Постанова № 63216541, 06.12.2016, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
348/1960/16-а
Номер документу
63216541
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 348/1960/16-а

06 грудня 2016 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого - судді Вінтоняк М.Б.

секретаря Скоблей О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов»язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов»язання вчинити дії, мотивуючи тим, що він є пенсіонером і отримує пенсію з 30.12.2008 року по інвалідності та станом на 01 травня 2016 року отримує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України "Про державну службу".

При подачі заяви про призначення пенсії по інвалідності як державному службовцю він представив довідку про заробітну плату встановленої форми, видануНадвірнянською районною радою.

Згідно записів трудової книжки, загальний стаж його роботи становить 31 рік 10 місяців 23 дні, в тому числі стаж державного службовця - 14 років 6 місяців 5 днів. Загальний процент для розрахунку пенсії від заробітку складає - 86 відсотків.

В жовтні 2016 року він звернувся до Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з проханням здійснити перерахунок пенсії у зв"язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 та довідки про заробітну плату № 38 від 17.10.2016 року, виданої Надвірнянською районною радою Івано-Франківської області Всупереч нормам чинного закону Надвірнянське об»єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області 19.10.2016 року відмовило йому в даному перерахунку.

Такі дії Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в перерахунку пенсії у зв"язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, є такими, що порушують вимоги норм матеріального права з таких підстав:

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до статті 37-1 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджено нові посадові оклади та надбавки до посадових окладів за ранги державних службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками 1,2 постанови КМУ №292.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача слід застосовувати норми Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент призначення пенсії. Відповідно дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України є протиправними, а позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Просить визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління

Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії державного службовця у зв"язку з підвищенням заробітної плати державних службовців.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України

Івано-Франківської області здійснити з 01.05.2016 року перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу", включивши до сум заробітної плати суми, зазначені у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Надвірнянською районною радою Івано-Франківської області № 38 від 17.10.2016 року та виплатити недоплачені суми пенсії, а також виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.

В судове засідання позивач не з"явився. Від нього поступила заява, в якій позов підтримує, справу просить слухати в його відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з"явилася. Від неї поступила заява, в якій просить у позові відмовити, справу просить слухати в її відсутність. Відповідачем подано заперечення на позовну заяву, яке обґрунтовано тим, що на час звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії, норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії та підстави такого перерахунку, скасовано. Тому відповідач просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію з 31.12.2008 року по інвалідності відповідно до Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ. .

Згідно записів трудової книжки позивача загальний стаж його роботи становить 31 рік 10 місяців 23 дні, в тому числі стаж державного службовця - 14 років 6 місяців 5 днів. Загальний процент для розрахунку пенсії від заробітку складає - 86 відсотків.

11 жовтня 2016 року позивач звернувся із заявою до Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця у зв"язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 та довідки про заробітну плату № 38 від 17.10.2016 року, виданої Надвірнянською районною радою Івано-Франківської області.

Всупереч нормам чинного закону Надвірнянське об»єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовило йому в даному перерахунку, посилаючись на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі не прийняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на зазначених підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України "Про державну службу" пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона має довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.2 ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу, передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше - 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16.01.2003 року № 432-ІV доповнено Закон України "Про державну службу" ст. 37-1 такого змісту: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв"язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В силу вимог п.2 розділу ІІ "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16.01.2003 року № 432-ІV передбачено, що порядок перерахунку пенсій, передбачений цим Законом, поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 3723-12.

Постановою Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році»підвищено заробітну плату державних службовців.

Таким чином з прийняттям вказаної постанови виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.

Згідно положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII та постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року змінено структуру оплати праці працюючих державних службовців.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», підлягають коригуванню.

Згідно довідки Надвірнянської районної ради Івано-Франківської області від 17.10.2016 року за № 38 посадовий оклад начальника відділу для перерахунку пенсії з 01.12.2015 р. становить 2154,00 грн., надбавка за ранг - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (25%) - 558,50 грн., загальна сума складає 2792,50 грн.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу»).

Відповідно до статей 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Отже, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Відповідно до положень ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01.10.2016 року, оскільки заяву про перерахунок пенсії позивачем подано до 15 числа місяця.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи, що зазначено у рішенні Конституційного Суду України №1-7/99 за Конституційним зверненням НБУ щодо офіційного тлумачення положень ч.1 ст.58 Конституції України.

Суд вважає, що відповідач невірно тлумачить Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII, зазначивши, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки, вказані положення стосуються осіб, у яких право на призначення пенсії виникло на момент набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, таке скасування норм не поширюється на державних службовців, які вийшли на пенсію раніше та до спірних правовідносин не застосовується.

Оскільки пенсія позивачу призначена до прийняття ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» відмова Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо здійснення перерахунку призначеної пенсії позивачу відповідно до ст. 37-1 ЗУ « Про державну службу» є безпідставною.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9,11,70,71, 158- 163 КАС України, ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про оплату праці», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління

Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.10.2016 року.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України

Івано-Франківської області здійснити з 01.10.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час виходу на пенсію, в розмірі 86 % заробітної плати, включивши до сум заробітної плати суми, зазначені у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Надвірнянською районною радою Івано-Франківської області 17.10.2016 року за №38 з урахуванням виплачених сум, виплатити недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи

припинення спірних правовідносин.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.

Суддя Вінтоняк М.Б.