30.11.2016 Єдиний унікальний № 371/1367/16-а
Провадження №2а/371/70/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2016 року суддя Миронівського районного суду Київської області Гаврищук А.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Миронівського районного суду 11 листопада 2016 року звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що вона працювала у Миронівському районному фінансовому відділі на посаді начальника відділу доходів, з 07.01.1995 року вийшла на пенсію за віком при стажі роботи на державній службі 25 років та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 87 % розміру її заробітної плати.
На звернення до Управління Пенсійного фонду про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідно до посади та рангу їй було відмовлено, а тому просить у судовому порядку визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати провести перерахунок пенсії державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищень, починаючи з 01.11.2016 року та стягнути на її користь судовий збір.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно із ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.
Вивчивши письмові матеріали справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини, громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07.01.1995 року призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 87% суми заробітної плати.
У зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» 01.11.2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Миронівському районі Київської області із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до довідки №01-64/646 від 31.10.2016 року, виданої Управлінням фінансів Миронівської районної державної адміністрації Київської області, згідно якої посадовий оклад за рівнозначною посадою начальника відділу доходів бюджету в управлінні фінансів Миронівської районної державної адміністрації становить: 5151,50 грн., з яких посадовий оклад - 3101,00 грн., надбавка за 6 ранг державного службовця - 500,00 грн., надбавка за вислугу років 50 % (стаж державної служби на момент виходу на пенсію складає 25 років) - 1550,50 грн. /а.с.9/.
Рішенням №57 від 04.11.2016 року Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області відмовило позивачу у задоволенні заяви з посиланням на Закон України № 889-У111, який набрав чинності з 01 травня 2016 року, яким перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено /а.с.8/.
Вказана відмова є протиправною з наступних підстав.
Згідно зі статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, яка була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015, та постановою кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» встановлено нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до довідки №01-64/646 від 31.10.2016 року, виданої Управлінням фінансів Миронівської районної державної адміністрації Київської області, згідно якої посадовий оклад за рівнозначною посадою начальника відділу доходів бюджету в управлінні фінансів Миронівської районної державної адміністрації становить: 5151,50 грн.
З 01.05.2016 набув чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII. У зв'язку з набуттям чинності вказаним законом від 10.12.2015, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3733-ХІІ втратили чинність, та втратили чинність норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, яка набрала чинності з 01.05.2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01.05.2016 Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015, по-іншому врегульовано правовідносини, повязані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Отже з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII було звужено обсяг існуючих прав і свобод осіб які мали право на перерахунок пенсії як державні службовці, оскільки такий перерахунок не проводиться в порядку визначеному спеціальним законом.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, згідно якого дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що він починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності.
Тобто до події, факту, застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
За правовою позицією ЄСПЛ, викладеною у рішенні у справі "Суханов та Ільченко проти України" від 26 вересня 201 4року, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу.
Так, якщо суть вимоги пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя.
Частиною 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" №1058-IV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Оскільки ОСОБА_1 звернулася із заявою до відповідача 01.11.2016 року, то перерахунок та виплату пенсії позивачу слід провести з 01.11.2016 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.11.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати на посаді за останнім місцем роботи на державній службі у розмірі 87% заробітної плати відповідно до довідки довідки №01-64/646 від 31.10.2016 року, виданої Управлінням фінансів Миронівської районної державної адміністрації Київської області.
Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправною.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 14, 158-159,183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області №57 від 04.11.2016 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної їй пенсії державного службовця у розмірі 87% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" та довідки №01-64/646 від 31.10.2016 року, виданої Управлінням фінансів Миронівської районної державної адміністрації Київської області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку в Київський апеляційний адміністративний суд через Миронівський районний суд в 10-денний строк з дня її проголошення.
У разі застосування частини 3 ст.160 КАС України скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Гаврищук А.В.