Постанова № 63225855, 05.12.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2016
Номер справи
809/1196/16
Номер документу
63225855
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.12.2016р. Справа № 876/8207/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Левицької Н.Г.,

судді Обрізка І.М.,

судді Сапіги В.П.,

за участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,

за участю представників:

апелянта-1 (відповідача у справі): ОСОБА_1,

апеллянта-2 (позивачів у справі): не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові

апеляційні скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3 та Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області

на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2016р. по справі № 809/1196/16

за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_4 , ОСОБА_3

до відповідача: Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

14.09.2016р. позивач: ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4 звернулися до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача: Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що право позивачів на перерахунок пенсії є беззаперечним. Відмова позивача видати довідки про заробітну плату працюючих державних службовців на відповідних посадах вважаємо такою, що порушено наше право на вчасне звернення до управління пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську за перерахунком пенсії.

За результатами розгляду справи Івано-Франківський окружний адміністративний суд позов задоволив частково, оскільки дії щодо відмови у наданні позивачам на їхні заяви довідок про заробітну плату є протиправними. В частині зобов'язання до видачі довідок, суд прийшов до висновку про те, що такі позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки відсутні нормативні акти, які б передбачали форму довідки про видачу якої просять позивачі.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції,апелянт-1 ( відповідач у справі): Головне управління ДФС у Івано-Франківській області оскаржив її в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що підстави для проведення перерахунку пенсій та відповідно видачі довідок про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено пенсію форми яких затверджено постановою правління ПФУ від 04.09.2013р. №15-1 відсутні. Апелянт просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

Також апеляційну скаргу було подано апелянтом-2 ( позивачами у справі) ОСОБА_3 та ОСОБА_2 В апеляційній скарзі апелянтом зазначено, що суд першої інстанції прийшов до хибного висновку про те, що вимога про зобов'язання відповідача видати позивачам довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою ПФУ №15-1, не підлягає до задоволення. Апелянт-2 просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задоволити повністю.

У судове засідання Львівського апеляційного адміністративного суду 05.12.2016р. прибув представник апелянта-1 (відповідача у справі) ОСОБА_1, яким вимоги апеляційної скарги підтримано у повному обсязі, надано усні пояснення на підтримання цієї правової позиції.

Апелянт-2 (позивачі у справі) свого повноважного представника до апеляційного суду не направив, хоча були повідомлені належним чином про час, дату і місце проведення судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача у справі, сторін по справі, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, встановивши обставини та відповідні їм правовідносини, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегією суддів встановлено наступне:

Позивачі є колишніми працівниками державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області, правонаступником якого є ГУ ДФС в Івано-Франківській області, перебувають на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м. Івано-Франківська та отримують пенсію відповідно до Закону України від 16.12.1993p. №3723-XII "Про державну службу".

02.08.2016p. позивачі звернулись до відповідача з заявами про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, для перерахунку пенсії у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016p. №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", якою підвищено з 01.05.2016p. року заробітну плату працюючим державним службовцям. (а.с. 14-17)

Листами відповідача повідомлено позивачів, що ГУ ДФС в Івано-Франківській області звернулось листом від 12.08.2016p. №2095/9/09-19-05-35 до ГУ Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо видачі (чи відсутності підстав видачі) довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015p. та на 01.05.2016p. Про результати відповіді позивачів буде повідомлено додатково. (а.с. 18-22)

Листами відповідача, які направлені позивачам в додаток до листів від 16.08.2016p. №2205/10/09-19-05-36 було відмовлено у видачі зазначених довідок з посиланням на те, що відповідно до змін, які були внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000p. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", було виключено пункт 4, який передбачав перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідних посадах. Таким чином, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України перерахунок пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" відмінено, що не дає законних підстав для видачі довідок. (а.с. 24)

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, апеляційний суд виходить з наступного:

Згідно зі статтею 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, на час призначення пенсії позивачам) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до вимог статті 37-1 Закону №3723-XII умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.4 Постанови КМУ Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії №865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась, виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Згідно із вимогами п.5 Постанови, перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Колегія суддів апеляційного суду не бере до уваги доводи апеляційної скарги ГУ ДФС у Івано-Франківській області, оскільки такі є безпідставними та жодним чином не спростовують висновків суду першої інстанції. Одночасно колегія суддів вважає безпідставними і доводи апеляційної скарги ОСОБА_3 та ОСОБА_2

