Справа № 496/5324/13-ц
Провадження № 4-с/496/23/16
У Х В А Л А
02 грудня 2016 року Суддя Біляївського районного суду Одеської області Драніков С.М. розглянув в м. Біляївка скаргу Хлібодарського виробничого управління житлово-комунального господарства, заінтересована особа Відділ державної виконавчої служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області на дії державного виконавця, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду із заявою в якій зазначив, що 31.10.2013 року Біляївським районним судом Одеської області був винесений судовий наказ №496/5324/13-ц про стягнення з ОСОБА_1 на користь Хлібодарського виробничого управління житлово-комунального господарства 2686,29 грн. заборгованості за житлово-комунальні послуги та 114,70 судового збору та виданий 07.02.2014 року. 25.02.2015 року зазначений судовий наказ був предявлений до виконання до відділу державної виконавчої служби. 18.12.2015 року старшим державним виконавцем Згамою З.О. була винесена постанову про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п.2 ч.1ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження», зазначивши при цьому в описовій частині постанови, що при перевірці майнового стану боржника та виходом за його місцем мешкання. Вказаному в виконавчому документі, майна належного боржнику та підлягаючого опису в рахунок погашення боргу не виявлено, боржник не працює, пенсію не отрує, інших доходів не виявлено. Заявник просив суд визнати дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби Біляївського міськрайого управління юстиції Одеської області ОСОБА_2 з повернення виконавчого документу стягувану протиправними; постанову про повернення виконавчого документа від 18.12.2015 року з примусового виконання судового наказу №496/5324/13-ц від 31.10.2013 року виданого Біляївським районним судом Одеської області - скасувати, та зобовязати старшого державного виконавця Згаму З.О. відновити виконавче провадження з примусового виконання судового наказу та в порядку передбаченому ЗУ «Про виконавче провадження» в повному обсязі здійснити дії щодо примусового виконання судового наказу №496/5324/13-ц від 31.10.2013 року виданого Біляївським районним судом Одеської області.
Подавши скаргу 16.06.2016 року, заявник не вказав субєкт оскарженняконкретну особу державного виконавця чи іншу посадову особу відділу державної виконавчої служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області, та не зазначив та не вказав боржникаОСОБА_1
Відповідно до ч. 1ст. 121 ЦПК Українисуддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях119і120 ЦПК України, або не оплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє заявника і надає йому строк для усунення недоліків.
В п. 5 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ пленуму за №6 від 07 лютого 2014 року «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах», зазначено, що враховуючи положеннястатті 383 ЦПК, субєктом оскарження може бути державний виконавець чи інша посадова особа державної виконавчої служби, які представляють орган державної виконавчої служби, зазначений устатті 3 Закону України «Про державну виконавчу службу», оскільки відповідно до частини другоїстатті 4 цього Законудержавний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.
П. 13 цього ж Пленуму передбачено, що скарга має відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннямиЦПК, та містити відомості, зазначені в пунктах 35 частини сьомої статті 82 Закону про виконавче провадження, зокрема зміст оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби та норму закону, яку порушено, а також обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги.
Якщо скарга за формою і змістом не відповідає таким вимогам, то застосовуються положеннястатті 121 ЦПК.
У разі відсутності спеціальної норми щодо вирішення певних питань, що виникають при розгляді скарг на рішення, дії або бездіяльність посадових осіб державної виконавчої служби, при розгляді таких скарг мають застосовуватися положенняЦПК, якими врегульовано аналогічні питання, а саме:стаття 122 ЦПКпро відкриття провадження у справі; статті26,27,45 ЦПКщодо кола осіб, які беруть участь у справі, їхніх прав та обовязків; статті7477 ЦПКпро судові виклики та повідомлення; глави4розділуIII ЦПКпро судовий розгляд; глав 1, 2розділу V ЦПКщодо апеляційного та касаційного оскарження судових рішень тощо.
В п.16 Пленуму зазначено, що відповідно достатті 385 ЦПКскаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби може бути подано до суду у десятиденний строк, а при оскарженні постанови про відкладення провадження виконавчих дійу триденний строк, які обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод.
Також суди повинні враховувати, що коли в законі встановлено спеціальний порядок обчислення строків звернення заявника зі скаргою до суду (наприклад, стаття 26оскарження постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження, стаття 58оскарження оцінки майна, визначеної за результатами рецензування звіту про оцінку майна (Закону про виконавче провадження), їх перебіг має визначатися за цими нормами, а не за нормамистатті 385 ЦПК.
Такі строки є процесуальними, можуть бути поновлені за наявності поважних для цього причин за заявою заявника, яка подається одночасно зі скаргою або викладається в скарзі у вигляді клопотання. При вирішенні питання про поновлення строку на подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд має виходити з того, що у відповідному законодавстві не міститься перелік таких поважних причин, їх зясовують у кожному конкретному випадку залежно від обставин справи. Наприклад, при оскарженні бездіяльності зазначених осіб у вигляді невжиття заходів з примусового виконання судового рішення до уваги може бути взято ті обставини, що стягувач, який подав до відповідного органу заяву про відкриття виконавчого провадження і не отримав у визначений законом строк (з урахуванням поштового обігу) задоволення своїх вимог, вважається обізнаним про ймовірність порушення його прав у виконавчому провадженні незалежно від того, чи отримав він від державного виконавця певні процесуальні документи та чи ознайомлений він із матеріалами виконавчого провадження.
Якщо скаргу подано з пропуском строку, встановленого законом та відсутнє клопотання про його поновлення, така скарга суддею одноособово залишається без розгляду при її прийнятті та повертається заявникові. При цьому заявникові може бути розяснено право на повторне звернення до суду на загальних підставах.
В п. 17 зазначеного вище Пленуму зазначено, що згідно зістаттею 26 ЦПКсторона виконавчого провадження, яка звернулася до суду зі скаргою, бере участь в її розгляді як заявник, а інші учасники цього провадження, прав і обовязків яких безпосередньо стосується розгляд і вирішення цієї скарги,як заінтересовані особи.
Справи за скаргами на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи посадової особи державної виконавчої служби розглядаються судом за загальними правиламиЦПКз особливостями, встановленимистаттею 386 ЦПК, за участю державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби, рішення, дії або бездіяльність якої оскаржуються. До участі у справі як заінтересована особа залучається інша сторона виконавчого провадження, оскільки судовим рішенням може бути вирішено питання про її права чи інтереси.
У звязку з вищевикладеним суд вважає за необхідне відмовити у прийнятті вказаної скарги.
Керуючись ст.ст. 121, 385, 386 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Відмовити у прийнятті скарги Хлібодарського виробничого управління житлово-комунального господарства, заінтересована особа Відділ державної виконавчої служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області на дії державного виконавця.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області через Біляївський районний суд Одеської області протягом пяти днів з дня її проголошення або отримання її копії.
Суддя Біляївського районного суду
Одеської області ОСОБА_3