Постанова № 63199982, 23.11.2016, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
23.11.2016
Номер справи
381/4347/16-а
Номер документу
63199982
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/194/16

381/4347/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2016 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Чернишова Є.Ю.,розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Фастівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи вимоги тим, що з 29.08.2005 року вона перебуває на обліку в Фастівському об'єднаному УПФ України Київської області як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 88% від заробітної плати,на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, але без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб. Позивач звернулася до відповідача з проханням роз'яснити, чому при нарахуванні пенсії не взято до розрахунку пенсії інші виплати, які зазначені вище, однак відповідач своїм листом повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку.

Позивач вважає, оскільки додаткові, заохочувальні та компенсаційні виплати є складовими заробітної плати, з яких утримуються та нараховуються страхові внески до пенсійного фонду, такі виплати підлягають включенню до складу заробітної плати державного службовця та підлягають врахуванню при обчислені розміру пенсії.

На підставі зазначеного просила визнати відмову відповідача щодо перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб та індексації протиправною, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 88% від заробітної плати, виходячи зі складових заробітної плати, зазначених у довідці від 31.10.2016 року № 10756/07, починаючи з 31.08.2010 року.

Від представника відповідача надійшло письмове заперечення, в якому зазначено, що відповідно до Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачений порядок визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям та визначено складові заробітної плати, що враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії, тобто такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, індексація, за вислугу років не включено до складових заробітної плати, що враховуються під час перерахунків пенсій. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», згідно до якої пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% суми їхньої плати. З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, який призначаються відповідно до Закону про державну службу від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. Починаючи з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону 3723 не призначають і не перераховують. У зв'язку з набранням чинності Закону про державну службу від 10.12.2015 року № 889-VIIІ скасовано ст.. 37-1 закону 3723. Враховуючи те, що Закон 889 не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених, згідно Закону3723, постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 скасовано пункт 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії, який був передбачений ст. 37-1 закону 3723 відсутній.

Суд, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, прийшов до висновку, що позов обґрунтований, та такий, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Фастівському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Київської області (далі за текстом - УПФУ) з 29 серпня 2005 року відповідно до Закону України «Про державну службу» та отримує пенсію в розмірі 88% від заробітної плати.

31.10.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з дня її призначення з урахуванням наданої нею довідки № 10756/07 від 01.10.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включені матеріальна допомога, грошова допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.

Відповідач своїм листом № 309/Г-01 від 01.10.2016 року відмовив у зарахуванні зазначених складових до заробітної плати при перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» через безпідставність.

Суд вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Позивач вважає, що в розрахунок її пенсії має бути включено премії, матеріальна допомога, компенсаціїта індексація заробітної плати оскільки нею, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були сплачені страхові внески.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з середньої заробітної плати позивача, до якої увійшла і матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація були сплачені страхові внески.

Наведене підтверджується також довідкоюФастівського об'єднаного управління пенсійного фонду від 31.10.2016 року № 10756/07 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яким їм призначено (перераховано) пенсію, у якій в графу "Інші виплати" включені винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань. Також, як зазначено у довідці, на всі виплати, включені до неї, нараховані страхові внески (єдиний внесок) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата-це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, всі виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак, які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обов'язковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, що всі виплати, включені до довідки від 31.10.2016 року № 10756/07, входять до системи оплати праці позивача.

Суд вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням таких виплат, відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Крім того, відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця відповідач посилається на те, що з набранням чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, тому з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

На переконання суду положення нормативно-правових актів, на які посилається відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії, можуть стосуватися лише тих осіб, яким пенсія призначена з 01.05.2016, тобто після набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015.

Як встановлено вище, позивачу пенсія призначена та виплачується з 2005 року за Законом України «Про державну службу» і з цього часу вона набула обсяг прав та гарантій щодо пенсійного забезпечення, визначений цим Законом.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та інші положення нормативно-правових актів, якими регулюється перерахунок пенсій державним службовцям, повинні застосовуватися щодо тих осіб, які вийшли на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ , (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, якими фактично скасовується призначення спеціальних пенсій державним службовцям, а також Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, яким змінені положення щодо пенсійного забезпечення державних службовців, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» й виключено п.4, яким було установлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця. В подальшому Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 11.09.2016 року визнано такою, що втратила чинність Постанова №865 від 31.05.2000 року.

Крім цього, Постанова правління Пенсійного фонду України, яка 25.07.2016 року зареєстрована в Міністерстві юстиції за номером 1020/29150,внесено зміни до Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 та виключено положення про затвердження форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Все вищевикладене свідчить про неврегульованість на даний час порядку перерахунку пенсій державних службовців, що було передбачено ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ для тих осіб, які вийшли на пенсію за цим Законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, відсутність на даний час механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес цього державного службовця за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Визначаючи період, з якого необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України (зі змінами, внесеними Законом України від 07 липня 2010 року № 2453-VІ) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, оскільки позивач звернулася до суду 08.11.2016 року, пенсія ОСОБА_1 підлягає перерахунку з 08.05.2016 року, з урахуванням всіх виплат, на які були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

З огляду на вищевказане, суд вважає, що позовні вимоги позивача повинні бути задоволенічастково .

Відповідно до ст.94 КАСУ, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, пропорційно до розміру задоволених вимог.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 8-11, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 98, 99, 112, 128, 136, 141, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 доФастівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Фастівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням всіх виплат, на які були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески (матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб, компенсації, індексації та інших виплат).

Зобов'язати Фастівське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України в Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 88% від суми середньомісячної заробітної плати, виходячи із складових цієї заробітної плати, зазначених в довідці Фастівського об'єднаного управління пенсійного фонду від 31.10.2016 року № 10756/07з урахуванням всіх виплат, на які були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням фактично отриманих сум, з 08.05.2016 року.

У задоволені іншої частини позову - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області судові витрати в розмірі 275, 60 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до статті 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Головуючий суддя Є.Ю.Чернишова