ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05 грудня 2016 р. Справа № 903/807/16за позовом Луцької міської ради, м.Луцьк
до Підприємця ОСОБА_2, м.Луцьк
про внесення змін в договір оренди земельної ділянки
Суддя Пахолюк В.А.
Представники:
від позивача: Загоруйко О.С. - представник, дов. № 1.1-8/3547 від 03.06.2016 р.
від відповідача: ОСОБА_4 - представник, дов. № 578786 від 11.11.2016 р.
В судовому засіданні з 28.11.2016 р. до 05.12.2016 р. оголошено перерву для долучення позивачем технічної документації на земельну ділянку, рішення виконкому щодо затвердження технічної документації.
Суть спору:
Позивач - Луцька міська рада звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить внести зміни до договору оренди землі від 08.05.2001 року, укладеного між Луцькою міською радою та Підприємцем ОСОБА_2, а саме в п.2.1, виклавши його у наступній редакції:
« 2.1. Плата за оренду земельної ділянки вноситься «Орендарем» щорічно у вигляді орендної плати в розмірі восьми відсотків від грошової оцінки земельної ділянки, яка згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 26.08.2016 р. № 4817/86-16, виданого управлінням Держгеокадастру у Луцькому районі Волинської області становить 170 128, 00 грн.».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, посилається на наступне:
Договір оренди земельної ділянки площею 155кв.м., укладений 08.05.2001р. між Луцькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 строком на 23 роки для обслуговування торгового павільйону та літнього кафе на АДРЕСА_1.
Відповідно до п. 2.1. договору, грошова оцінка земельної ділянки станом на 24.04.2001 становить 9589,85грн.
Згідно п. 2.1. договору визначено, що плата за оренду земельної ділянки вноситься "Орендарем" у розмірі двох відсотків грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до пункту 3.1 договору орендодавець має право вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків орендної плати в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
Рішенням Луцької міської ради №75/28 від 25.06.2015р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м. Луцька в залежності від її місцезнаходження і функціонального використання.
Рішенням Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.2009 "Про впорядкування орендної плати за землю" встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що згідно з додатком встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки.
Згідно пункту 3 Додатку до рішення міської ради № 42/20 від 24.06.2009 р. для земельної ділянки з функціональним використанням "для розміщення малих архітектурних форм торгівлі (кіоски, павільйони)" встановлено, що орендна плата за користування земельними ділянками становить 8 % від грошової оцінки земельної ділянки.
Листом № 1.1-30/5499 від 08.09.2016 року Луцькою міською радою на адресу відповідача надіслано пропозицію про укладення додаткової угоди до договору оренди землі в частині внесення змін в розмір орендної плати за землю та направлено примірник додаткової угоди, однак відповіді на дану пропозицію відповідач не надіслав.
При нормативному обґрунтуванні заявленої вимоги посилається на умови договору оренди земельної ділянки та законодавчі акти, які регулюють орендні правовідносини.
Відповідач у відзиві від 14.11.2016 р. (вх.. № 01-54/10203/16) з позовними вимогами позивача не погоджується та просить відмовити у позові, виходячи з наступного:
Позивач на власний розсуд відніс приміщення продовольчого магазину, що розміщений на орендованій земельній ділянці до малої архітектурної форми торгівлі, що передбачає сплату орендної плати в розмірі 8 %.
Приміщення продовольчого магазину, яке розташоване на орендованій земельній ділянці не являється малою архітектурною формою торгівлі, а у відповідності до Свідоцтва про право власності Серії НОМЕР_2 від 14.02.2003 року є продовольчим магазином А-1, загальною площею 82,4 кв.м., який розташований в АДРЕСА_1, та належить відповідачу на праві приватної власності.
Згідно Акту державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації від 27.11.1997 р. (доданого до відзиву) дане приміщення є продовольчим магазином, що повністю протирічить розумінню малої архітектурної форми торгівлі /кіоску, павільйону тощо.
Крім того, магазин має заглиблений у грунт фундамент, що підтверджується відповідними фото доказами, а відтак, є капітальною будівлею, а не малою архітектурною формою.
Відповідач вважає, що за своїм функціональним використанням дана земельна ділянка слугує для розміщення закладів торгівлі, ресторанного господарства, побутового обслуговування, книжкових, продовольчих ринків, що передбачає сплату орендної плати в розмірі 3%.
Позивач у додаткових поясненнях № 29-12/869 від 28.11.2016 р., наданих з урахуванням відзиву відповідача, повідомляє, що розмір ставки орендної плати встановлюється відповідно до цільового призначення земельної ділянки, а не способу її фактичного використання.
