Постанова № 63225072, 06.12.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
826/1845/16
Номер документу
63225072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

06 грудня 2016 року 08:40 справа №826/1845/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом

Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення в особі Київської філії

до

Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у місті Києві

про

визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення в особі Київської філії (далі по тексту – позивач, Концерн РРТ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у місті Києві (далі по тексту – відповідач, ДПІ у Святошинському районі), в якому просить: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови від повернення надлишково сплачених коштів по “авансових внесках з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності” (11023100) у сумі 125 895,92 грн.; “п-к на прибуток підприємства і організацій, що перебувають у державній власності» (11020100) у сумі 14 270,88 грн.”; 2) зобов’язати відповідача перерахувати надлишково сплачені кошти по: “авансових внесках з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності” (11023100) у сумі 125 895,92 грн.; “п-к на прибуток підприємства і організацій, що перебувають у державній власності» (11020100) у сумі 14 270,88 грн.” на реквізити Київської філії Концерну РРТ.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 березня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/1845/16, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 30 червня 2016 року представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про розгляду справи, подав до суду заперечення згідно яких просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Враховуючи наведене, на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Київська філії Концерну РРТ звернулася до ДПІ у Святошинському районі із заявами від 24 червня 2015 року №342, від 29 липня 2015 року №329 та від 28 жовтня 2015 року №462, в яких просила перерахувати на розрахунковий рахунок надміру сплачені грошові кошти по Києво-Святошинській філії Концерну РРТ у загальному розмірі 140 166,80 грн., з яких 125 895,92 грн. - авансові внески з податку на прибуток (КБК 11023100), та 14 270,88 грн. - податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності (КБК 11020100) за структурний підрозділ, облікову картку якого відкрито у ДПІ у Святошинському районі.

За результатом розгляду вказаних заяв ДПІ у Святошинському районі у листах від 28 серпня 2015 року №10643/10/26-57-20-02-36 та від 25 листопада 2015 року №14021/10/26-57-20-36 відмовила Київській філії Концерну РРТ у перерахуванні надлишково сплачених коштів, посилаючи на те, що 02 квітня 2015 року закриті інтегровані картки платника податку по Києво-Святошинській філії Концерну РРТ та на дату їх закриття заява про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань від платника до ДПІ у Святошинському районі не надходила.

Позивач зазначає про протиправні дії відповідача щодо відмови від повернення надлишково сплачених коштів, оскільки за філією Концерну РРТ рахуються суми надмірно сплачених коштів у загальному розмірі 140 166,80 грн., посилаючись на акти звірки розрахунків.

Відповідач у письмовому запереченні підтримав мотиви листів від 28 серпня 2015 року №10643/10/26-57-20-02-36 та від 25 листопада 2015 року №14021/10/26-57-20-36.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред’явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

За змістом підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України, платнику податків надано право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань визначені статтею 43 Податкового кодексу України, зокрема, згідно з пунктами 43.1, 43.2 вказаної статті помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

У відповідності до пунктів 43.3, 43.4 статті 43 Податкового кодексу України встановлено, що обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

В силу вимог пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Згідно з пунктом 43.6 статті 43 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30 грудня 2013 року №882/1188 (далі по тексту - Порядок), що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

Разом з тим, за змістом пунктів 9, 10 Порядку надані податковим органом висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань реєструються територіальними органами Державного казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді. На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань у визначеному законодавством порядку, а саме згідно з Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року №787.

Відповідно до частини першої статті 25 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішеннями, прийнятими державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.

Згідно з частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

З аналізу наведених правових норм слідує, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань здійснюється відповідним органом казначейства на підставі відповідного висновку контролюючого органу за умови підтвердження факту помилкової або надмірної сплати суми грошового зобов’язання, відсутності у платника податків податкового боргу та подання заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених коштів.

Таким чином, у межах спірних правовідносин належить встановити факт надмірної сплати Концерном РРТ суми грошового зобов’язання у загальному розмірі 140 166,80 грн., відсутність податкового боргу та подання заяви про повернення коштів.

З матеріалів справи вбачається, що як платник податків Києво-Святошинська філія Концерну РРТ знаходилась на обліку у ДПІ у Святошинському районі.

Відповідно до наказу генерального директора Концерну РРТ від 27 січня 2012 року №20, реорганізовано Києво-Святошинську філію Концерну РРТ шляхом приєднання її до Київської філії Концерну РРТ, яка знаходиться у Шевченківському районі міста Києва.

30 серпня 2012 року листом №3448/15-02 на виконання пункту 14 наказу від 27 січня 2012 року №20 Концерн РРТ звернувся до ДПІ у Святошинському районі із проханням зняти з обліку Києво-Святошинську філію Концерну РРТ та надав наступні документи: заяву про зняття з обліку за формою 8-ОПП від 29 серпня 2012 року; оригінал довідки 4-ОПП; копію наказу про реорганізацію Києво-Святошинської філії та утворення комісії з прийняття активів та пасивів; копію повідомлення від державного реєстратора про те, що внесено запис про закриття відокремленого підрозділу Києво-Святошинська філії Концерну РРТ.

17 вересня 2014 року Київська філія Концерну РРТ направила на адресу ДПІ у Святошинському районі цінним листом “Розрахунок податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток” (ліквідаційний) за три квартали 2014 року по Києво-Святошинській філії Концерну РРТ в сумі 19 200,00 грн., який отримано відповідачем 23 вересня 2014 року та зареєстровано 24 вересня 2014 року за №1400058483.

