Постанова № 63206445, 02.12.2016, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
02.12.2016
Номер справи
303/6587/16-а
Номер документу
63206445
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 303/6587/16-а

2-а/303/346/16

ряд. стат. звіту -106

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 грудня 2016 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі : головуючий- суддя Пак М.М.

секретар судового засідання Тромпак В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Мукачево адміністративний позов ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій та рішення неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

в с т а н о в и в:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій та рішення неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивує тим, що він (ОСОБА_1) працював в органах прокуратури Хмельницької області на різних прокурорсько - слідчих посадах з 01 серпня 1991 року по 05 листопада 2013 року. В квітні 2007 року йому призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати. Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01 грудня 2015 року, підвищено на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, в тому числі і постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури". У зв'язку із вказаними вище змінами в оплаті праці працівників прокуратури 17 травня 2016 року він звернувся до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону від 12 липня 2001 року, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-309 вих. 16 від 05 травня 2016 року без обмеження її максимальним розміром. Листом - відповіддю від 27 травня 2016 року №52/С-16 Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, йому відмовлено в перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, визначеної у вищевказаній довідці, без обмеження її максимальним розміром, мотивуючи тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року №213 з 01 червня 2015 року, органам Пенсійного фонду України, пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" не призначаються та не перераховуються. Так, на момент призначення йому пенсії, тобто квітень 2007 року, Законом України "Про прокуратуру" було встановлено розмір пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури - 80% суми заробітної плати зі збільшенням цього коефіцієнту на 2% за кожний повний рік роботи понад 10 років та регламентовано право працівників прокуратури на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Вважає, що відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії, зазначеної у довідці №18-309 вих.-16 від 05 травня 2016 року, виданої прокуратурою Хмельницької області без обмеження її максимальним розміром з 01 січня 2016 року є неправомірною і суперечить Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Тому на підставі вищенаведеного звертається до суду та просить визнати дії та рішення Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного

-2-

фонду України Хмельницької області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-309 вих.16 від 05 травня 2016 року без обмеження її максимальним розміром відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-Ш, що діяла на час призначення йому пенсії у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 19 грудня 2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", - неправомірними. Зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити йому перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-309 вих.16 від 05 травня 2016 року без обмежень її максимальним розміром, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на його (ОСОБА_1) рахунок.

Позивач - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задоволити з наведених у адміністративному позові підстав.

Відповідач - представник Кам'янець - Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області Дереховська О.М. в судове засідання не з'явилася, подала до суду заперечення, які мотивує тим, що в Кам'янець - Подільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області перебуває на обліку ОСОБА_1 з 17 квітня 2007 року та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру". З 15 липня 2015 року з набранням чинності Законом України "Про прокуратуру" № 1697/VІІ від 14 жовтня 2014 року, пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється статтею 86 Закону №1697/VІІ, якою в період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року встановлювалось аналогічне обмеження, зокрема абз.6 част.15 ст.86 в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІ від 02 березня 2015 року встановлювалось, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. З 01 січня 2016 року, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VІІІ від 24 грудня 2015 року, абз.6 ч.5 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) - не може перевищувати 10 740 гривень. З 01 червня 2015 року, пенсії в порядку та на умовах, визначених законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Звертають увагу суду на те, що відповідно до пункту 20 статі 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14 жовтня 2014 року передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Частиною 17 статті 50-1 Закону у редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, працівникам прокуратури призначені пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників. Стаття 50-1 Закону України "Про прокуратуру в частині проведення перерахунку пенсій втратила чинність з 01 січня 2015 року. Також звертають увагу суду, що довідка №18-309 вих.16, згідно якої позивач просить провести перерахунок пенсії видана 05 травня 2016 року. Тому, згідно вимог чинного законодавства провести перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року згідно довідки №18-309 вих.16 від 05 травня 2016 року не має законних підстав і вважають, що в діях управління Пенсійного фонду України в м.Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі не вбачається будь-якої неправомірності. Тому на підставі вищенаведеного, просять в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання дій та рішення неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Дослідивши подані на розгляд суду документи і матеріали, всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші

-3-

обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Судом встановлено, що 17 травня 2016 року - ОСОБА_1, звернувся до Пенсійного фонду України в місті Кам'янці-Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області з заявою, в якій просить здійснити перерахунок розміру пенсії за вислугу років, згідно Довідки прокуратури Хмельницької області від 05 травня 2016 року №18-309 вих.16 в розмірі 90% від суми середнього заробітку без обмеження її максимального розміру та виплатити йому між фактично отриманою та належною до виплати пенсії за період з 01 січня 2016 року (а.с.14-15).

З Довідки за №18-309/вих.16 виданої 06 травня 2016 року Прокуратурою Хмельницької області, стверджується, що ОСОБА_1, працював в прокуратурі м.Кам'янець - Подільського на посаді прокурора прокуратури. Так, заробітна з 01 грудня 2015 року складається: основний оклад - 1825,00 грн., класний чин - 125,00 грн., вислуга років - 780,00 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески - 7862,40 грн. - 180 %. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за особливо-важливі завдання (60%) - 1638,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (? ) - 364,00 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань (?) 364,00 грн. Всього - 12958,40 грн.. (а.с.13).

В Листі за №52/К-16 від 27 травня 2016 року, Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, начальник управління Кацап З.В. зазначає, що підстав для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" по наданій ОСОБА_1 довідці №18-309 вих.16 від 05 травня 2016 року - не має.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно вимог статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Так, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, який набрав чинності 01.10.2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.

Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії,

Згідно з частиною 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 року, перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі

-4-

реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.

Положеннями статті 22 Конституції України, передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції України).

Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до вимог ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

-5-

Враховуючи вищенаведеного, суд приходить до висновку, що Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області при визначенні ОСОБА_1 пенсії, безпідставнго не було враховано всі види оплати праці, на які утримано страхові внески на обов'язкове пенсійне забезпечення, і тому адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 17, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ЗУ "Про прокуратуру", суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання дій та рішення неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.

Визнати дії та рішення Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-309 вих.16 від 05 травня 2016 року без обмеження її максимальним розміром відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-Ш, що діяла на час призначення йому пенсії у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", - неправомірними.

Зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-309 вих.16 від 05 травня 2016 року без обмежень її максимальним розміром, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на його рахунок.

Стягнути з Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, місце знаходження: м.Кам'янець-Подільський, вул.Огієнка, 10, Хмельницької області, (код ЄДРПОУ - 37863929) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 сплачений судовий збір в розмірі - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Головуючий М.М.Пак