Справа № 367/8004/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2016 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючої судді Оладько С.І.,
при секретарі Костяк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Буча Київської області про визнання нечинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, суд -
встановив:
Позивач звернувсь до суду з позовом до відповідача про визнання нечинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, в якому просив: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_2 пенсії державного службовця згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року у редакції, чинній на час призначення пенсії, а саме - на 07 січня 2011 року; визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області №34 від 20.07.2016 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії державного службовця з 01 липня 2016 року у розмірі 85 відсотків суми заробітної плати зазначеної у довідці №204 від 06 липня 2016 року Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області відповідно до положень Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року у редакції, чинній на час призначення пенсії, а саме - на 07 січня 2011 року.
Свої вимоги ОСОБА_2 обґрунтовує тим, що 07.01.2016 року йому виповнилося 65 років, що підтверджується свідоцтвом про народження (серії НОМЕР_1) та паспортом (серії НОМЕР_2).
В 50 років ОСОБА_2 вийшов на пенсію, як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС і отримував з 07.01.2001 р. пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням (пенсійна справа №139758).
Указом Президента України Кучми Л.Д. від 25 червня 1997 року за №583/97 ОСОБА_2 був призначений на посаду судді Бородянського районного суду Київської області строком на п'ять років, а відповідно до Постанови Верховної ради України «Про обрання суддів» від 11.07.2002 року за №107-ІV з 12.07.2002 року приступив до виконання обов'язків судді Бородянського районного суду безстроково.
Згідно з рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 01 квітня 2011 року у справі №2а-2274/2011р. ОСОБА_2 переведено з пенсії за віком на пенсію державного службовця на умовах, визначених ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, яку він отримував з 07 січня 2011 року.
На даний час позивач не працює, тому, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від 19.04.2016 року №1119-VIII «Про звільнення суддів» його наказом №3/к голови Бородянського районного суду Київської області від 26 квітня 2016 року звільнено із посади судді Бородянського районного суду Київської області у зв'язку з досягненням шістдесяти п'яти років.
Стаж державної служби на дату призначення пенсії (07.01.2011 р.) складав повних 15 років 5 місяців 29 днів у зв'язку чим була призначена пенсія у розмірі 85% від суми заробітної плати, на яку були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується трудовою книжкою.
В період з 1 квітня 2015 по травень 2016 року ОСОБА_2, як працюючий державний службовець, взагалі не отримував ніякої пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ.
На даний час, позивачу поновлено виплати пенсії розмір, якої станом на 01 червня 2016 року становив 3917,58 грн., з яких 3746,76 грн. (основний розмір пенсії), 170,82 грн. (додаткова пенсія потерпілим внаслідок ЧАЕС 2 кат).
Станом на 01.12.2015 року заробітна плата працюючого на відповідній посаді судді була збільшена, що підтверджується довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області від 06 липня 2016 року №204. Згідно зазначеної довідки №204 від 06.07.2016 року заробітна плата за посадою судді, з якої призначено пенсію для її перерахунку становить: посадовий оклад - 13780,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 5512,00 грн., всього 19292,00 грн.
Таким чином, у відповідності до ст. 37-1 Закону «Про державну службу» №3723-ХІІ, (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії), довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області від 06 липня 2016 року №204 у ОСОБА_2 виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії.
11 липня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у місті Буча із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою судді, з якої призначено пенсію, згідно Закону «Про державну службу» №3723-ХІІ в редакції станом на 07 січня 2011 року (дата, з якої позивачу призначено пенсію державного службовця) та надав довідку №204 від 06 липня 2016 року «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» видане Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Київській області.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області за №34 від 20 липня 2016 року ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на Постанову Кабінету міністрів від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», а саме виключено пункт 4 щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим пенсіонерам та на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, яким, на думку Відповідача, з 01.06.2015 року пенсії - не призначаються, а раніше призначені - не перераховуються.
З вищевказаним рішенням Відповідача ОСОБА_2 не згодний та вважає його неправомірним і таким, що не відповідає діючому законодавству й втручається в його майновий інтерес та порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, з підстав вказаних в ньому, та просив його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала у повному обсязі, з підстав вказаних в письмових запереченнях, які долучені до матеріалів справи.
Суд заслухавши пояснення учасників справи, вивчивши матеріали справи, вважає що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07.01.2016 року ОСОБА_2 виповнилося 65 років, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.5) та паспортом (а.с.20).
