимогам щодо змісту такого розрахунку наданого в згаданому додатку, та вчинені за відсутності єдиної підстави для їх нарахування - призначення пенсій вказаним особам напередодні періоду відшкодування. Пенсій за віком на пільгових умовах призначені ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ще в 2008 та 2010 роках відповідно, і розрахунки по вказаних пенсіонерах виставлялися відповідачем-1 за всі попередні періоди, починаючи з дати призначення пенсій. Також позивач посилається на те, що жодним приписом Інструкції не передбачено включення до розрахунку фактичних витрат (графа 16**) загальної суми щомісячних витрат по всіх пенсіонерах, без зазначення розміру таких витрат по кожному з пенсіонерів. Натомість, вказує позивач, відповідачем в графі 16 зазначено загальну суму - 12255,64 грн., а в рядках по кожному з пенсіонерів - 0,00 грн. Щодо дій відповідача 1 по перепризначенню в розрахунку № 100/04 дат досягнення пенсійного пенсіонерам: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_15, ОСОБА_2, то наголошує позивач, набрання чинності з 01.10.2011 року Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яким внесено зміни до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не могло бути підставою для таких дій, оскільки всім вказаним особами пенсії призначено до 01.10.2011 року. Тобто, вважає позивач, норма статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким підвищено пенсійний вік для жінок, може поширюватись виключно на пільгові пенсії, призначені після 01.10.2011 року, оскільки правовідносини з приводу відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій, призначених згідно п.п. "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виникають з моменту призначення цих пенсій, що узгоджується з положеннями статті 55 Конституції України щодо дії нормативних актів в часі.

Оскаржуваною постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.06.2015 року позовну заяву - задоволено частково.

У поданій апеляційній скарзі відповідач Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує, що при формуванні розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з 2014 року № 100/04 від 03.01.2014 року, ним дотримано всіх вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за №21-1, із змінами та доповненнями (надалі - Інструкція). Зокрема, пунктами 5.4 та 6.5 Інструкції передбачено включення до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень місяць поточного року сум таких витрат за попередній рік. Такий розрахунок з 2014 року було надіслано Управлінню Пенсійного фонду України в м. Івано-франківську. Вказує на те, що перепризначення пенсій ОСОБА_4 та ОСОБА_3 було здійснено в зв'язку з тим, що Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими збільшено пенсійний вік для жінок. Також відповідач посилається на те, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14 між тими ж сторонами, що й в даній справі, судом вже вирішено питання щодо правомірності дій відповідача по формуванню сум фактичних витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій за листопад-грудень 2013 року.

У поданій апеляційній скарзі Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати" просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує, що відповідно до положень пунктів 6.4, 6.7, 6.8 Інструкції у відповідача 1 не було правових підстав для включення до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з 2014 року № 100/04 від 03.01.2014 року (надалі - розрахунок № 100/04) сум таких витрат за попередній 2013 рік (графа 14**), які не підтверджені відповідними розрахунками в цьому ріці. Окрім цього, позивач вказує на те, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2015 року, встановлено факт того, що Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області не мало правових підстав для нарахування ДП "Виробниче об'єднання Карпати" сум фактичних витрат по виплаті пільгових пенсій ОСОБА_2 на суму 4980,85 грн., ОСОБА_3 на суму 4103,07 грн., ОСОБА_4 на суму 26994,09 грн., ОСОБА_5 на суму 37208,83 грн. в листопаді-грудні 2013 року та за весь період до дати формування вказаних розрахунків за листопад та грудень 2013 року (№ 6684/04 та № 7047/04). Вказані обставини, як зазначає позивач, згідно норми частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства, мають преюдиційне значення при вирішення цієї справи. Щодо включення в графу 15*** (сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до 2013 року) розрахунку № 100/04 сум витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по пенсіонерах ОСОБА_4 - 19103,75 грн. та ОСОБА_5 - 25709,84 грн., то такі дії відповідача, вважає позивач, є порушенням вимог п. 6.7, додатку № 6 до п. 6.4 Інструкції, оскільки не відповідають вимогам щодо змісту такого розрахунку наданого в згаданому додатку, та вчинені за відсутності єдиної підстави для їх нарахування - призначення пенсій вказаним особам напередодні періоду відшкодування. Пенсій за віком на пільгових умовах призначені ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ще в 2008 та 2010 роках відповідно, і розрахунки по вказаних пенсіонерах виставлялися відповідачем-1 за всі попередні періоди, починаючи з дати призначення пенсій. Також позивач посилається на те, що жодним приписом Інструкції не передбачено включення до розрахунку фактичних витрат (графа 16**) загальної суми щомісячних витрат по всіх пенсіонерах, без зазначення розміру таких витрат по кожному з пенсіонерів. Натомість, вказує позивач, відповідачем в графі 16**** зазначено загальну суму - 12255,64 грн., а в рядках по кожному з пенсіонерів - 0,00 грн. Щодо дій відповідача 1 по перепризначенню в розрахунку № 100/04 дат досягнення пенсійного пенсіонерам: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_15, ОСОБА_2, то наголошує позивач, набрання чинності з 01.10.2011 року Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яким внесено зміни до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не могло бути підставою для таких дій, оскільки всім вказаним особами пенсії призначено до 01.10.2011 року. Тобто, вважає позивач, норма статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким підвищено пенсійний вік для жінок, може поширюватись виключно на пільгові пенсії, призначені після 01.10.2011 року, оскільки правовідносини з приводу відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій, призначених згідно п.п. "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виникають з моменту призначення цих пенсій, що узгоджується з положеннями статті 55 Конституції України щодо дії нормативних актів в часі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подані скарги не підлягають задоволенню з наступних мотивів.

Задовольняючи частково позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було дотримано вимог, передбачених абзацом 2 пункту 6.7 Інструкції щодо строків повідомлення позивача про зміни розміру пенсії або настання інших обставин, які впливають на суму відшкодування по вищевказаних пенсіонерах. Однак, на переконання суду, вказані правопорушення, вчинені позивачем, не звільняють відповідача від обов'язку, передбаченого пунктом 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", підпунктом 1 абзацу 2 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" по відшкодовуванню нарахованої і виплаченої Управлінням Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області вказаним пенсіонерам пільгових пенсій за весь період, починаючи з дати виникнення таких обставин. Тобто вказане порушення, допущене з вини посадових осіб пенсійного органу, на думку суду, враховуючи обов'язковий характер вказаного платежу згідно Закону, не може буди підставою для припинення встановленого законом обов'язку відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії вказаній фізичній особі, а лише підставою для притягнення таких посадових осіб до дисциплінарної відповідальності.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову в частині вимог щодо неправомірності дій Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 14** розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по пенсіонерах: ОСОБА_2 на суму 4980,85 грн., ОСОБА_3 на суму 4103,07 грн., ОСОБА_4 на суму 7890,34 грн., ОСОБА_5 на суму 11498,99 грн., всього на загальну суму 28473,25 грн. Також, як наслідок, підлягає задоволенню й позов в частині вимог щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначені вище суми з розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року, а Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати". При цьому, необхідність задоволення позову щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську виключити вищевказані суми з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати" ґрунтується на тому, що згідно пункту 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, пунктів 1.2-1.3, 3.1-3.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.10.2010 року № 988/18283, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, формуються органами Пенсійного фонду України за місцем призначення пенсії, а надсилаються платникам органами вказаного Фонду за місцем знаходження підприємства, які й ведуть облік нарахованих і сплачених платежів, в тому числі й шляхом формування карток особового рахунку такого підприємства-платника з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування по пенсіях, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", визначається Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року та Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997 року.

Щодо суб'єктів оподаткування.