Постановою КМУ від 31.05.2015р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015р. були підвищені посадові оклади. Також даною постановою було виключено пункт 4 Постанови КМУ №865, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям та викладено пункт 5 Постанови КМУ №865 у редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати. Одночасно, відсутність порядку перерахування пенсії не може бути підставою для позбавлення особи права на такий перерахунок. Бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплений у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права відтак відмовляючи в наданні довідки відповідач порушим охоронювані законом права позивачів, а тому така відмова повинна підлягати визнанню незаконною в судовому порядку. Разом з тим, відсутні нормативні акти, які б передбачали форму довідки, яку просять надати позивачі, відтак суд не в праві зобов'язати відповідача надати позивачу інформацію саме в формі довідки на якій наполягають позивачі.

Судом першої інстанції відмовлено у задоволенні позову щодо зобов'язання відповідача видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у разі виникнення такого права.

Підставою відмови суд зазначив те, що на момент розгляду справи положення, яким затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 виключено на підставі Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016р. №15-2, та яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.07.2016р. №1020/29150.

Постанова правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року є офіційним письмовим документом, та регулював суспільні відносини, направлені на соціальний захист пенсіонерів, гарантований Законом України від 16.01.2003р. .№3723-ХІІ "Про державну службу", зокрема його статттею 37-1.

04.07.2016р. Правлінням пенсійного фонду України прийнято Постанову №15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1. Внесеними змінами Пенсійний фонд України виключив з постанови №15-1 від 04.09.2013р. абзац третій, четвертий пункту 1, а саме:

- довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацю державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пен працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано пенсію);

-довідку про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку пенси працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.

Проте, Пенсійний фонд України не затвердив нові довідки на виконання статті 37-1 Закону України "Про державну службу", хоч його Постанова №15-1 затверджена на виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва №2а-8893/12/2670, та №2а-4753/09/2670, якими зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність до вимог законодавства форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу". Зазначені рішення Окружного Адміністративного суду в силі.

Приписом ст.22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свобода гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007р. "Про незалежність судової влади" зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Приписами ч.1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі наголошує на тому, що до події факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Керуючись правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеної утаблетка п. 23 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005р. якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всітаблетка вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

За рішенням Європейського Суду з прав людини по справі "Суханов та Ільченко проти України" (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014р., за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Вимогами Законому України №432 -15 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" в редакції від 01.05.2016р. у п.2 Прикінцевих положень зазначено, що Порядок перерахунку пенсій, передбачений цим Законом, поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (3723-12).

Відтак, не застосувавши норми права щодо незворотності нормативно-правового акта в часі, а саме дії постанови Правління Пенсійного фонду України №15-1 на час виникнення спірних відносин, та всупереч своїм законним висновкам в частині задоволення позову, суд обмежив наші права і свобди, гарантовані Конституцією України та Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ - право на перерахунок пенсії державного службовця згідно з законодавством.

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду не погоджується з правовою позицією суду першої інстанції, вважає вимоги апеляційної скарги апелянта-2: позивачів у справі ОСОБА_2, ОСОБА_3 обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Приписами статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись вимогами ст.9 КАС України, суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів апеляційного суду не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо неправомірності відмови у наданні позивачам на їхні заяви довідок про заробітну плату та відсутності нормативних актів, які передбачають форму довідки про видачу якої просять позивачі.

Відповідно до приписів ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Керуючись вимогами ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційні скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3 та Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2016р. по справі № 809/1196/16 за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,- задоволити частково.

2. Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2016р. по справі № 809/1196/16,- скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3 задоволити частково.

3. Визнати протиправною відмову Головного управління ДФС в Івано-Франківській області у видачі довідок про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4 за їхніми заявами від 02.08.2016р.

4. Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області видати ОСОБА_2, ОСОБА_3 довідку "Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям".

У задоволенні решти апеляційних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.

Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.

Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя Н.Г. Левицька

Суддя І.М. Обрізко

Суддя В.П. Сапіга

Повний текст рішення виготовлено 06.12.2016р.