Постанова № 63223674, 09.11.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2016
Номер справи
808/2287/16
Номер документу
63223674
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2016 року о/об 12 год. 25 хв. Справа № 808/2287/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області про визнання дій протиправним та скасування розрахунків, -

за участі представників:

від позивача - ОСОБА_1

(діє на підставі довіреності № 01/384 від 01.09.2016 року)

від відповідача - ОСОБА_2

(діє на підставі довіреності № 7401/11 від 14.12.2015 року)

ВСТАНОВИВ:

25 липня 2016 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) надійшов адміністративний позов від Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області (далі відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області, щодо складання ОСОБА_3 № 736/06 від 11 лютого 2016 року, № 1226/06 від 12 березня 2016 року, № 1746/06 від 12 квітня 2016 року, № 2196/06 від 11 травня 2016 року, № 2659/06 від 07 червня 2016 року, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених відповідно, до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з лютого 2016 року, березня 2016 року, квітня 2016року, травня 2016 року, червня 2016 року на суму 80 012,91 грн.;

- скасувати ОСОБА_3 № 736/06 від 11 лютого 2016 року, № 1226/06 від 12 березня 2016 року, № 1746/06 від 12 квітня 2016 року, № 2196/06 від 11 травня 2016 року, № 2659/06 від 07 червня 2016 року, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з лютого 2016 року, березня 2016 року, квітня 2016 року, травня 2016 року, червня 2016 на суму 80 012,91 грн. складений Управлінням Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області.

В обґрунтування позовних вимог ПАТ «Завод БОМ» зазначено, що особи, зазначені у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій мають право на пільгову пенсію відповідно до статті 100 Закону України Про пенсійне забезпечення, тому підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за положеннями частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування відсутні. Також позивач посилається на ту обставину, що відповідачем неправомірно включено до зазначених розрахунків надбавки, суми доплат та підвищень до пенсій, в тому числі за понаднормативний стаж. Крім того позивач вказує, що правові підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, та отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до 01 січня 2004 року - відсутні. Отже, на думку позивача, дії відповідача щодо включення до ОСОБА_3 № 736/06 від 11 лютого 2016 року, № 1226/06 від 12 березня 2016 року, № 1746/06 від 12 квітня 2016 року, № 2196/06 від 11 травня 2016 року, № 2659/06 від 07 червня 2016 року суми витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій є протиправними, суми включені безпідставно і відшкодуванню за рахунок ПАТ «Завод БОМ» не підлягають.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях (від 11 жовтня 2016 року вих.. №4759/11) відповідно до яких зазначає, що оскаржувані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в повній мірі відповідають нормам чинного законодавства України, оскільки частиною 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV не встановлюється звязок відшкодування фактичних витрат з моментом набуття права осіб на отримання пільгової пенсії. Вказує, що згідно з пунктом 6.6 Інструкції додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню. Відмінність розмірів пенсій, що виплачуються в поточному році від розмірів, які зазначені в протоколах про призначення пенсій, полягає у їх збільшенні внаслідок перерахунку. Таким чином зазначені розрахунки в повній мірі відповідають нормам чинного законодавства, а суми фактичних витрат, зазначені в них підлягають відшкодуванню в повному обсязі. На підставі викладеного УПФУ в Василівському районі Запорізької області просить в задоволенні адміністративного позову ПАТ «Завод БОМ» відмовити в повному обсязі.

В судовому засіданні проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 09 листопада 2016 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

УПФУ в Василівському районі Запорізької області сформовано та направлено на адресу позивача ОСОБА_3 № 736/06 від 11 лютого 2016 року, № 1226/06 від 12 березня 2016 року, № 1746/06 від 12 квітня 2016 року, № 2196/06 від 11 травня 2016 року, № 2659/06 від 07 червня 2016 року, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених відповідно, до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з лютого 2016 року, березня 2016 року, квітня 2016 року, травня 2016 року, червня 2016 року, в яких зазначені суми відшкодувань Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій колишнім працівникам ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин».