За змістом пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Щодо об'єкту оподаткування та ставки збору.

Згідно вимог абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції Закону Укераїни № 184-VII від 04.04.2013 року, чинного з 28.04.2013 року, об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а в редакції цього закону до 28.04.2013 року - до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до абзацу третього пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" на обов'язкове державне пенсійне страхування, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, встановлено ставки збору в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Щодо обов'язку відшкодування пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Абзацами 1-4 частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відповідно до абзацу 7 частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. При цьому, як зазначено в абзаці 5 частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, виходячи із системного аналізу вказаних вище норм матеріального права, на думку суду, пенсії, призначені відповідно до підстав, визначених пунктами "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підлягають обов'язковому відшкодуванню платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З метою реалізації положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (надалі - Інструкція № 21-1).

Згідно вимог пункту 6.1 Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в таких розмірах: - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень коментованого вище Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

З пояснень представника відповідача 1 та поданих ним письмових доказів: копій матеріалів особових справ, оригінали яких оглянуто в судовому засіданні, судом зясоване таке.

ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1) призначено з 15.12.2008 року пенсію за віком на пільгових умовах - робота по списку № 2, що підтверджується копією протоколу № 9758 від 09.02.2009 року. Дата досягнення пенсійного віку (на день призначення пільгової пенсії) згідно розрахунків за попередні періоди - до листопада 2013 року, була визначена до 28.08.2013 року.

ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_2) призначено з 11.07.2010 року пенсію за віком на пільгових умовах - робота по списку № 2, що підтверджується копією протоколу № 9857 від 12.11.2010 року. Дата досягнення пенсійного віку (на день призначення пільгової пенсії) згідно розрахунків за попередні періоди - до листопада 2013 року, була визначена до 28.08.2013 року.

ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_3) призначено з 02.10.2008 року пенсію за віком на пільгових умовах - робота по списку № 2, що підтверджується копією протоколу № 9972 від 30.12.2008 року. Дата досягнення пенсійного віку (на день призначення пільгової пенсії) згідно розрахунків за попередні періоди - до листопада 2013 року, була визначена до 01.10.2013 року.

ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_4) призначено з 09.09.2007 року пенсію за віком на пільгових умовах - робота по списку № 2, що підтверджується копією протоколу № 241 від 12.11.2007 року. Дата досягнення пенсійного віку (на день призначення пільгової пенсії) згідно розрахунків за попередні періоди, була визначена до 08.09.2012 року.

Також судом встановлено, що згідно розрахунків за періоди до листопада 2013 року: по ОСОБА_9, - дата з якої призначено пенсію - 26.03.2010 року, дата досягнення пенсійного віку (на день призначення пільгової пенсії) - 28.02.2015 року; по ОСОБА_10, - дата з якої призначено пенсію - 06.04.2010 року, дата досягнення пенсійного віку (на день призначення пільгової пенсії) - 05.04.2015 року; по ОСОБА_11, - дата з якої призначено пенсію - 14.11.2010 року, дата досягнення пенсійного віку (на день призначення пільгової пенсії) - 13.11.2015 року; по ОСОБА_16, - дата з якої призначено пенсію - 10.03.2011 року, дата досягнення пенсійного віку (на день призначення пільгової пенсії) - 09.03.2014 року; по ОСОБА_13, - дата з якої призначено пенсію - 26.03.2010 року, дата досягнення пенсійного віку (на день призначення пільгової пенсії) - 06.07.2016 року; по ОСОБА_14, - дата з якої призначено пенсію - 01.06.2011 року, дата досягнення пенсійного віку (на день призначення пільгової пенсії) - до 13.01.2015 року.

