ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1253/16
06 грудня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Заблоцька І.І.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника Головного управління
Національної поліції в Тернопільській
області Стукало М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування висновку (рішення),
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області (надалі відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати протиправним та скасувати висновок (рішення) Атестаційної комісії № 4 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, що викладений в протоколі ОП №15.00008053.0035422 від 15.07.2016 року
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили задовольнити їх в повному обсязі. Вказали, що їм незрозуміло на яких підставах відносно позивача проводилася атестація, оскільки на зайняття вищої посади він не претендував, питання про переміщення на нищу посаду чи звільнення з посади не ставилося, підтвердженням чого являється характеристика начальника Національної поліції Тернопільської області, у якій зазначається, що до виконання своїх службових обов'язків ОСОБА_1 підходить сумлінно, не рахуючись із особистим часом, та постійно вдосконалює свої знання та вміння. Вказали, що на посаду, яку позивач займає станом на сьогодні, його призначено цілком правомірно, а ст. 58 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VІІІ (надалі Закон) говорить, що поліцейський на зайняту посаду призначається безстроково. Зауважили, що атестаційною комісією не було досліджено всі вище перелічені аспекти, оскільки прийнятий ними висновок жодним чином не мотивований будь якими фактами, не співвідноситься з його професійними якостями, які висвітлено в атестаційному листі та його здобутками, а це в свою чергу 5 заохочень та нагороди. Окрім цього не було взято до уваги те, що позивач являється учасником АТО.
В судовому засіданні представник Головного управління Національної поліції в Тернопільській області проти позову заперечив в повному обсязі, просив відмовити в його задоволенні. Вказав, що пунктом 9 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону визначено окремий порядок прийняття на службу до поліції працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону, що здійснюється шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Зазначив, що п.9 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" визначена скорочена процедура прийняття на службу до поліції колишніх працівників ОВС, в той час як добір на посади поліцейських у цьому законі передбачений за результатами проведеного конкурсу (ст. 52 Закону) або проведення атестування (ст. 57 Закону). Вказав, що позивач пройшов із результатами 16 з 60 за загальними здібностями та навичками та 19 з 60 за професійними знаннями, що становить менш мінімальної кількості балів за Інструкцією. Після проведення атестування комісія прийняла рішення, що позивач займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню. Відтак, вважає, що позовні вимоги позивача не відповідають обставинам справи та є безпідставними.
Суд, заслухавши в судовому засіданні позивача, представника позивача, представника відповідача, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через службову невідповідність. Згідно з пунктом 3 частини другої статті 57 Закону для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність проводиться атестування поліцейських. Положеннями пункту 28 розділу IV Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських № 1465 від 17.11.2015 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2015 за №1445/27890 (надалі Інструкція №1465) передбачено, що керівники органів поліції, яким надано право призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції, зобов'язані через 15 календарних днів з дня підписання атестаційного листа з висновками, визначеними підпунктом 3 або 4 пункту 15 цього розділу, забезпечити його виконання шляхом видання відповідного наказу. Проаналізувавши вказані норми права, суд вважає, що оскаржуваний висновок атестаційної комісії про те, що позивач не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, є безумовною підставою для звільнення позивача.
Із наведеного вбачається, що рішення (висновок) атестаційної комісії впливає на права атестованого, а тому може бути самостійно оскарженим до адміністративного суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 16.08.2004 року був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ.
У зв'язку з реформуванням органів внутрішніх справ у зв'язку з набранням чинності з 07.11.2015 року Закону України "Про Національну поліцію", відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 07.11.2015 року №40 о/с, у відповідності до пунктів 9 та 12 розділу ІХ Закону України "Про національну поліцію" призначено прибулих з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування та установлення посадових окладів згідно штатного розпису, з 07 листопада 2015 року ОСОБА_1 (М-069697), який мав спеціальне звання "капітан міліції", на посаду командира взводу роти ДПС Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, присвоївши йому спеціальне звання "капітан поліції".
Наказом ГУНП в Тернопільській області №221 від 12.02.2016 "Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління національної поліції в Тернопільській області" з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівня, на підставі глибокого та всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, на підставі ст.57 Закону України "Про Національну поліцію" та вимог Інструкції №1465, наказано починаючи з 15.02.2016 р. провести атестування поліцейських ГУНП в Тернопільській області, створити в ГУНП в Тернопільській області атестаційні комісії №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7 (зокрема, даним наказом було зазначено, що персональний склад комісії має бути погоджений з керівництвом Національної поліції України та ним затверджений. Цим же наказом керівникам відділ поліції, структурних підрозділів ГУНП доручено скласти списки поліцейських, які підлягають атестуванню, скласти атестаційні листи на поліцейських.