Посилаючись на приписи ст.19, ч.ч.1, 5 ст.20 ЗК України, зазначає, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії (цільового призначення), а також вид використання земельної ділянки, визначаються, в т.ч., органами місцевого самоврядування в межах вимог земельного законодавства, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Оскільки пунктом 1.2. Договору на право тимчасового користування землею (в т.ч. на умовах оренди) від 08.05.2001 р. цільове призначення спірної земельної ділянки встановлено «для обслуговування торгового павільйону та літнього кафе на АДРЕСА_1», що за пунктом 3 Додатку до рішення Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.2009 р. передбачає розмір орендної плати - 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вважає вимогу Луцької міської ради правомірною та такою, що приводить договір оренди у відповідність до вимог чинних нормативно-правових актів.
В судовому засіданні з 28.11.2016 р. до 05.12.2016 р. було оголошено перерву для долучення позивачем технічної документації на земельну ділянку, рішення виконкому щодо затвердження технічної документації.
На підставі клопотання від 05.12.2016 р. позивачем до матеріалів справи долучено рішення Луцької міської ради від 07.12.2011 р. № 16/110 «Про надання підприємцю ОСОБА_2 на умовах оренди земельної ділянки для реконструкції магазину продовольчих товарів з добудовою та його обслуговування на АДРЕСА_1», копії з проекту землеустрою про відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2 площею 0, 0059 га, копії фотознімків будівель на АДРЕСА_1.
Крім того, долучено Розпорядження голови Луцької міської ради від 22.04.1997 № 165-рр «Про надання земельних ділянок в довгострокову оренду» з додатком.
Представник позивача в судовому засіданні додатково пояснив, що за результатами земельного конкурсу, проведеного 20.03.1997 р. переможцю - підприємцю ОСОБА_2 надано в довгострокову оренду земельну ділянку з призначенням: торговий павільйон.
Пізніше, рішенням Луцької міської ради № 16/110 від 07.12.2011 р. задоволено клопотання підприємця ОСОБА_2 та надано на умовах оренди строком на 5 років земельну ділянку на АДРЕСА_1 площею 0, 0059 га для реконструкції магазину продовольчих товарів з добудовою та його обслуговування.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:
08.05.2001 року між Луцькою міською радою, як орендодавцем, і Підприємцем ОСОБА_2, як орендарем, було укладено договір оренди земельної ділянки площею 155 кв.м. строком на 23 років для обслуговування торгового павільйону та літнього кафе на АДРЕСА_1 (надалі Договір).
Даний договір посвідчено 08.05.2001 р. приватним нотаріусом Ариванюк Т.О. та зареєстровано в Книзі реєстрації договорів на право тимчасового користування землею у Луцькому міському управлінні земельних ресурсів за№ 3782.
Як зазначено п.п.1.1., 1.2. Договору оренди Луцька міська рада на підставі розпорядження міського голови № 165-рр від 22.04.1997 р. «Про надання земельних ділянок в довгострокову оренду» надає, а Підприємець ОСОБА_2 приймає в тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку площею 155 кв.м. згідно з планом землекористування, що є невід'ємною частиною цього договору. Земельна ділянка надається в довгострокове користування на умовах оренди строком на 23 роки для обслуговування торгового павільйону та літнього кафе на АДРЕСА_1.
Відповідно до п. 2.1. Договору грошова оцінка земельної ділянки станом на 24.04.2001 року становить 9 589, 85 грн.
Пунктом 2.1. Договору визначено, що плата за оренду земельної ділянки вноситься «Орендарем» у розмірі двох відсотків грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно п.3.1. Договору правом «орендодавця» є внесення змін в розділ 2 даного договору щодо розміру і строків орендної плати в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
Судом встановлено, що договір оренди укладений між Луцькою міською радою та Підприємцем ОСОБА_2 у відповідності до Типової форми договору на право тимчасового користування землею (в т.ч. на умовах оренди), що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.1993 р. № 197 та була чинною на момент виникнення договірних правовідносин.
Всі істотні умови укладеного договору відповідають типовій формі договору оренди, що затверджена вищеназваною постановою Кабінету Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2004 р. № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі» внесено зміни щодо примірної форми договору оренди земельної ділянки, а саме щодо підстав перегляду розміру орендної плати (зміна умов господарювання, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, в інших випадках передбачених законом) та відповідальності за несвоєчасне внесення орендної плати у вигляді пені.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309-VI від 03.06.2008 р. в Закон України «Про оренду землі» були внесені зміни, зокрема, частини 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній і комунальній власності надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», для інших категорій земель трьохкратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування - 04.06.2008 р.
У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 р. (від 02.12.2010 р. № 2755- VI), Закон України «Про плату за землю» втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку за землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 р. регулюється виключно Податковим кодексом України.
Статтею 288.1 Податкового кодексу визначено, що підставою нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно ст.ст. 288.5., 288.5.1. - 288.5.3. Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може бути меншою 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
- може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2., у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповіді сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Статтею 289.1 Податкового кодексу передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Рішенням Луцької міської ради № 75/28 від 25.06.2015 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька» було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м. Луцька в залежності від її місцезнаходження і функціонального використання.
Рішенням Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.2009 р. «Про впорядкування орендної плати за землю» було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з додатком.
Додатком до цього рішення встановлено, що відсоток від грошової оцінки земельної ділянки встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки.
Якщо земельна ділянка використовується під розміщення малих архітектурних форм торгівлі (кіоски, павільйони), то річний розмір орендної плати становить 8 % від грошової оцінки земельної ділянки (п.3 Додатку).
Відповідно до п. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно п. 5 ст. 59 вищезазначеного Закону рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Рішенням Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.2009 року «Про впорядкування орендної плати за землю» приведено розмір орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства України. Дане Рішення було оприлюднено на офіційному сайті Луцької міської ради та опубліковано у газеті «Луцький замок» № 27 від 02.07.2009 року.
Згідно ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Слід врахувати, що вищезазначені рішення Луцької міської ради не скасовані у встановленому законом порядку, а відтак є чинними та обов'язковими до виконання.
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 26.08.2016 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 площею 155 кв.м. для обслуговування торгового павільйону та літнього кафе становить 170 128, 00 грн.
Судом відхилено твердження відповідача про те, що дана земельна ділянка за своїм функціональним використанням слугує для розміщення закладів торгівлі, ресторанного господарства, побутового обслуговування, книжкових, продовольчих ринків та передбачає сплату орендної плати в розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки.
При цьому, судом враховано роз'яснення п.2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. (зі змінами і доповненнями) «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» згідно якого у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно ч.1. ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» орендою землі є засноване на доворі строкове платне володіння земельною ділянкою, необхідною орендареві для ведення підприємницької та інших видів діяльності. Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється згідно з методикою розрахунку орендної плати.
Разом з тим, статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Договором оренди земельної ділянки від 08.05.2001 року, укладеним між Луцькою міською радою та Підприємцем ОСОБА_2 визначено цільове призначення земельної ділянки: для обслуговування торгового павільйону та літнього кафе. Додатково цільове призначення земельної ділянки, наданої в оренду підприємцю ОСОБА_2: для обслуговування торгового павільйону підтверджено розпорядженням голови Луцької міської ради від 22.04.1997 № 165-рр «Про надання земельних ділянок в довгострокову оренду».
Приписами ст.13 Закону України «Про оренду землі» визначено обов'язок орендаря використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 2 і 4 ст. 188 Господарського кодексу України).
Однак, відповідачем - Підприємцем ОСОБА_2 додаткова угода не підписана, що і стало підставою звернення з зазначеним позовом.
В абз. 4 п.п. 2.19 п.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. в ред. від 10.07.2014 р. зазначено, що, відповідно до ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного даною статтею. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача.
В матеріалах даної судової справи міститься наступні докази: пропозиція укласти додаткову угоду до договору оренди землі, додаткова угода, розрахунок розміру орендної плати та докази їх направлення відповідачу.
Аналізуючи зазначене, суд виходить із того, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати (абз.4 п.п.2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. в ред. Від 10.07.2014 р.).
Оскільки зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 08.05.2001 р. вносяться в судовому порядку, враховуючи норму ч.3 ст.653 ЦК України, зобов'язання сторін змінюються з моменту набрання рішення суду законної сили.
Беручи до уваги вищезазначені обставини, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.
У зв'язку із задоволенням позову судові витрати по справі відповідно до ст.ст.44, 49 ГПК України слід покласти на відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 144 Конституції України, ст.ст. 288 - 289 Податкового кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст.ст. 628 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 13, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 08.05.2001 року, укладеного між Луцькою міською радою та Підприємцем ОСОБА_2, а саме в п.2.1, виклавши його у наступній редакції:
« 2.1. Плата за оренду земельної ділянки вноситься «Орендарем» щорічно у вигляді орендної плати в розмірі восьми відсотків від грошової оцінки земельної ділянки, яка згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 26.08.2016 р. № 4817/86-16, виданого управлінням Держгеокадастру у Луцькому районі Волинської області становить 170 128, 00 грн.».
3. Стягнути з Підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, код НОМЕР_1) на користь виконкому Луцької міської ради (43025, м.Луцьк, вул..Б.Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) судовий збір в сумі 1 378, 00 грн.
Повне рішення складено 06.12.2016 р.
Суддя В.А.Пахолюк