З пояснень представника відповідача 1, судом встановлено, що у зв'язку із вступом 01.10.2011 року в дію нової редакції статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", враховуючи лист Пенсійного фонду України від 27.09.2013 року № 25854/03-30, починаючи з квітня 2013 року, Управлінням Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі автоматично перевизначено по пенсіонерах ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_15, ОСОБА_2 дату досягнення пенсійного віку згідно вимог статті 26 вказаного Закону в редакції Закону № 3668-VІ від 08.07.2011 року. Зокрема, судом з'ясовано, що в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з 2014 року № 100/04 від 03.01.2014 року, Управлінням Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області вказано нові дати досягнення пенсійного віку пенсіонерами: ОСОБА_9 - до 28.08.2018 року, ОСОБА_10 - до 05.04.2019 року, ОСОБА_17 - до 13.05.2020 року, ОСОБА_12 - до 09.06.2016 року, ОСОБА_13 - до 06.07.2021 року, ОСОБА_14 до 13.07.2018 року, ОСОБА_3 - до 01.04.2016 року, ОСОБА_4 - до 28.08.2015 року, ОСОБА_15 - до 10.07.2019 року, ОСОБА_2 - до 08.09.2013 року. Вказані зміни щодо дати досягнення особою пенсійного віку, і як наслідок, кінцевої дати відшкодування підприємством витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, було вчинено відповідачем, починаючи з розрахунків за листопад 2013 року: розрахунок № 6684 від 13.11.2013 року, № 7047/04 від 03.12.2013 року.

Даючи оцінку правомірності вчинення відповідачем 1 вказаних дій, суд виходив з такого.

01.10.2011 року вступила в силу нова редакція статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно змін, внесених Законом України № 3668-VІ від 08.07.2011 року, за змістом якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року. Тобто жінкам підвищено вік з якого вони набувають права на пенсію за віком в залежності від дати їх народження: від 55 до 60 років.

Законом України № 184-VІІ, який набрав чинності 28.04.2013 року, внесено зміни до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", в якій, як вже зазначено судом вище, дано вичерпний перелік об'єктів оподаткування для платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зокрема, пунктом 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції до набрання чинності Закону № 184-VІІ, передбачалося, що об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, встановленого статтею 12 цього Закону, тобто до 55 років (жінки). Дану норму закону змінено та встановлено, що відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах згідно статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до досягнення особами віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Суд з'ясовано, що по пенсіонерах: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_15, зміни до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (01.10.2011 року) і абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (28.04.2013 року) мали місце під час виплати пільгової пенсії до досягнення ними віку (55 років), з настанням якого згідно законодавства, в редакції на час призначення пільгової пенсії, припинялося відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку таких пенсій.

За таких обставин, суд погоджується з правомірністю дій Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по перевизначеністю в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року дат досягнення пенсійного віку пенсіонерам: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_15