Персональний склад атестаційної комісії №5 ГУНП затверджений наказом ГУНП в Тернопільській області від 02.07.2016 року №1215.
На підставі вищезазначених наказів проведено атестацію ОСОБА_1, що підтверджується відповідним атестаційним листом.
За змістом наявного у матеріалах справи атестаційного листа, складеного на командира взводу роти ДПС Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_1, останній за період служби в ГУ Національної поліції в Тернопільської області та на займаній посаді, зарекомендував себе з позитивної сторони, дисциплінований і працелюбивий працівник. Постійно здійснює контроль та надає практичну допомогу особовому складу взводу роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, при вирішенні службових питань. До виконання своїх службових обов'язків відноситься добросовісно. Нормативно-правові акти та накази, які регламентують службу в поліції знає, та правильно використовує у своїй службовій діяльності. При виконанні службових обов'язків не рахується з особистим часом. Проявляє розумну ініціативу.. Володіє високим почуттям відповідальності за доручену справу. Належним чином виконує свої посадові повноваження. За звітний період на території обслуговування взводу роти ДПС ГУНП в Тернопільській області зареєстровано 23 дорожньо-транспортні пригоди, в тому числі 14 з потерпілими, в яких 3 особи загинуло та 16 травмовано. Особовим складом взводу роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Тернопільській області виявлено 157 порушень Правил дорожнього руху, в тому числі 117 фактів керування транспортними засобами в стані сп'яніння. Капітан поліції ОСОБА_1 користується заслуженим авторитетом серед керівництва, особового складу та громадськості. При вирішенні службових питань проявляє принциповість та безкомпромісність, вміння приймати правильні рішення в екстремальних ситуаціях. Самокритичний, на зауваження реагує правильно, недоліки намагається усувати вчасно. Відзначається умінням працювати з людьми, поважає права громадян, відноситься до них чуйно та ввічливо. В побуті веде здоровий спосіб життя, хороший сім'янин. В компрометуючих зв'язках і вчинках не помічений. Фізично розвинутий, добре володіє табельною зброєю. Державною мовою володіє добре. Вміє зберігати державну та службову таємницю. Відданий справі служіння українському народові.
За результатами тестування на загальні навички отримав 16 балів, професійного тестування - 19 балів, тобто в загальному позивачем набрано 35 балів.
На підставі розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення присутні на засіданні члени атестаційної комісії №4 ГУНП в Тернопільській області (5 осіб) більшістю голосів (3 "за", 2 "проти") прийняли рішення, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність (протокол ОП №15.00008053.0035422 від 15.07.2016 р.).
Не погодившись із даним висновком, позивач оскаржив його, шляхом подання апеляційної скарги до Центральної апеляційної атестаційної комісії.
Членами Апеляційної атестаційної комісії Західного регіону №4 вивчено скаргу і матеріали позивача та встановлено, що скаржником не набрано 60 і більше балів за професійний тест та тест на загальні здібності та навички, у зв'язку із чим подана апеляційна скарга розгляду не підлягає (протокол ОП№15.00019648.0035422 від 04.08.2016 року).
Надаючи правову оцінку рішенню атестаційної комісії №4 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, викладеному в протоколі ОП №15.00008053.0035422 від 15.07.2016 р. про те, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 57 Закону №580-VIII атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Відповідно до Інструкції № 1465 атестування поліцейських проводиться у два етапи: тестування та співбесіда.
Порядок організації, підготовки, проведення тестування зазначений у розділі V Інструкції № 1465.
Пунктом 10 розділу IV Інструкції № 1465 передбачено, що з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування. За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі професійний тест), та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Згідно з пунктом 17 розділу V Інструкції № 1465 результати тестування фіксуються у відповідній відомості і засвідчуються підписом поліцейського, після чого ці відомості передаються до відповідної атестаційної комісії (пункт 20 цього розділу).
З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив тестування. Відповідно до атестаційного листа старшого капітан поліції ОСОБА_1 за результатами тестування отримав за тестом на загальні здібності та навички 16 балів із 60 можливих та за тестом на професійні знання - 19 балів з 60 можливих.
