Ухвала суду № 63189122, 05.12.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2016
Номер справи
806/996/16
Номер документу
63189122
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

УХВАЛА

іменем України

"05" грудня 2016 р. Справа № 806/996/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

сторін та їх представників:

представника позивача - ОСОБА_3;

позивача - ОСОБА_4;

представник відповідача - Кінзерська Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Лугинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про скасування податкового повідомлення-рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2016 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом, в якому просила скасувати податкове повідомлення-рішення №1258-17 від 26.06.2015, видане Лугинською об"єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Житомирській області.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15.09.2016 року позов задоволено.

Скасовано податкове повідомлення-рішення № 1258-17 від 26.06.2015 року

Не погоджуючись з винесеною постановою, Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, звернулася до суду з апеляційною скаргою.

В апеляційній скарзі Коростенська ОДПІ ГУДФС у Житомирській області посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції із ухваленням нової про відмову в задоволенні позову.

Також апелянтом до апеляційної скарзі додано клопотання про заміну відповідача у справі.

Вирішуючи клопотання, суд встановив, що наказом ДФС України від 24.02.2016 р. № 161, з метою реалізації п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 р. № 892 "Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби" реорганізовано деякі територіальні органи ДФС області, зокрема Лугинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС ГУ ДФС у Житомирській області шляхом приєднання до Коростенської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області.

Згідно зі статтею 55 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

З огляду на викладене, суд ухвалив замінити відповідача - Лугинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС ГУ ДФС у Житомирській області, на його правонаступника - Коростенську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу від 20.02.2009 №1036, посвідченого приватним нотаріусом Коростенського міського нотаріального округу Івчуком С.С., ОСОБА_4 придбано земельну ділянку площею 0,1500 га кадастровий номер НОМЕР_2, про що видано державний акт серії НОМЕР_1, цільове призначення для комерційного використання(а.с.10-11).

26.06.2015 Лугинською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №1258-17, яким визначено суму податкового зобов"язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 2433,16 грн. (а.с.8).

Вважаючи таке повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі діяли за межами своїх повноважень і не у відповідності до вимог діючого законодавства.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до пп.14.1.72., пп.14.1.73., пп.14.1.74. п.14.1. ст.14. ПК України, земельний податок - обов'язків платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу); землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди; земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами.

Згідно п.269.1. ст.269 Кодексу, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Пунктом 270.1 статті 270 Податкового кодексу України передбачено, що об"єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до п.12.3 Кодексу сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Як вбачається з матеріалів справи, Лугинською селищною радою в строк до 15.07.2014 рішення про встановлення земельного податку на 2015 рік не приймалося. (а.с.69).

Відповідно до п.12.3.5 Кодексу у разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

Відповідно до ст.285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до п.286.5. п.286 ПКУ нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Судом першої інстанції встановлено, що 26.06.2015 відповідачем визначено позивачу суму податкового зобов"язання за платежем земельним податок з фізичних осіб у розмірі 2433,16 грн., про що винесено спірне податкове повідомлення-рішення. (а.с.8).

Відповідно до ст.58 ПКУ до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.

З матеріалів справи вбачається, що в порушення ст.58 ПКУ відповідачем до податкового повідомлення-рішення розрахунку додано не було.

Згідно п.271.1. ст.271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру зокрема орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Вищевказаним Законом передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ч.1 ст.18). Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років (п.1 ч.2 ст.18).

Відповідно до ст.6 Закону суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок.

Частиною 2 ст.20 Закону передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч.3).

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу (п.274.1. ст.274 Кодексу).

Згідно ст.286 ПК України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п.286.1. ст.286 ПК України).

Матеріали справи розрахунку та документальних доказів, на підставі яких ОСОБА_4 нарахований земельний податок у сумі 2433,16 грн., не містить

Як встановлено, судом першої інстанції, вживалися заходи передбачені ст.11, ст.69 КАСУ, а саме, ухвалою суду від 04.07.2016 було зобов"язано відповідача надати належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких було винесено спірне податкове повідомлення-рішення.

Однак, будь-яких доказів на виконання вимог суду першої інстанції, на підтвердження правомірності визначення земельного податку ОСОБА_4 в сумі 2433,16 грн., відповідачем не надавалося.

З огляду на це, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення № 1258-17 від 26.06.2015 року підлягало скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" вересня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: В.В. Євпак

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "06" грудня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1,11500

3- відповідачу/відповідачам: Лугинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул.Горького,8/42,смт.Лугини,Лугинський район, Житомирська область,11301

4 - Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області

- ,