При цьому, на переконання суду, з огляду на доводи позивача, мова не йде про зворотну дію в часі Законів України № 3668-VІ і № 184-VІ, оскільки дані нормативно-правові акти врегулювали існуючі на час їх прийняття правовідносини. В той же час, відповідач 1, вказавши в розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року нові дати досягнення пенсійного віку вказаними пенсіонерами, на думку суду, вчинив дії, спрямовані на виконання вказаних вимог закону в правовідносинах, що складаються саме між Пенсійним фондом України, в особі його територіального органу, та ДП "Виробниче об'єднання Карпати", а саме щодо доведення до відома платника збору його обов'язку по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених згідно пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які з 28.04.2013 року є об'єктом оподаткування, до досягнення пенсіонерами пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Доводи позивача, з посиланням на положення статті 55 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року по справі № 1-7/99, про те, що норми статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону № 3668-VI можуть поширюватися виключно на пільгові пенсії, призначені після 01.10.2011 року, на переконання суду, жодним чином не мають значення для правильного вирішення даного спору, оскільки спірні правовідносини виникли не між Державою в особі органу Пенсійного фонду України та фізичною особою щодо дати з якої має бути призначена їй пенсія за віком на пільгових умовах, а між Державою в особі органу Пенсійного фонду України та платником збору (позивачем у справі) щодо наявності чи відсутності об'єкту оподаткування. В спірних правовідносинах, для платника збору має значення факт набрання чинності Закону України № 184-VІ, яким внесено зміни до пунктом 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки саме з настанням вказаного факту з 28.04.2013 року у нього виникає обов'язок згідно розрахунку органу Пенсійного фонду України по відшкодуванню останньому фактичних витрат по сплаті та доставці пільгових пенсій до досягнення пенсіонерами пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону № 3668-VI. Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відповідач 1 мав право застосувати норму пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону № 184-VІ, виключно до правовідносин між сторонами, що виникли після 28.04.2013 року, або виникли до цієї дати та продовжували тривати й після цього факту. З огляду на вказане, поширення дії норми пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону № 184-VІ на правовідносини, які до цієї дати були припинені, зокрема, щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії особам, які до цього досягли віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", буде порушенням прав позивача як платника збору, обов'язок по сплаті якого згідно чинного на цей час закону, було припинено, та не відповідатиме статті 55 Конституції України та рішенню Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів)від 09.02.1999 року N 1-рп/99.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що що вимоги позивача про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по перепризначенню в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року дат досягнення пенсійного віку пенсіонерам: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_15, є безпідставними і задоволенню не підлягають. Щодо ОСОБА_2, то на час внесення змін до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", витрати районного органу пенсійного фонду на виплату і доставку їй пенсій за віком не були об'єктом оподаткування згідно зазначеної норми, оскільки вказана пенсіонерка 08.09.2012 року досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Враховуючи вищевказане, суд вважає, що в цій частині позовних вимог, позов належить задовольнити та визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по перепризначенню пенсіонеру ОСОБА_2 дати досягнення пенсійного віку в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року з 2014 року.

Щодо позовних вимог про неправомірність дій Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 14** (сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року сум фактичних витрат по пенсіонерах: ОСОБА_2 на суму 4980,85 грн., ОСОБА_3 на суму 4103,07 грн., ОСОБА_4 на суму 8291,72 грн., ОСОБА_5 на суму 11499,29 грн., ОСОБА_6 на 509,36 грн., ОСОБА_7 на суму 2287,95 грн., ОСОБА_8 на суму 223,28 грн., всього на загальну суму 31895,52 грн., та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначені суми з даного розрахунку, а Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати", то суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Як вбачається з додатку № 6 до Інструкції, в графі 14 такого розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, органом пенсійного фонду вказується сума плати підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік.

В розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року, в графі 14** відповідачем 1 вказано суми фактичних витрат по пенсіонерах ОСОБА_2 - 4980,85 грн., ОСОБА_3 - 16272,74 грн., ОСОБА_4 - 11983 грн., ОСОБА_5 - 12599,68 грн., ОСОБА_6 -12778,16 грн., ОСОБА_7 - 2778,16 грн., ОСОБА_8 - 11518,18 грн.

Суд погоджується з доводами позивача щодо неправомірності дій Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 14** розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по пенсіонерах: ОСОБА_2 на суму 4980,85 грн., ОСОБА_3 на суму 4103,07 грн., ОСОБА_4 на суму 7890,34 грн., ОСОБА_5 на суму 11498,99 грн., всього на загальну суму 28473,25 грн., з огляду на таке.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2015 року, встановлено факт того, що Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області не мало правових підстав для нарахування ДП "Виробниче об'єднання Карпати" в листопаді-грудні 2013 року та за весь період до дати формування розрахунків № 6684/04 та № 7047/04 за листопад та грудень 2013 року, сум фактичних витрат на виплату та доставці пільгових пенсій ОСОБА_2 на суму 4980,80 грн., ОСОБА_3 на суму 4103,07 грн., ОСОБА_4 на суму 26994,09 грн., ОСОБА_5 на суму 37208,83 грн. Вказані обставини, згідно норми частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України мають преюдиційні значення при вирішення цієї справи і не підлягають повторному встановленню.

