Справа № 369/6921/16-а
Провадження № 2-а/369/535/16
ПОСТАНОВА
іменем України
01.12.2016 року м. Київ
Києво-Святошинського районного суду Київської області Пінкевич Н.С., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_2 звернувся із позовом до Управління пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 місто Боярка віднесено до зони посиленого радіологічного контролю (4-та зона).
Згідно вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, оскільки станом на 1 січня 1993 року більше чотирьох років проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю та продовжує проживати у цій зоні по сьогоднішній день.
30 травня 1994 року він отримав посвідчення потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії серії НОМЕР_1 що підтверджується витягом з протоколу №76 про вручення посвідчення.
Посвідчення потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії серії НОМЕР_1 від 30.05.1994 року ним було загублено та з приводу посвідчення подано до газети «Авізо» та розклеєно об'яви у АДРЕСА_1 Також у травні 2015 року він звернувся до Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області із заявою про видачу дублікату посвідчення, але отримав відмову.
Відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положень чинного законодавства особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють в зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року проживали або працювали у цій зоні не менше 4-х років, мають право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково1 рік на 3 роки проживання, роботи, але не більше 5-ти років.
У грудні 2015 року він звернувся до УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області із заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До вказаної заяви було додано довідку № 04-08/268 від 10 липня 2015 року про періоди проживання в зоні посиленого радіологічного контролю (4-та зона) та витяг з протоколу № 76 про вручення посвідчення потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії від 16 червня 1993 року. Оригінал посвідчення потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії він не зміг надати, оскільки вказаний документ був ним втрачений.
03 лютого 2016 року він отримав лист-відповідь УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області на подану ним заяву, в якому пенсійний фонд відмовив йому у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії на тій підставі, що до заяви про призначення пенсії не було надано оригінал посвідчення потерпілого внаслідок ЧАЕС.
Такі дії посадових осіб пенсійного фонду вважає неправомірними, оскільки він надав всі необхідні документи для призначення пенсії за віком, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи викладене, позивач ОСОБА_2 просив визнати неправомірними дії Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 30 травня 1994 року отримав посвідчення потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії серії НОМЕР_1 що підтверджується витягом з протоколу №76 про вручення посвідчення
У грудні 2015 року позивач звернувся до УПФУ в Києво-Святошинському районі в Київській області з відповідною заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 27 січня 2016 року № 768/07 Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком у відповідності до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю у позивача посвідчення потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
У позовній заяві позивач зазначав, що він втратив посвідчення потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії, яке було видане йому 30 травня 1994 року.
У зв'язку з втратою посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС він звертався до Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської РДА із заявою про видачу йому дубліката посвідчення потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. На подану ним заяву він отримав лист Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської РДА, в якому йому було відмовлено у видачі дубліката посвідчення потерпілого в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
З приводу втрати посвідчення подано до газети «Авізо» та розклеєно об'яви у АДРЕСА_1.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846.
Відповідно до п. 2.1 вказаного Порядку до заяви про перерахунок пенсії додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до витягу із протоколу № 76 про вручення потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС позивач 30 травня 1994 року отримував посвідчення, як особа, потерпіла внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії, однак дане посвідчення було ним втрачене.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 місто Боярка Києво-Святошинського району Київської області віднесено до зони посиленого радіологічного контролю 4-ї зони.
Причиною відмови УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є недотримання основних вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, що при зверненні до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку позивач не надав посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.
Разом з тим, слід зазначити, що матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_2.є особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та по даний час проживає та зареєстрований в АДРЕСА_1
Відповідно до п. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу.
Згідно вимог ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи та інтереси.
Згідно вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що позивач, звернувшись до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі можливі документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а також те, що надані документи підтверджують його особливий статус, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення йому пенсії відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст. ст. 26, 45, 55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 6, 71, 159, 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_2, відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком, відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.С. Пінкевич