ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
29 листопада 2016 рокусправа № 808/2177/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя:Ясенова Т.І.
судді: Головко О.В. Суховаров А.В.
секретар судового засідання:Троянов А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС, Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення пені на суму бюджетної заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Запорізький завод феросплавів» (далі за текстом ПАТ «Запорізький завод феросплавів») звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС (далі за текстом СДПІ з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі), в якому просило визнати протиправною бездіяльність СДПІ з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі, яка виразилась у неподанні Управлінню Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізькій області висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягала відшкодуванню з бюджету на користь позивача по декларації з податку на додану вартість за березень 2016 року в розмірі 30004938,00 грн. Стягнути з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізькій області на користь позивача пеню, нараховану за період з 01.07.2016 по 08.07.2016 на суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по декларації з податку на додану вартість за березень 2016 року, в розмірі 129857,44 грн.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Стягнуто з Державного бюджету України (Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області, 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 168, ЄДРПОУ 38025409) на користь Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за березень 2016 року в розмірі 129 857,44 грн. (сто двадцять девять тисяч вісімсот пятдесят сім гривен сорок чотири копійки). У решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі СДПІ з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне зясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В частині відмови у задоволенні позову, постанова суду першої інстанції не оскаржується.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2016 року повернуто апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізькій області, у звязку із невиконанням у встановлені строки вимог ухвали суду апеляційної інстанції про залишення апеляційної скарги без руху.
Представником Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізькій області в судове засідання не прибув, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, подавши клопотання про розгляд справи за відсутності представника управління.
Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заперечуючи проти задоволення апеляційної скарги, позивач, посилаючись на її безпідставність, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, як законне та обґрунтоване.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення преставників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що ПАТ «Запорізький завод феросплавів»є юридичною особою, яка зареєстрована 30.05.1995 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та Довідка АА№708940 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Відповідно до отриманого Свідоцтва №100335740 НБ №162939 позивач з 30.06.1997 є платником податку на додану вартість.
20.04.2016 ПАТ «Запорізький завод феросплавів», засобами електронного звязку, подано до СДПІ з ОВП у м. Запоріжжі декларацію з податку на додану вартість за березень 2016 року № НОМЕР_1 разом із додатками (зокрема, Додаток 3 Розрахунок суми бюджетного відшкодування та Додаток 4 Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету (Д4), у яких визначено суму податку на додану вартість, що підлягала бюджетному відшкодуванню з Державного бюджету України на рахунок платника у банку в розмірі 30004938 грн.
Вказана позивачем у декларації з податку на додану вартість за березень 2016 року сума бюджетного відшкодування була перевірена податковим органом і оскільки підприємство відповідало критеріям платників, які мають право на отримання бюджетного відшкодування, 31.05.2016 СДПІ з ОВП у м. Запоріжжі МГУ ДФС сформовано висновок № 566-07 про суми відшкодування податку на додану вартість на суму 30004938,00 грн.
Вказаний висновок та реєстр висновків про суми відшкодування податку на додану вартість отримані УДКС України у м. Запоріжжі Запорізької області 01.06.2016.
Судом встановлено, що вказаний висновок повернуто Управлінням Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізькій області до податкової інспекції у звязку з відсутністю узагальненої інформації щодо визначених у висновку обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до матеріалів справи, податковим органом повторно направлялись до відповідача 2 висновки та реєстри висновків (вх. від 09.06.2016, від 17.06.2016, від 30.06.2016).
Судом встановлено, що у червні 2016 року позивач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до СДПІ з ОВП у м. Запоріжжі МГУ ДФС, УДКС України у м. Запоріжжі Запорізької області, в якому просив визнати протиправною бездіяльності відповідача 1, яка виразилась у неподанні відповідачу 2 висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягала відшкодуванню з бюджету на користь позивача по декларації з податку на додану вартість за березень 2016 року в розмірі 30 004 938,00 грн.; а також стягнення з Державного бюджету України (в особі відповідача-2) пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за березень 2016 року, у розмірі 467781,90 грн.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2016 у справі №808/1880/16 позов здоволено частково. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача пеню за період з 04.06.2016 по 30.06.2016, нараховану на суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за березень 2016 року в розмірі 467 781,90 грн. Указані обставини представниками відповідачем не оспорювались у судовому засіданні.