За таких обставин, враховуючи встановлені постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14 обставини, суд в цій справі дійшов висновку про те, що відповідач 1 не вправі був включати до графи 14** розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по пенсіонерах: ОСОБА_2 на суму 4980,80 грн., ОСОБА_3 на суму 4103,07 грн., ОСОБА_4 на суму 7890,34 грн. (з розрахунку: 26994,09 грн. згідно постанови суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14 мінус 19103,75 грн. (графа 15 розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року: сума фактичних витрат за період до 2013 року), ОСОБА_5 на суму 11498,99 грн. (з розрахунку: 37208,83 грн. згідно постанови суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14 мінус 25709,84 грн. (графа 15 розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року: сума фактичних витрат за період до 2013 року).

Щодо суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах вказаної в графі 14 розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року по пенсіонеру ОСОБА_2 в розмірі 0,05 грн. (з розрахунку: 4980,85 грн.(загальна сума в графі 14) мінус 4980,80 грн. (згідно постанови суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14), то вона не підтверджена відповідачем жодними розрахунками та доказами. Представник відповідача 1 в судовому засіданні не змогла пояснити підстави виникнення вказаної суми та її вказання в розрахунку.

В решті сум, зазначених в графі 14 розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року по ОСОБА_4, а саме в розмірі 4092,66 грн. (11983 грн. - 7890,34 грн.), та по ОСОБА_5 в розмірі 1100,69 грн. (12599,68 грн. (загальна сума в графі 14**) - 11498,99 грн.), то суд погоджується з правомірністю їх включення Управлінням Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області в графу 14** розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року, оскільки як вище встановлено судом, відповідачем 1 правомірно в розрахунку пере призначено дати досягнення пенсійного віку вказаними пенсіонерами, а отже, такі витрати територіального органу пенсійного фонду України є об'єктом оподаткування для позивача. Окрім цього, як встановлено судом з пояснень представника відповідача 1, довідки-розрахунку виплаченої пенсії за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року, змісту розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року та розрахунків за попередні періоди, внаслідок перепризначення дати досягнення пенсійного віку ОСОБА_4 відповідно до п. 6.2 Інструкції змінилася частка позивача у відшкодуванні таких витрат з 46.42% до 100%, що вплинуло на місячний розмір виплати з 461,41 грн. до 994 грн. (січень-листопад 2013 року) та в зв'язку з індексацією до 1049 грн. (грудень 2013 року).

Щодо доводів позивача щодо безпідставності включення в графу 14** розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по пенсіонерам: ОСОБА_6 на 509,36 грн., ОСОБА_7 на суму 2287,95 грн., ОСОБА_8 на суму 223,28 грн., то, на думку суду, вони не заслуговують на увагу, оскільки вказані суми, як з'ясовано судом з пояснень представників сторін, поданих суду довідок-розрахунків , розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій № 1895/04 від 12.04.2013 року , № 2365/04 від 10.05.2013 року , виникли в зв'язку зі зміною розміру пенсії ОСОБА_8 з березня 2013 року, ОСОБА_6 з квітня 2013 року, та не виставлення розрахунків за січень-жовтень 2013 року по ОСОБА_7 Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгови пенсій № 1895/04 від 12.04.2013 року та № 1895/04 від 12.04.2013 року по ОСОБА_6 та ОСОБА_8, як пояснив представник відповідача 2, в підтвердження чого ним було подано супровідний лист № 573/04 від 21.08.2013 року, рекомендоване повідомлення з відміткою про отримання, були вручені позивача під розписку 27.08.2013 року. За таких обставин, судом не в'язко до уваги подані представником позивача позовні заяви та судові рішення про стягнення боргу за березень-липень 2013 року.