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №736/06 від 11 лютого 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_4, розмір відшкодування пільгової пенсії по якій визначено у сумі 1256,22 грн. за період лютий 2016 року, та ще 10 пенсіонерів (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14), по яких за період лютий 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 15581,36 грн.

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №736/06 від 11 лютого 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_4, розмір відшкодування пільгової пенсії по якій визначено у сумі 1256,22 грн. за період з березня 2016 року, та ще 10 пенсіонерів (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14), по яких за період з березня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 15581,36 грн.

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 1746/06 від 12 квітня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_4, розмір відшкодування пільгової пенсії по якій визначено у сумі 1256,22 грн. за період з квітня 2016 року, та ще 10 пенсіонерів (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14), по яких за період з квітня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 15597,33 грн.

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 2196/06 від 11 травня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_4, розмір відшкодування пільгової пенсії по якій визначено у сумі 1313,09 грн. за період з травня 2016 року, та ще 9 пенсіонерів (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14), по яких за період з травня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 13783,23 грн.

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 2659/06 від 07 червня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_4, розмір відшкодування пільгової пенсії по якій визначено у сумі 1313,09 грн. за період з червня 2016 року, та ще 8 пенсіонерів (ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14), по яких за період з червня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 13574,79 грн.

Як зазначено у пункті «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

У статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.

Згідно зі статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно матеріалів справи, пенсії призначені вище вказаним пенсіонерам після введення у дію Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09 липня 2003 року.

Згідно з абзацем 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Як зазначено у підпункті 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що відповідач повинен покривати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до 01 січня 2004 року фізичним особам відповідно до пункту «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 01 січня 2004 року, тобто з дати набрання чинності Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виходячи з норми пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» «… Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону …».

Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за Списком №1, з 01 січня 2004 року має здійснюватися незалежно від того, за яким Законом призначена ця пенсія, в порядку передбаченому пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» всіма підприємствами, установами, організаціями України.

У пункті 6 Постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 06 грудня 1991 року №1931-XII зазначено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, діють наявні списки.

Враховуючи викладене, позивачу обґрунтовано нараховано відсоток відшкодування фактичних витрат, враховуючи період стажу роботи пенсіонерів до 1992 року.

Порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований главою 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі Інструкція №21-1).

Як стаття 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так і підпункт 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції №21-1 визначено перелік роботодавців, що є страхувальниками, якими, зокрема, є: підприємства, установи, організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки та політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи, які використовують працю фізичних осіб, на умовах трудового контракту, або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно з пунктом 6.1 глави 6 Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України

Як передбачено пунктом 6.2 глави 6 Інструкції №21-1, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці). Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З матеріалів справи суд не вбачає порушень пункту 6.2 Інструкції №21-1 при розрахунку позивачу витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах фізичним особам відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З матеріалів справи встановлено, що колишнім працівникам відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_12 була призначена та виплачувалась пенсія за віком на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розпоряджень на перерахунок пенсій.

Зайнятість зазначених пенсіонерів на роботах за списком №1 підтверджується наявними у матеріалах справи копіями довідок, уточнюючих особливий характер роботи та умови праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, та які були надані представником позивача, а саме:

довідка №09/350, відповідно до якої ОСОБА_14 працював термістом на нагрівальних печах в термічному цеху з 03 червня 1985 року по 02 жовтня 1995 року;

довідка №09/591 від 05 грудня 2011 року, відповідно до якої ОСОБА_12 працював старшим майстром дільниці ковальсько-пресового виробництва ковальсько-пресового цеху з 14 червня 1995 року по 19 березня 1996 року, та з 11 травня 1999 року по 05 грудня 2000 року;