07.07.2016 СДПІ з ОВП у м. Запоріжжі МГУ ДФС на адресу УДКС України у м.Запоріжжі Запорізької області повторно направлено Висновок від 31.05.2016 № 566-07 та реєстр висновків про суми відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до платіжного доручення №871 від 08.07.2016 на розрахунковий рахунок ПАТ «Запорізький завод феросплавів» з Державного бюджету перераховано кошти у сумі 30 004 938,00 грн., призначення платежу: Відшкодування ПДВ за декларацією за березень 2016 року; 31.05.2016;566-07.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 ПК України.
Пунктами 200.1, 200.4 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1 .3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1 .3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Джерелом сплати бюджетного відшкодування ( у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України (п.200.17 ст. 2020ПК України).
Відповідно до пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (пункт 200.12 статті 200 Податкового кодексу України).
Пункт 200.13 статті 200 Податкового кодексу України встановлює, що на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Відповідно до пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України, суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Сторонами не заперечуються обставини, що «Запорізький завод феросплавів» відповідає критеріям платників, визначених пунктом 200.19 статті 200 Податкового кодексу України, а тому позивач має право на отримання бюджетного відшкодування в загальному порядку, визначеному пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України.
Пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
З матеріалів справи вбачається, що позивач повинен був отримати бюджетне відшкодування за декларацією за березень 2016 року до 03.06.2016, що не заперечується податковим органом.
Таким чином, з 04.06.2016 сума ПДВ за березень 2016 року в розмірі 30004938,00грн., яка не була відшкодована позивачу, вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість, на яку нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Пунктами 8, 9 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 року № 39 визначено, що державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою.
На підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом:
трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;
п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Натомість, зазначеним Порядком не передбачено, що у разі відсутності узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби здійснює повернення таких висновків до органів державної податкової служби.
Крім того, пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування здійснюється органом, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган.
Зазначена норма не ставить здійснення бюджетного відшкодування в залежність від того отримано чи не отримано органом казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Такої вимоги також не містить ПК України.
Таким чином, отримання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування ПДВ, не повинно порушувати права та інтереси позивача по справі.
Верховним Судом України в постанові від 03.06.2014 року в справі № 21-131а14 висловлена наступна правова позиція.
У разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК України вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.
На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Враховуючи зазначену правову позицію Верховного Суду України відповідно до статті 244-2 КАС України, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки позивачу не відшкодовані протягом строку, встановленого статтею 200 Податкового кодексу України, суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, є правильним висновок суду першої інстанції, що на суму такої заборгованості нараховується пеня, яка підлягає стягненню на користь позивача з бюджету.
Судом встановлено, що сума податку на додану вартість у розмірі 30004938,00 грн., відшкодована ПАТ «Запорізький завод феросплавів» лише 08.07.2016, у звязку з чим, з урахуванням визначених пунктами 200.10, 200.12 та 200.13 статті 200 Податкового кодексу України строків, періодом, за який повинна нараховуватись пеня є період з 04.06.2016 по 08.07.2016, із яких у даному провадженні заявлено до стягнення пеню за період з 01.07.2016 по 08.07.2016.
Судом першої інстанції пеня розрахована за формулою: сума заборгованості х кількість днів прострочення : 100% х облікова ставка Національного банку України, яка діє на день нарахування пені згідно постанови Національного банку України х 1,2 : 366 днів.
Вищевказана формула узгоджується з приписами підпункту 200.23 пункту 200 Податкового кодексу, відповідно до якої на суму бюджетної заборгованості нараховується пеня на рівні 120% облікової ставки НБУ, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Отже, розрахунок пені, перевірений судом, є обґрунтованим та не оспорюється податковим органом.
Щодо посилання СДПІ на не встановлення неправомірності дій податкового органу, а отже і відсутність підстав для нарахування пені, суд вважає, що підставою для нарахування та стягнення на користь платника податків пені є наявність суми податку, не відшкодованої платнику протягом визначеного статтею 200 цього Кодексу строку, яка вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. Тому відсутність протиправної бездіяльності СДПІ одночасно із невідшкодуванням позивачу суми бюджетної заборгованості не є підставою для відмови у задоволенні вимог про стягнення пені.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції зясовані обставини, що мають значення для справи, висновок суду першої інстанції відповідає обставинам справи. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року по справі № 808/2177/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
Головуючий:Т.І. Ясенова
Суддя:О.В. Головко
Суддя:А.В. Суховаров