В той же час, щодо порушення строків формування та направлення підприємству розрахунків, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Пунктом 6.5 Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Абзацом 2 пункту 6.7 Інструкції визначено, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Враховуючи вказані положення Інструкції, суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідачем 1 не було дотримано вимог, передбачених абзацом 2 пункту 6.7 Інструкції щодо строків повідомлення позивача про зміни розміру пенсії або настання інших обставин, які впливають на суму відшкодування по вищевказаних пенсіонерах. Однак, на переконання суду, вказані правопорушення, вчинені позивачем, не звільняють відповідача від обов'язку, передбаченого пунктом 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", підпунктом 1 абзацу 2 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" по відшкодовуванню нарахованої і виплаченої Управлінням Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області вказаним пенсіонерам пільгових пенсій за весь період, починаючи з дати виникнення таких обставин. Тобто вказане порушення, допущене з вини посадових осіб пенсійного органу, на думку суду, враховуючи обов'язковий характер вказаного платежу згідно Закону, не може буди підставою для припинення встановленого законом обов'язку відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії вказаній фізичній особі, а лише підставою для притягнення таких посадових осіб до дисциплінарної відповідальності.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову в частині вимог щодо неправомірності дій Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 14** розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по пенсіонерах: ОСОБА_2 на суму 4980,85 грн., ОСОБА_3 на суму 4103,07 грн., ОСОБА_4 на суму 7890,34 грн., ОСОБА_5 на суму 11498,99 грн., всього на загальну суму 28473,25 грн. Також, як наслідок, підлягає задоволенню й позов в частині вимог щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначені вище суми з розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року, а Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати". При цьому, необхідність задоволення позову щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську виключити вищевказані суми з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати" ґрунтується на тому, що згідно пункту 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, пунктів 1.2-1.3, 3.1-3.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.10.2010 року № 988/18283, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, формуються органами Пенсійного фонду України за місцем призначення пенсії, а надсилаються платникам органами вказаного Фонду за місцем знаходження підприємства, які й ведуть облік нарахованих і сплачених платежів, в тому числі й шляхом формування карток особового рахунку такого підприємства-платника з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 15*** (сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до 2013 року) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по пенсіонерах: ОСОБА_4 суми 19103,75 грн., ОСОБА_5 суми 25709,84 грн. та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначені суми з даного розрахунку, а Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську - з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати", то суд дійшов висновку про те, що позов в цій частині належить задовольнити з огляду на таке.

Як зазначено судом вище, постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14, встановлено факт того, що Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області не мало правових підстав для нарахування ДП "Виробниче об'єднання Карпати" в листопаді-грудні 2013 року та за весь період до дати формування розрахунків № 6684/04 за листопад 2013 року та № 7047/04 за грудень 2013 року, сум фактичних витрат на виплату та доставці пільгових пенсій по ОСОБА_4 на суму 26994,09 грн. та ОСОБА_5 на суму 37208,83 грн. Вказані обставини, згідно норми частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України мають преюдиційні значення при вирішення цієї справи і не підлягають повторному встановленню.

Окрім цього, за змістом пунктів 6.4-6.5 Інструкції № 21-1, додатку № 6 до вказаного Інструкції, в графі 15 розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, пенсійний орган зобов'язаний вказувати суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення (перерахунку) пенсії до дати формування розрахунку, у випадку новопризначеної пенсії. При цьому, такий обов'язок пенсійного органу щодо формування розрахунку повинен бути реалізований протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Окрім цього, слід зазначити, що Інструкцією не передбачено права пенсійного органу відступити від затвердженого Інструкцією змісту затвердженого бланку розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (додаток № 6). Як вбачається зі змісту розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року, відповідачем 1 довільно, в порушення своїх дискреційних повноважень, оформлено та заповнено вказаний розрахунок. Зокрема, в графі 15 цього Розрахунку вказано суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до 2013 року, а не суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення (перерахунку) пенсії до дати формування розрахунку. З огляду на вказане, суд не має правових підстав для висновку про те, що оскаржені позивачем дії відповідача 1 в цій частині позовних вимог вчинені добросовісно, розсудливо, відповідно до вимог закону.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що відповідач 1 не вправі був включати до графи 15 (сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до 2013 року) розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по пенсіонерах: ОСОБА_4 на суму 19103,75 грн. (з розрахунку: 26994,09 грн. згідно постанови суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14 мінус 7890,34 грн. (сума фактичних витрат за 2013 рік, яка підлягає відшкодуванню), ОСОБА_5 на суму 25709,84 грн. (з розрахунку: 37208,83 грн. згідно постанови суду від 25.02.2014 року у справі № 809/348/14 мінус 11498,99 грн. (сума фактичних витрат за 2013 рік, яка підлягає відшкодуванню), всього на загальну суму 44813,59 грн. Таким чином, як наслідок Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі та Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську зобов'язані виключити вказані суми з розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року та з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати".

