Справа № 752/14664/16-а
Провадження № 2-а/752/355/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.11.2016 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Колдіної О.О.,
з участю секретаря - Овдій А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов»язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
позивач звернулась до суду з позовом до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов»язання нарахувати та виплатити пенсію за минулий час з 01.12.2013 р. по 29.02.2016 р., з врахуванням компенсації втрати частини пенсії у зв»язку з порушенням строків її виплати.
Судом за згодою сторони позивача до участі у справі в якості співвідповідача залучено Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що починаючи з грудня 2013 р. позивач в зв»язку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької області змушена була покинути своє постійне місце проживання і з зазначеного періоду їй не була виплачена пенсія.
20.03.2016 р. вона взята на облік Святошинською районною в м.Києві державною адміністрацією як внутрішньо переміщена особа.
Звернувшись до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві з заявою про виплату пенсію за минулий період, починаючи з грудня 2013 р., вона отримала відповідь про відмову у здійсненні зазначених виплат.
Відмову відповідача у виплаті пенсії за минулий період вона вважає протиправною і просить захистити своє право на отримання пенсії в судовому порядку.
В ході судового розгляду представник позивача підтримав позовні вимоги і обґрунтування позову в повному обсязі та просив суд позов задовольнити, просилаючись на те, що ОСОБА_1 в зв»язку з проведенням антитерористичної операції в м.Макіївка Донецької області, яка є зоною неконтрольованою Україною, в зв»язку з проведенням там воєнних дій, вимушена була залишити місце проживання і деякий час мешкала в м.Донецьк, деякий час проживала на території Російської Федерації. Починаючи з грудня 2013 р. і до березня 2016 р. позивач не отримувала пенсійних виплат. Після взяття її на облік в м.Києві як внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 здійснюється виплата пенсії, однак вона має право отримати пенсійні виплати за попередній період.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві заперечувала проти задоволення позову, обґрунтовуючи тим, що відповідач отримує всі пенсійні виплати з моменту взяття її на облік як внутрішньо переміщеної особи. Пенсію з грудня 2013 року позивач не отримувала з власної вини, оскільки не стала на облік на контрольованій Україною території, а тому підстав для нарахування компенсації за період з грудня 2013 р. по березень 2016 р. не має.
Представник відповідача - Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що відсутні визначені законом підстави для виплати пенсії за попередній період, починаючи з грудня 2013 року.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, що ОСОБА_1 постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», розпорядження Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014 р. м.Макіївка Донецької області відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Згідно з постановою Верховної Ради України № 252-VІІ та постанови Верховної Ради України № 254-VІІ м.Макіївка Донецької області визнано тимчасово окупованою територією.
З пояснень, наданих представником позивача в ході судового розгляду, встановлено, що позивач з моменту проведення антитерористичної операції деякий час проживала на території Російської Федерації, деякий час в м.Донецьк.
ОСОБА_1 стала на облік в Управлінні праці і соціального захисту населення Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації як внутрішньо переміщена особа з 10.03.2016 р.
Звертаючись до суду, позивач просить зобов»язати Правобережне об»єднань управління Пенсійного фонду України в м.Києві виплатити їй пенсію за попередній період, починаючи з грудня 2013 року, яку вона не змогла отримати за місцем свого проживання в зв»язку проведенням антитерористичної операції.
В обґрунтування позову позивач посилається на протиправність дій відповідача, оскільки пенсія не була отримана з вини органу, що її нараховує.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Статтею 55 Конституції України передбачено що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсій та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови КМУ «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» № 637 від 05.11.2014 р., призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 № 509.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2016 р. № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» був затверджений Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно до п.п.4,5 зазначеного Порядку, соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник, подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
Як встановлено судом, позивач 12.04.2016 р. звернулась до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві з заявою про відновлення виплати пенсії та її виплату за попередній період, починаючи з грудня 2013 р.
Після здійснення відповідної перевірки Правобережним об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України з березня 2016 р. було відновлено виплату пенсії ОСОБА_1, однак у виплаті пенсії за попередній період було відмовлено, з посиланням на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку посилається позивач у своєму позові, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Однак, суду не надано доказів на підтвердження того, що пенсія позивачу не була виплачена з вини Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві.
Призупинення роботи державних органів України в районі проведення антитерористичної операції не може розцінюватись судом як вина органу, що здійснює виплату пенсії, у її невиплаті позивачу.
В зв»язку з викладеним, посилання позивача на зазначені положення чинного законодавства та вимоги про виплату компенсації втрати частини пенсії в зв»язку з порушенням строків її виплати є безпідставними.
Також, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачений порядок отримання пенсії за попередній період, яка не отримаза особою з її вини.
В цьому випадку, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову у спосіб, заявлений позивачем.
Керуючись ст.ст.3, 4, 11, 12, 19, 160-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов»язання вчинити дії відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, встановленого цим Кодексом.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївький районний суд м.Києва
У разі застосування судом положень ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя :