ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Першко О.О.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
УХВАЛА
іменем України
"30" листопада 2016 р. Справа № 569/6858/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,
представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "30" серпня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненської міської ради про скасування рішень ,
ВСТАНОВИВ:
Рівненський міський суд Рівненської області постановою від 30.08.2016 р. в задоволенні позову ОСОБА_3 до Рівненської міської ради про скасування рішення Рівненської міської ради №5669 від 17 вересня 2015 року «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654» та рішення Рівненської міської ради №5797 від 06 жовтня 2015 року «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654 та підтвердження попередньо ухваленого з цього питання рішення Рівненської міської ради від 17 вересня 2015 року №5669» відмовив.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою повністю задовольнити позовні вимоги. В апеляційній сарзі, позивач зазначає, що відповідач повідомив, що жителі будинку АДРЕСА_1 були проти будівництва біля їхнього будинку гаражів, що стало підставою для скасування Рівненською міською радою рішення від 20.08.2015 р., однак жодного доказу невдоволення жителів вищевказаного будинку Рівненською міською радою не надано.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга не належить до задоволення, враховуючи таке.
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Рівненської міської ради (надалі - відповідач), в якому просить скасувати рішення Рівненської міської ради №5669 від 17 вересня 2015 року «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654» та рішення Рівненської міської ради №5797 від 06 жовтня 2015 року «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654 та підтвердження попередньо ухваленого з цього питання рішення Рівненської міської ради від 17 вересня 2015 року №5669».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що рішенням Рівненської міської ради №5654 від 20 серпня 2015 року «Про включення земельної ділянки по АДРЕСА_1 до переліку земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на конкурсних засадах (земельних торгах), та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» земельну ділянку по АДРЕСА_1 було включено до переліку земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на конкурсних засадах (земельних торгах), та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Рішеннями Рівненської міської ради №5669 від 17 вересня 2015 року «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654» та №5797 від 06 жовтня 2015 року «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654 та підтвердження попередньо ухваленого з цього питання рішення Рівненської міської ради від 17 вересня 2015 року №5669» вказане вище рішення було скасовано, однак підстав для скасування даного рішення не вказано. Окрім того, проект рішення «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року № 5654» почав розглядатися на постійних комісіях ще до того як був зареєстрований в організаційному відділі, питання про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року № 5654 в порядку денному відповідно до розпорядження міського голови від 04 вересня 2015 року № 633-р „Про скликання засідання чергової 54 сесії та підготовку пленарного засідання чергової 55 сесії Рівненської міської ради" не було, вказаний проект оприлюднено в порушення строків, які визначені Законом України «Про доступ до публічної інформації». Щодо рішення від 06 жовтня 2015 року № 5797, то не було підготовлено його проекту, не опубліковано, не внесено до порядку денного розпорядженням міського голови від 25 вересня 2015 року № 697-р. „Про друге пленарне засідання чергової 54 сесії Рівненської міської ради".
Земельна ділянка в місті Рівному по АДРЕСА_1 знаходиться в межах міста і підстав для виключення її з переліку земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на конкурсних засадах (земельних торгах) немає, що в свою чергу порушує законне право громадян на оренду земельної ділянки.
В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що рішенням Рівненської міської ради №5654 від 20 серпня 2015 року «Про включення земельної ділянки на АДРЕСА_1 до переліку земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на конкурсних засадах (земельних торгах), та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» земельну ділянку по АДРЕСА_1 було включено до переліку земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на конкурсних засадах (земельних торгах), та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки.
Рішенням Рівненської міської ради №5669 від 17 вересня 2015 року «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654» вказане рішення скасовано.
Рішенням Рівненської міської ради №5797 від 06 жовтня 2015 року «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654 та підтвердження попередньо ухваленого з цього питання рішення Рівненської міської ради від 17 вересня 2015 року №5669» рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654 скасовано та підтверджено попередньо ухвалене рішення Рівненської міської ради від 17 вересня 2015 року №5669 «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654».
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з такого.
У ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Конституції України систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009р. №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) встановлено, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на певній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення і скасування. Зі змісту ч.2 ст.144 Конституції України та ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів невідповідності законам України визнаються незаконними у судовому порядку. Однак, Конституційним Судом вказано, що це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою змінити або скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності законам України). Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, змінювати їх у випадках, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
За змістом ч.3 ст.150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на всій території України
Окружний суд встановив, що жителі будинку АДРЕСА_1 були проти будівництва біля їхнього будинку гаражів, що стало підставою для скасування Рівненською міською радою рішення від 20 серпня 2015 року, що підтверджується витягом з протоколу №54/2 другого пленарного засідання 54 сесії Рівненської міської ради 6 скликання.
Також суд встановив, що після винесення рішення Рівненської міської ради №5654 від 20 серпня 2015 року «Про включення земельної ділянки на АДРЕСА_1 до переліку земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на конкурсних засадах (земельних торгах), та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» жодні права чи інтереси позивача ОСОБА_3 чи інших осіб реалізовані не були. Позивач лише вважав, що він в майбутньому зможе стати забудовником на земельній ділянці по АДРЕСА_1.
Таким чином, Рівненська міська рада мала право скасувати власне рішення, діючи в межах власних повноважень за наявності для того підстав.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Згідно з п. в) ч.1 ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Положеннями частини 1 та 2 ст.83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають:
а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Згідно з ч.1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Що стосується доводів позивача про те, що проект рішення «Про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654» не був внесений до порядку денного 54 сесії Рівненської міської ради, то суд правомірно не взяв їх до уваги, оскільки як вбачається з питань, які запропоновані внести до порядку денного 54 сесії Рівненської міської ради на розширеній нараді 14 вересня 2015 року під пунктом 135 значиться питання щодо скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654. Окрім того, рішенням Рівненської міської ради №5665 від 17 вересня «Про затвердження порядку денного пленарного засідання чергової 54 сесії Рівненської міської ради» затверджено згідно з додатком до цього рішення порядок денний пленарного засідання чергової 54 сесії Рівненської міської ради, пунктом 135 якого передбачено вирішення питання про скасування рішення Рівненської міської ради від 20 серпня 2015 року №5654, з чим депутати були ознайомлені.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанціїї, що оскаржувані рішення прийняті в межах компетенції Рівненської міської ради, а порушення розпорядником інформації вимог ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не передбачає підстав для скасування рішення органу місцевого самоврядування.
Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права та з"ясуванням всіх обставин справи, а тому підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги спростовуються викладеним вище.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "30" серпня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Повний текст cудового рішення виготовлено "05" грудня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_2
3- відповідачу: Рівненська міська рада вул. Соборна, 12-А,м.Рівне,Рівненська область,33028
- ,