Також суд вважає підставними позовні вимоги про протиправність дій Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 16 розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року загальної суми пільгових пенсій в розмірі 12255,64 грн., яка не підтверджена місячними розмірами пільгових пенсій пенсіонерів: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_15, ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_8 та про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначені суми з даного розрахунку, а Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати". При цьому, суд виходив з того, що згідно вимог пункту 6.4 Інструкції № 21-1, додатку № 6 до вказаної Інструкції, на відповідний орган Пенсійного фонду України покладено обов'язок в графі 16**** розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, вказувати місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по кожному з пенсіонерів, вказаному в графі 2 такого розрахунку, та підсумково загальну суму таких місячних розмірів. Як встановлено судом зі змісту графи 16 розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року відповідачем 1 не вказано місячних розмірів фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по кожному з пенсіонерів, вказаному в графі 2 такого розрахунку. Натомість в графі 16**** розрахунку напроти прізвищ кожного з пенсіонерів вказано 0,00 грн., тоді як підсумково зазначено прописом від руки суму 12255,64 грн. Як пояснила в судовому засіданні представник відповідача 1 такі дії вчинені на виправлення помилки при формуванні вказаного розрахунку. З огляду на вказане, суд дійшов висновку про те, що такі дії відповідача 1 суд не може вважати правомірними, оскільки вони не відповідають вищевказаним вимогам Інструкції № 21-1, вчинені без жодного обґрунтування та недобросовісно. Як наслідок Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі та Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську зобов'язані виключити вказану суму з розрахунку № 100/04 від 03.01.2014 року та з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати".

Підсумовуючи вищевикладене, позов Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати" належить частково задовольнити, а саме: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 14** розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по пенсіонерах: ОСОБА_2 на суму 4980,85 грн., ОСОБА_3 на суму 4103,07 грн., ОСОБА_4 на суму 7890,34 грн., ОСОБА_5 на суму 11498,99 грн., всього на загальну суму 28473,25 грн., та зобов'язати в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначені суми з даного розрахунку, а Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську виключити їх з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати"; визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 15*** розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року, сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по пенсіонерах: ОСОБА_4 - 19103,75 грн., ОСОБА_5 - 25709,84 грн., всього в розмірі 44813,59 грн., та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначені суми з даного розрахунку, а Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-франківську виключити їх з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати"; визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по включенню в графу 16**** розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року загальної суми пільгових пенсій в розмірі 12255,64 грн., та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області виключити зазначену суму з даного розрахунку, а Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську з картки особового рахунку Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати"; визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області по пере визначенню дати досягнення пенсійного віку в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 100/04 від 03.01.2014 року з 2014 року, пенсіонеру ОСОБА_2 В задоволенні адміністративного позову в решті позовних вимог відмовити.

А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.

На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. ч.3 160 ст. 195, 196, 199, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати" та Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області - залишити без задоволення.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.06.2015 року у справі № 809/1465/14 - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий В.В. Ніколін

Судді О.М. Гінда

В.Я. Качмар