За рішенням атестаційної комісії, як визначено пунктом 12 розділу IV Інструкції, поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.
Пунктом 15 розділу IV Інструкції встановлено, що атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків:
1) займаній посаді відповідає;
2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду;
3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність;
4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Згідно з пунктами 20-23 цього розділу IV Інструкції № 1465 усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення. У протоколі за результатами атестування, серед іншого, зазначається один із висновків, зазначених у пункті 15 цього розділу. Протоколи засідань атестаційної комісії підписуються головою, секретарем, присутніми на її засіданні членами комісії.
Суд вважає, що атестування позивача було проведене атестаційною комісією у відповідності до вимог законодавства та на підставі наданих повноважень. Наведені позивачем твердження про порушення його прав під час прийняття оскаржуваного рішень не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Так, суд не погоджується із твердженням ОСОБА_1 про неврахування атестаційними комісіями всіх критеріїв, зазначених в пункті 16 розділу IV Інструкції № 1465.
Відповідно до цього пункту Інструкції атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії:
1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій);
2) показники службової діяльності;
3) рівень теоретичних знань та професійних якостей;
4) оцінки з професійної і фізичної підготовки;
5) наявність заохочень;
6) наявність дисциплінарних стягнень;
7) результати тестування;
8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
З аналізу вищевказаної норми вбачається, що приймаючи рішення стосовно атестованого працівника поліції атестаційна комісія повинна прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням усіх визначених критеріїв.
Суд враховує те, що під час прийняття атестаційною комісією №4 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області рішення від 15.07.2016 року про невідповідність позивача займаній посаді в основу були покладені результати його тестування, під час якого ОСОБА_1 набрав низькі бали, що свідчить про недостатній рівень знань законодавчої бази та загальних здібностей та навичок позивача. Крім того, набрані позивачем бали є нижчими від мінімальних, які встановлені пунктом 10 розділу IV Інструкції.
Також суд враховує те, що відповідно до довідки результатів підсумкової перевірки з професійної підготовки за червень 2015 року, ОСОБА_1 отримав низькі оцінки професійної підготовки: тактико-спеціальна-підготовка - 3 "задовільно", функціональна підготовка - 4 "добре", вогнева підготовка - 3 "задовільно", фізична підготовка - 3 "задовільно", що є одним з критеріїв оцінки поліцейського атестаційною комісією під час проходження атестування.
Окрім того, з додатку до протоколу судом встановлено, що при співбесіді позивачу були задані питання, які виключно пов'язані з посадовими обов'язками, на які останній не надав відповідей.
Як встановлено в судовому засіданні, атестаційною комісією під час атестування позивача було враховано не тільки результати проведеної співбесіди з позивачем, але у сукупності всі документи відносно позивача, атестаційний лист позивача, його декларація про доходи, послужний список позивача, інформаційна довідка, довідка про результати перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", показники службової діяльності.
Отже, негативний висновок стосовно особи позивача атестаційна комісія зробила на підставі всебічного розгляду всіх наявних у комісії матеріалів та аналізу наданих позивачем відповідей під час проведення з ним співбесіди, у зв'язку з чим прийняла в межах наданих їй повноважень рішення, яке відповідає положенням пункту 15 розділу ІV Інструкції № 1465.
З огляду на викладене, суд не приймає до уваги твердження позивача та представника позивача про те, що атестаційною комісією не було враховано професійного рівня позивача, його ділових та особистих якостей.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що рішення атестаційної комісії № 4 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 15 липня 2016 року щодо невідповідності ОСОБА_1 займаній посаді та те, що він підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, оформлене протоколом ОП №15.00008053.0035422 та зазначене в розділі 4 атестаційного листа на ОСОБА_1 відповідає вимогам Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських та прийняте атестаційною комісією з урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття в межах компетенції атестаційної комісії.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищенаведене, суд, вважає, що позивачем не доведено правомірності обставин викладених в позовній заяві, а надані докази не підтверджують заявлених позовних вимог, а тому суд приходить до переконання, що підстав для визнання протиправним та скасування висновку (рішення) атестаційної комісії №4 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, що викладене в протоколі ОП №15.00008053.0035422 від 15.07.2016 року про те, що позивач займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність немає, а відтак в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування висновку (рішення) Атестаційної комісії №4 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, що викладене в протоколі ОП №15.00008053.0035422 від 15.07.2016 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07.12.2016 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.