довідка №018, відповідно до якої ОСОБА_8 працювала кранівником ковальсько-пресового цеху з 03 травня 1982 року по 24 травня 1984 року, кранівником ковальсько-пресового цеху на ділянці ковки гарячого штампування з 24 травня 1984 року по 01 квітня 1997 року, стропальником заготовчої ділянки ковальсько-пресового цеху з 01 квітня 1997 року по 03 травня 1999 року, кранівником заготовчої ділянки ковальсько-пресового цеху з 03 травня 1999 року по 01 жовтня 2001 року, кранівником цеху нестандартного устаткування на ділянці ковальсько-пресового устаткування з 01 жовтня 2001 року по 21 січня 2003 року;

довідка № 12/205, відповідно до якої ОСОБА_7 працювала машиністом крана (кранівником), зайнята на гарячих ділянках робіт ковальсько-пресового виробництва з 12 серпня 1986 року по 12 травня 1991 року;

довідка № 506, відповідно до якої ОСОБА_9 працював слюсарем контрольно-вимірювальних приборів та автоматиці, ремонту ртутних приборів на котельній з 19 січня 1983 року по 24 лютого 1993 року;

довідка №09/77 від 04 березня 2013 року, відповідно до якої ОСОБА_13 працював термістом на нагрівальних печах з 10 квітня 1986 року по 30 листопада 2004 року;

довідка №12/1094, відповідно до якої ОСОБА_5 працювала машиністом кранів (кранівником), зайнятій на гарячих ділянках робіт ковальсько-пресового цеху з 01 серпня 1985 року по 22 вересня 1987 року, машиністом кранів (кранівником), зайнятій на гарячих ділянках робіт ковальсько-пресового цеху з 01 серпня 1988 року по 31 травня 1995 року;

довідка №09/593, відповідно до якої ОСОБА_10 працював нагрівальником металу ковальсько-пресового цеху з 23 липня 1981 року по 31 липня 1986 року, ковалем на молотах і пресах на дільниці гарячого штампування ковальсько-пресового цеху з 21 липня 1986 року по 17 вересня 1990 року, стропальником, зайнятим зчіплюванням гарячого металу ковальсько-пресового цеху з 10 січня 1991 року по 22 квітня 1992 року;

довідка №12/720, відповідно до якої ОСОБА_6 працював машиністом на молотах, пресах та маніпуляторах ковальсько-пресового виробництва цеху №1 з 25 січня 1984 року по 26 березня 1984 року, ковалем-штампувальником ковальсько-пресового виробництва цеху №1 та цеху нестандартного устаткування з 27 березня 1984 року по 01 червня 2002 року;

довідка №09/366, відповідно до якої ОСОБА_11 працював ковалем-штампувальником на штампувальних молотах і пресах ковальсько-пресового цеху з 16 вересня 1982 року по 28 березня 2005 року.

Видаючи зазначені довідки про підтвердження пільгового стажу ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_12, ПАТ Завод БОМ підтвердив наявність у останніх пільгового стажу.

Отже, позивач документально не довів, що пенсіонери, зазначені у оскаржуваних розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, не мають відповідного стажу трудових відносин з ПАТ «Завод БОМ» на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету міністрів України.

Зазначені громадяни на час прийняття Закону України Про пенсійне забезпечення не мали відповідного повного стажу на зазначених роботах для призначення пенсії та віку (в 1992 році вищезазначені пенсіонери не досягли віку з якого можливе призначення пенсії), а призначення пенсії відбулося не раніше 2002 року. У звязку з чим, суд вважає посилання позивача щодо призначення пенсії відповідно до статті 100 Закону України Про пенсійне забезпечення безпідставним та необґрунтованим.

Пунктом 6.3 Інструкції №21-1 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Отже, відповідачем обґрунтовано позивачу направлено оскаржувані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункт 6.4 Інструкції №21-1).

Вказані вимоги, свідчать про те, що спірні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не є виконавчим документом чи то будь-яким іншим документом, який у розумінні статті 1 Першого Протоколу до «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» від 04 листопада 1950 року (ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року) впливає на активи підприємства (у даному випадку ПАТ «Завод БОМ»).