В 50 років ОСОБА_2 вийшов на пенсію, як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС і отримував з 07.01.2001 р. пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с.4).
Указом Президента України Кучми Л.Д. від 25 червня 1997 року за №583/97 позивач був призначений на посаду судді Бородянського районного суду Київської області строком на п'ять років, а відповідно до Постанови Верховної ради України «Про обрання суддів» від 11.07.2002 року за №107-ІV з 12.07.2002 року приступив до виконання обов'язків судді Бородянського районного суду безстроково.
Згідно з рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 01 квітня 2011 року у справі №2а-2274/2011р. ОСОБА_2 переведено з пенсії за віком на пенсію державного службовця на умовах, визначених ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, яку він отримував з 07 січня 2011 року.
Також встановлено, що на даний час позивач не працює, тому, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від 19.04.2016 року №1119-VIII «Про звільнення суддів» його наказом №3/к голови Бородянського районного суду Київської області від 26 квітня 2016 року звільнено із посади судді Бородянського районного суду Київської області у зв'язку з досягненням шістдесяти п'яти років.
Стаж державної служби на дату призначення пенсії (07.01.2011 р.) складав повних 15 років 5 місяців 29 днів у зв'язку чим була призначена пенсія у розмірі 85% від суми заробітної плати, на яку були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується трудовою книжкою.
В період з 1 квітня 2015 по травень 2016 року ОСОБА_2, як працюючий державний службовець, взагалі не отримував ніякої пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ.
На даний час, позивачу поновлено виплати пенсії розмір, якої станом на 01 червня 2016 року становив 3917,58 грн., з яких 3746,76 грн. (основний розмір пенсії), 170,82 грн. (додаткова пенсія потерпілим внаслідок ЧАЕС 2 кат).
Станом на 01.12.2015 року заробітна плата працюючого на відповідній посаді судді була збільшена, що підтверджується довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області від 06 липня 2016 року №204. Згідно зазначеної довідки №204 від 06.07.2016 року заробітна плата за посадою судді, з якої призначено пенсію для її перерахунку становить: посадовий оклад - 13780,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 5512,00 грн., всього 19292,00 грн.
Таким чином, у відповідності до ст. 37-1 Закону «Про державну службу» №3723-ХІІ, (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії), довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області від 06 липня 2016 року №204 у ОСОБА_2 виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії.
11 липня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у місті Буча із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою судді, з якої призначено пенсію, згідно Закону «Про державну службу» №3723-ХІІ в редакції станом на 07 січня 2011 року (дата, з якої позивачу призначено пенсію державного службовця) та надав довідку №204 від 06 липня 2016 року «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» видане Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Київській області.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області за №34 від 20 липня 2016 року ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на Постанову Кабінету міністрів від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», а саме виключено пункт 4 щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим пенсіонерам та на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, яким, на думку Відповідача, з 01.06.2015 року пенсії - не призначаються, а раніше призначені - не перераховуються.
У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22, п.1 ст.92). Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожен рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
З пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вищевказане передбачає скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію або щомісячне довічне грошове утримання після набуття законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Слід зазначити, що судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Таким чином, у разі зазначення у цій довідці відомостей про заробітну плату, які не відповідають дійсності, як в бік заниження, так і в бік завищення, призначене на підставі такої довідки щомісячне довічне утримання судді у відставці підлягає перерахунку на підставі довідки, яка містить достовірні відомості про заробітну плату, з подальшою доплатою або стягненням різниці.
При таких обставинах дії відповідача щодо відмови в перерахунку ОСОБА_2 пенсії державного службовця, суд вважає неправомірними, а позовні вимоги обґрунтованими, такими, що підлягають задоволенню частково відповідно до п.1,2 ч.2 ст. 162 КАС України.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Буча Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р.
Визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Буча Київської області №34 від 20.07.2016р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Буча Київської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної йому відповідно до положень Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України від 16.12.1993р. відповідно до довідки №204 виданої 06.06.2016р Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Київській області у розмірі 85% від суми заробітку,зазначеного у даній довідці, починаючи з 11.07.2016р.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано,набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
З мотивованою постановою суду сторони по справі зможуть ознайомитись 05.12.2016р.
Суддя С.І. Оладько