21 січня 2015 року, 06 березня 2015 року та 14 квітня 2015 року Київська філія Концерну РРТ листами №22, №127 та №180 зверталась до ДПІ у Святошинському районі з проханням сприяти вирішенню питання щодо відображення в картці особового рахунку дані “Розрахунку податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток”(ліквідаційний) за три квартали 2014 року по Києво-Святошинській філії Концерну РРТ, а саме суми податкових зобов’язань в розмірі 19 200,00 грн.

Згідно листа ДПІ у Святошинському районі від 12 травня 2015 року №3038/7/26-57-15-03-29 позивач повідомлено, що зменшення згідно ліквідаційного розрахунку в сумі 19 200,00 грн. в КОР платника з авансових внесків з податку на прибуток підприємства і організацій, що перебувають у державній власності (11023100) - відсутнє. Станом на 30 квітня 2015 року обліковується переплата по авансових внесках з податку на прибуток Києво-Святошинській філії (11023100) у сумі 125 895,92 грн. Оскільки Києво-Святошинську філію Концерну РРТ 03 квітня 2015 року знято з обліку, вона має 22 стан – “Знято з обліку за основним місцем обліку”, тому здійснити коригування в КОР немає можливості, так як КОР платника податків закриті 02 квітня 2015 року. У зв’язку із тим, що правонаступником Києво-Святошинської філії Концерну РРТ є Київська філія Концерну РРТ, яка перебуває на обліку у ДПІ у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві, ДПІ у Святошинському районі просила здійснити зменшення по авансових внесках з податку на прибуток Києво-Святошинської філії Концерну РРТ у сумі 19 200,00грн, згідно ліквідаційного розрахунку податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2014 року від 24 вересня 2014 року №1400058483 в КОР Київської філії Концерну РРТ.

Наявність переплати з авансових внесків з податку на прибуток (КБК 11023100) у розмірі 125 895,92 грн. та з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності (КБК 11020100) у розмірі 14 270,88 грн. підтверджується актами №737-20 від 12 лютого 2015 року та №1633-20 від 20 травня 2014 року, складеними за наслідками проведення звірки розрахунків між позивачем та відповідачем, а також наявною в матеріалах справи карткою особового рахунку позивача.

При цьому факт наявності вказаної суми надміру сплачених грошових зобов’язань відповідачем в ході розгляду даної справи не заперечувався та не спростований документально.

Як встановлено вище, Концерн РРТ неодноразово звертався до відповідача із заявами про повернення надміру сплачених грошових коштів по Києво-Святошинській філії.

У свою чергу відповідач не надав суду доказів наявності у Концерну РРТ податкового боргу.

Наведене свідчить, що позивач має право на повернення з бюджету надмірно сплаченої суми у загальному розмірі 140 166,80 грн., з яких 125 895,92 грн. - авансові внески з податку на прибуток, та 14 270,88 грн. - податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності.

Однак, ДПІ у Святошинському районі не наведено жодних обставин, які могли б слугувати підставою для не повернення позивачу надміру сплачених грошових зобов’язань.

Суд не приймає до посилання відповідача на обставини закриття інтегрованих карток платника податку у зв’язку із зняттям з податкового обліку філії позивача, як на підставу для відмови у поверненні позивачу надміру сплачених грошових зобов’язань, оскільки зазначене не спростовує права платника податку на повернення надміру сплачених сум податків в порядку, визначеному статтею 43 Податкового кодексу України, та не звільняє контролюючий орган від обов’язку вчинити дії щодо повернення позивачу надміру сплачених сум.

При цьому суд враховує, що згідно з абзацом третім пункту 8.3 Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів ДПС з питань реєстрації та обліку платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 серпня 2012 року №671, в органі ДПС за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) термін перебування платника податків на обліку повинен бути продовжений до повернення надміру сплачених платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи ДПС, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, і термін повернення переплати чи відшкодування настав.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо не вчинення дій, направлених на повернення позивачу суми надміру сплачених грошових зобов’язань, є протиправною, однак зазначає про часткове задоволення позовних вимог у цій частині, оскільки поведінка ДПІ у Святошинському районі носить пасивний характер, а тому є протравною бездіяльністю, а не діями.

У свою чергу, позовні вимоги про зобов’язання відповідача перерахувати надлишково сплачені кошти на реквізити Київської філії Концерну РРТ не належить задовольняти, виходячи з того, що ДПІ у Святошинському районі не наділена повноваженнями перерахувати грошові кошти на рахунки платників податків.

Як встановлює частина друга статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи наведену процесуальну норму, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача в рамках даного адміністративного спору необхідно вийти за межі позовних вимог та зобов’язати ДПІ у Святошинському районі повторно розглянути заяви Концерну РРТ про повернення надміру сплачених грошових коштів з урахуванням висновків даної постанови.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність бездіяльності щодо не вчинення дій, направлених на повернення суми надміру сплачених грошових зобов’язань у відповідності до вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 11, 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення в особі Київської філії задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у місті Києві, що полягає у не вчиненні дій, направлених на повернення Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення надміру сплачених грошових коштів по Києво-Святошинській філії у розмірі 140 166,80 грн. (сто сорок тисяч сто шістдесят шість гривень вісімдесят копійок), з яких 125 895,92 грн. (сто двадцять п’ять тисяч вісімсот дев’яносто п’ять гривень дев’яносто дві копійки) - авансові внески з податку на прибуток (КБК 11023100), та 14 270,88 грн. (чотирнадцять тисяч двісті сімдесят гривень вісімдесят вісім копійок) - податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності (КБК 11020100).

3. В іншій частині адміністративного позову відмовити.

4. Вийти за межі позовних вимог та зобов’язати Державну податкову інспекцію у Святошинському районі Головного управління ДФС у місті Києві повторно розглянути заяви Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення щодо повернення надміру сплачених грошових коштів з урахуванням висновків даної постанови.

5. Присудити з Державного бюджету України на користь Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у місті Києві.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко