ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2-а/381/188/16
381/4255/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2016 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Чернишова Є.Ю., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Фастівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи вимоги тим, що з 09.12.2003 року вона перебуває на пенсійному обліку в Фастівському об'єднаному УПФ України Київської області та отримує пенсію за віком згідно Закону про державну службу у розмірі 84% від заробітної плати. Позивач зазначає, що з 1 грудня 2015 підвищено на 25 відсотків посадові оклади державних службовців відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», тому, оскільки на момент її виходу на пенсію діяв Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, тому вона має право на перерахунок пенсії, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування непрацюючого державного службовця відповідної посади та рангу станом на 01.05.2016 року.
10.10.2016 року позивач звернулася до відповідача з проханням роз'яснити, чому при нарахуванні пенсії не взято до розрахунку пенсії інші виплати, які зазначені вище, однак відповідач своїм листом повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку.
На підставі зазначеного просила визнати відмову відповідача щодо перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням наведених виплат протиправною, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 84% від заробітної плати, виходячи зі складових заробітної плати, зазначених у довідці від 29.08.2016 року № 0628/3148, починаючи з 01.05.2016 року.
Від представника відповідача надійшло письмове заперечення, в якому зазначено, що до 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, проте, з 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-УІІІ, яким скасовані норми врегулювання пенсійного забезпечення державних службовців. Враховуючи приписи ст. 90 ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року та ЗУ «Про обов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Виходячи з наведеного просили залишити позовні вимоги без задоволення.
Суд, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, прийшов до висновку, що позов обґрунтований, та такий, що підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Фастівському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Київської області (далі за текстом - УПФУ) з 05.10.2003 року та відповідно доЗакону України «Про державну службу» їй була призначена пенсія за віком у розмірі 84 % від заробітної плати.
Позивач 10.10.2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державному службовцю, виходячи з нових умов оплати праці на підставі довідки від 29.08.2016 року № 06-28/3148 у відповідних відсотках (84%), з яких їй було призначено пенсію.
Відповідач своїм листом № 272/З-01 від 24.10.2016 року зазначив, що починаючи з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ не призначають і не перераховують, постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 скасовано пункт 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії, який був передбачений статтею 37-1 зазначеного закону - відсутній.
Суд вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця, відповідач посилається на те, що з набранням чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, тому з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищення заробітної платипрацюючих державних службовців.
На переконання суду положення нормативно-правових актів, на які посилається відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії, можуть стосуватися лише тих осіб, яким пенсія призначена з 01.05.2016, тобто після набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015.
Як встановлено вище позивачу пенсія призначена та виплачується з 2003 року за Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ і з цього часу вона набула обсяг прав та гарантій щодо пенсійного забезпечення, визначений цим Законом.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та інші положення нормативно-правових актів, якими регулюється перерахунок пенсій державним службовцям, повинні застосовуватися щодо тих осіб, які вийшли на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ , (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
На виконання Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 №213-VIII, якими фактично скасовується призначення спеціальних пенсій державним службовцям, а також Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, яким змінені положення щодо пенсійного забезпечення державних службовців, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» й виключено п.4, яким було установлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця. В подальшому Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 11.09.2016 визнано такою, що втратила чинність Постанова №865 від 31.05.2000.
Крім цього Постанова правління Пенсійного фонду України, яка 25.07.2016 року зареєстрована Міністерстві юстиції за номером 1020/29150 внесено зміни до Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 та виключено положення про затвердження форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію
Все вищевикладене свідчить про неврегульованість на даний час порядку перерахунку пенсій державних службовців, що було передбачено ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ для тих осіб, які вийшли на пенсію за цим Законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, відсутність на даний час механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес цього державного службовця за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Визначаючи період, з якого необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України (зі змінами, внесеними Законом України від 07 липня 2010 року № 2453-VІ) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки позивач звернулася до суду 01.11.2016 року, враховуючи зазначенні правові положення та обставини справи, пенсія ОСОБА_1 підлягає перерахунку з 01.05.2016 року, з урахуванням всіх виплат, на які були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
З огляду на вищевказане, суд вважає, що позовні вимоги позивача повинні бути задоволені.
Відповідно до ст.94 КАСУ, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 8-11, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 98, 99, 112, 128, 136, 141, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити дії- задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Фастівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Київської області, яка викладено у листі № 272/З-01 від 24.10.2016 року, у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Фастівське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України в Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 84% від суми середньомісячної заробітної плати, виходячи із складових цієї заробітної плати, зазначених в довідці, виданої Фастівською районною державною адміністрацією Київської області № 06-28/3148 від 29.08.2016 року, з урахуванням всіх виплат, на які були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням фактично отриманих сум, з 01.05.2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до статті 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Головуючийсуддя Є.Ю.Чернишова