Справа № 569/8347/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2016 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі: головуючого судді Харечка С.П.
при секретарі Левчук Д.О.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача Хоронжак М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Рівненського міського суду звернулась з позовом ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просить визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом , визнати протиправними дії Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити її перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи із 80% від заробітної плати відповідно до довідки Апеляційного суду Рівненської області від 16 грудня 2015 року №1572/05-19/15 та зобов"язати Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити її перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи із 80% від заробітної плати відповідно до довідки Апеляційного суд Рівненської області від 16 грудня 2015 року. Стягнути судові витрати по справі.
В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримала, з підстав, викладених в адміністративному позові, просить суд його задоволити, поновити пропущений строк та визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про державну службу», виходячи із 80% від заробітної плати, відповідно до довідки Апеляційного суду Рівненської області від 16 грудня 2015 року та зобов'язати Рівненське об'єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області здійснити її перерахунок та виплату пенсії згідно із законом України «Про державну службу».
Представник відповідача підтримала подані суду письмові заперечення на позов.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Згідно ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Рівненському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу» .
18 грудня 2016 року позивач звернулась до Рівненського об'єднаного пенсійного фонду України Рівненської області з заявою про проведення перерахунок пенсії відповідно до довідки Апеляційного суду Рівненської області від 16 грудня 2015 року №1572/05-19/15 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
З дослідженої в судовому засіданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їх призначено (перераховано) пенсії від 16 грудня 2015 року №1572/05-19/15 виданої ОСОБА_1 вбачається, що вона справді працювала в керівником апарату військового місцевого суду Рівненського гарнізону, який ліквідовано згідно Указу Президента України від 14.09.2010 року, правонаступником якого є Апеляційний суд Рівненської області заробітна плата за посадою керівника апарату, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 09 вересня 2015 року становить 4823,00 грн.
З дослідженої в судовому засіданні відповіді Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області від 24 грудня 2015 року №467/10, адресованого на ім'я позивача, вбачається, що «на письмове звернення від 18 грудня 2015 року стосовно перерахунку пенсії РОУПФУ Рівненської області повідомляє, що перебуваючи на пенсійного обліку ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до закону України «Про державну службу» (далі - Закон).
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІІ з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону.
Підсумовуючи викладене, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються.
Крім того роз'яснено, що відповідно до статті 17 Закону України «Про звернення громадян» та Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, у разі, якщо заявник вважає, що орган, що призначає пенсію, прийняв рішення, котре суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, роз'яснено право оскаржити таке рішення до головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області. Подання скарги відповідно до названого порядку не позбавляє права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства.».
Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями, встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії, як державні службовці.
Отже, позивач набув право на перерахунок пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст.37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів №213-VІІІ та №1166-VІІ не зазнали змін.
Прикінцеві положення №213-VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст.37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Таким чином, оскільки позивач звернувся до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної її пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цим змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Однак позивач звернулась до суду з клопотання про поновлення пропущеного строку для подання адміністративного позову, оскільки вона доглядала за своїм хворим братом і не могла можливості звернутись до суду в передбачені законом строки.
Суд вважає причини пропуску строку поважними.
Відповідно до ст. 94 КАС України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які пов'язані з оплатою судового збору.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити .
Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну службу» починаючи із 01.01.2016 року, виходячи із 80 % від загальної суми заробітної плати згідно довідки Апеляційного суду рівненської області №1572/05-19/15 від 16.12.2015 року.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну службу» починаючи із 01.01.2016 р., виходячи із 80 % від загальної суми заробітної плати згідно довідки Апеляційного суду Рівненської області №1572/05-19/15 від 16.12.2016 року.
Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: С.П.Харечко