Постанова № 63208527, 05.12.2016, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
05.12.2016
Номер справи
465/4692/16-а
Номер документу
63208527
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

465/4692/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.12.2016 року Франківський районний суд м. Львова у складі:

головуючої - судді Гулієвої М.І.

секретаря Жовнір Р.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

05.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова стосовно відмови у перерахуванні розміру пенсії , зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова провести перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Львівської області від 30.06.2016 р. № 18/1123 про заробітну плату, виходячи із розрахунку 90 % середнього заробітку відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення йому пенсії, з 01 січня 2016 р. без застосування будь-яких обмежень максимального розміру пенсії та здійснення її подальшої виплати на вказаних умовах.

Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що з 18 червня 1996 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». В подальшому пенсія неодноразово перераховувалась від суми середнього заробітку з різних займаних ним посад. Просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова стосовно відмови у перерахуванні розміру пенсії ,зобов"язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова провести перерахунок його пенсії згідно довідки прокуратури Львівської області від 30.06.2016 р. № 18/1123 про заробітну плату, виходячи із розрахунку 90 % середнього заробітку -19584,50 грн. відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» без обмежень граничного розміру та здійснити відповідні виплати з врахуванням отриманих доплат з 01.01.2016р.

В судове засідання позивач не з"явився, надіслав клопотання про слухання справи у його відсутності, просить позов задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, подав заперечення на позов та клопотання про розгляд справи у його відсутності . З матеріалів вбачаються права та взаємовідносини сторін, тому суд вважає за можливе справу слухати у відсутності сторін, згідно ст.128 КпАП України.

Дослідивши зібрані по справі докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав .

Судом встановлено, що позивач з 18 червня 1996 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова та отримує пенсію за вислугу років в органах прокуратури у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Прокуратурою Львівської області позивачу видана довідка № 18/1123 від 30.06.2016 р. про розмір посадового окладу за займаною посадою станом на 01.12.2015 р. для надання її до пенсійного органу з метою корегування пенсійних виплат,у якій вказано середній заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 19584,50 грн.Крім того,в даній довідці зазначено,що довідку,видану за №18/863-вих.16 від 29.03.16р.вважати недійсною.

11.07.2016 р. позивач звернувся в управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки , проте управлінням Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова йому було відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Згідно з ч.І ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, за змістом ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, згідно з ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, шо йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч. 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ(пункт 5 Прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у тому числі за Законом України «Про прокуратуру».

Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки прокуратури Львівської області № 18/1123 від 30.06.2016 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 12.07.2001 року, з розрахунку 90% середнього заробітку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до часткового задоволення.

Як встановлено судом,28.04.16р.ЛевкоЄ.А.звертався до суду з позовом про визнання дій УПФУ у Франківському р-ні м.Львова протиправними та зобов"зання провести перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року в розмірі 90 % від середнього заробітку на підставі довідки, виданої прокуратурою Львівської області №18/863 від 29.03.16р.

Згідно постанови Франківського районного суду м.Львова від 31.05.16р.в задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2016 року постанову Франківського районного суду м.Львова від 31.05.2016 року у справі № 465/2520/16-а скасовано та прийнято нову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без розгляду,у зв"язку з поданням ним заяви про залишення позову без розгляду.Одночасно апеляційним адміністративним судом встановлено,що позивач має право на перерахунок пенсії у відповідності до ст.50-1 Закону №1789-Х11 та його пенсія підлягає перерахунку ,відповідно до ч.4 ст.45 Закону України"Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування",згідно до якої перерахунок проводиться в такі строки-з першого числа місяця,в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії,якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно,і з першого числа наступного місяця,якщо заяву подано після 15 числа.А тому,враховуючи подання заяви 31.03.16р.,пенсія підлягає перерахунку з 01.04.16р.

З врахуванням зазначеного,суд приходить до висновку ,що перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/1123 від 30.06.2016 року має бути проведений з 01.04.16р.

На підставі викладеного,керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 17,71, 159-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/1123 від 30.06.2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити з 01 квітня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року в розмірі 90 % від середнього заробітку на підставі довідки, виданої прокуратурою Львівської області №18/1123 від 30.06.2016 року від середнього заробітку-19584,50 грн. без застосування будь-яких обмежень максимального розміру пенсії,з врахуванням здійснених виплат.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови доЛьвівського апеляційного адміністративного суду .

Суддя М.І. Гулієва