Згідно з пунктом 6.6 Інструкції №21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Питання індексації та перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу врегульовані статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійні виплати це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Таким чином, підвищення пенсій входять до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер, та фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 1 статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1) надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи пенсійного страхування; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; 3-1) кошти, сплачені виконавчій дирекції Пенсійного фонду за надання послуг з адміністрування Накопичувального фонду та послуг недержавним пенсійним фондам - суб'єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення; 4) суми від фінансових санкцій та пені (крім сум пені, сплачених роботодавцем за несвоєчасне перерахування з його вини сум страхових внесків застрахованої особи до накопичувальної системи пенсійного страхування), застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; 5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб; 6) добровільні внески; 7) інші надходження відповідно до законодавства.

Згідно з частиною 2 статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Як зазначено у статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

З урахуванням зазначеного, кошти Державного бюджету України спрямовані Пенсійному фонду України як дотацію на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, стають коштами Пенсійного фонду України.

З урахуванням матеріалів справи, доплати, надбавки та підвищення пенсій, що виплачуються вказаним вище пенсіонерам, врегульовані статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачуються за рахунок коштів саме Пенсійного фонду України. Звідси, дані доплати, надбавки та підвищення пенсій повинні включатися до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Позивачем не доведено у суді, що кошти, які виплачуються вказаним вище пенсіонерам в рахунок доплат, надбавок та підвищення пенсій, не є коштами Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відтак, ОСОБА_3 № 736/06 від 11 лютого 2016 року, № 1226/06 від 12 березня 2016 року, № 1746/06 від 12 квітня 2016 року, № 2196/06 від 11 травня 2016 року, № 2659/06 від 07 червня 2016 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій є лише повідомленням органу Пенсійного фонду України підприємству про суми відшкодування, а не вимогою до їх сплати. Така вимога сплати передбачена підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто, законодавством, а не самими Розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (які просить позивач скасувати).

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Як зазначено у пункту 1.4 «Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації», затвердженого 12 квітня 2005 року наказом Міністерства юстиції України №34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15 травня 2013 року №883/5), зареєстрованого 12 квітня 2005 року в Міністерстві юстиції України за №381/10661, у цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях: нормативно-правовий акт офіційний документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законом формі та порядку, який встановлює норми права для неозначеного кола осіб і розрахований на неодноразове застосування.

Таким чином, оскаржувані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не є ані нормативно-правовим документом, ані правовим актом індивідуальної дії у розумінні пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України, тому скасуванню не підлягають.

Досліджені судом документи з пенсійних справ ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_12 не викликають зауважень щодо визначення УПФУ в Василівському районі Запорізької області пропорційного відсотку відшкодування ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин» витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Крім того, позивач, його представник, заперечуючи проти доводів УПФУ в Василівському районі Запорізької області, не надав до суду будь-яких платіжних документів, які б свідчили про повне/часткове відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_12, у сумі, яка на його думку є законною і обґрунтованою. Контррозрахунку таких сум відповідачем до суду також не надано.

Таким чином, дії УПФУ в Василівському районі Запорізької області, щодо складання ОСОБА_3 № 736/06 від 11 лютого 2016 року, № 1226/06 від 12 березня 2016 року, № 1746/06 від 12 квітня 2016 року, № 2196/06 від 11 травня 2016 року, № 2659/06 від 07 червня 2016 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не суперечать вимогам чинного законодавства.

У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

УПФУ в Василівському районі Запорізької області, заперечуючи проти позову, довело правомірність складання та направлення позивачу ОСОБА_3 № 736/06 від 11 лютого 2016 року, № 1226/06 від 12 березня 2016 року, № 1746/06 від 12 квітня 2016 року, № 2196/06 від 11 травня 2016 року, № 2659/06 від 07 червня 2016 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», дотримання ним вимог частини 3 статті 2 КАС України.

З урахуванням зясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (частина 1 статті 98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (частина 1 статті 87 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись статями 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини 1 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами встановленими статтями 185-186 КАС України.

Суддя Д.В. Татаринов