ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2016 року Справа № 876/4724/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Мікули О.І.,
суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,
з участю секретаря судового засідання - Кіри Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в залі суду апеляційну скаргу Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2016 року у справі за позовом ДП "Львівський військовий лісокомбінат" до Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання рішення та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії ,-
в с т а н о в и в :
Позивач - ДП "Львівський військовий комбінат" звернулося в суд з позовом до відповідача - Стрийської ОДПІ, в якому просило (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог) зобов'язати відповідача визнати податковий борг підприємства позивача в сумі 506685,21 грн. таким, стосовно якого минув строк давності встановлений ст. 102 Податкового кодексу України (безнадійним боргом); зобов'язати відповідача прийняти рішення про списання та списати безнадійний борг підприємства в сумі 506685,21 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2016 року позов задоволено частково. Зобов'язано Стрийську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління державної фіскальної служби у Львівській області визнати податковий борг Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" в сумі 506685,21 грн. таким, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст. 102 Податкового кодексу України (безнадійним боргом). У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що у суму 523740,44 грн. позивачем включено суму податкового боргу в розмірі 348176,00 грн., по якій відповідно до ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року у справі № 2а-14385/11/1370 відстрочено виконання постанови суду до 01 липня 2018 року. Ця ухвала винесена за заявою ДП «Львівський військовий лісокомбінат» і станом на день розгляду справи № 813/135/16 набрала законної сили. Таким чином, відсутні правові підстави для прийняття рішення про визнання безнадійним податкового боргу в розмірі 348176,00 грн., оскільки процесуальні терміни зупинені і термін 1095 днів для прийняття рішення по списанню у відповідності до вимог ПК України не настав. Щодо частини податкового боргу в розмірі 175564,44 грн., то позивач не надав обґрунтованого пояснення, чому ця сума підлягає до списання і чи є правові підстави приймати рішення про визнання її безнадійним боргом, адже станом на час розгляду справи судом першої інстанції податковий борг ДП «Львівський військовий лісокомбінат» становив 626064,83 грн. Крім того, суд при винесенні оскаржуваної постанови в частині зобов'язання Стрийської ОДПІ визнати податковий борг підприємства в сумі 506685,21 грн. таким, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст.102 ПК України (безнадійним боргом) вийшов за межі юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, оскільки відмова відповідача у прийнятті рішення про списання та списання податкового боргу підприємства в сумі 523740,44 грн. як безнадійного, позивачем не оскаржується. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача (апелянта) - Дубик А.З. у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.
Представники позивача - Лось Н.Г., Сідаков В.Г. подали заперечення на апеляційну скаргу, у судовому засіданні не погодилися з доводами апеляційної скарги і вважають, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просять залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову - скасувати з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ДП "Львівський військовий лісокомбінат" перебуває на податковому обліку в Стрийській ОДПІ.
13 листопада 2015 року позивач звернувся з листом за вих. № 536 до начальника Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, в якому просив визнати податковий борг в сумі 523740,44 грн. таким, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст. 102 ПК України; прийняти рішення про списання та списати безнадійний податковий борг підприємства у сумі 527740,44 грн.
Листом вх. № 11480/8/23-00 від 30 грудня 2015 року Стрийська ОДПІ повідомила позивача про те, що станом на 30 грудня 2015 року за ним обліковується податковий борг в сумі 626100 грн. Станом на момент надання відповіді Львівським апеляційним адміністративним судом відкрито провадження у справі № 876/7653/15 за апеляційною скаргою відповідача на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2015 року у справі № 2а-14385/11/1370 про відтермінування виконання рішення суду. Таким чином, керуючись п.102.4 ст.102 ПК України відповідач не може списати податковий борг Стрийського деревообробного цеху ДП "Львівський військовий лісокомбінат", стосовно якого минув строк давності.
15 січня 2016 року позивач звернувся з листом до відповідача за вих. № 16, та повідомив, що 22 вересня 2015 року Львівський апеляційний адміністративний суд розглянув апеляційну скаргу Стрийської ОДПІ на ухвалу у справі № 2а-14385/11/1370 та залишив таку без змін; розгляд апеляційної скарги здійснювався за участі представника Стрийської ОДПІ.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем виконано вимоги щодо належного звернення до контролюючого органу з заявою про списання безнадійного податкового боргу платника податків, момент виникнення такого сторонами не оспорювався, суму в розмірі 506685,21 грн. підтверджено документально, тому позовна вимога в частині зобов'язання відповідача визнати податковий борг підприємства у вказаній сумі таким, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст. 102 ПК України (безнадійним боргом) підлягає до задоволення. Разом з тим, оскільки суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади, зокрема, вирішувати питання про списання податкового боргу, тому у задоволенні такої позовної вимоги необхідно відмовити.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до положень ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Апелянт оскаржує постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2016 року у справі № 813/135/16 в частині зобов'язання ОДПІ визнати податковий борг ДП "Львівський військовий лісокомбінат" в сумі 506685,21 грн. таким, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст. 102 Податкового кодексу України (безнадійним боргом).
Даючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції в цій частині, колегія суддів виходить з таких підстав.
Відповідно до п.10.1 ст.101 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
П.п.101.2.3 п.101.2 ст.101 ПК України безнадійний податковий борг визначений як податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.
Згідно з п.101.4 та 101.5 ПК України органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу.
Органи державної податкової служби щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Строки давності та їх застосування визначено ст.102 ПК України, відповідно до пункту 102.1 якої контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
П.102.4 ст.102 ПК України визначено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Аналогічним чином до 01 січня 2011 року порядок визначення та списання безнадійного податкового боргу регулювався Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до ст.101 розділу ІІ ПК України та ст.8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» розроблено і затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року № 1034 Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків (далі - Порядок № 1034), відповідно до підпункту 2.1.3 пункту 2.1 якого під терміном «безнадійний» податковий борг необхідно розуміти податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст.102 ПК України.
Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється: на підставі даних автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу; за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу (п.3.1 Порядку № 1034).
Днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 2.1.3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника контролюючого органу (п.3.2 Порядку № 1034).
Згідно з п.4.1 Порядку № 1034 у випадках, передбачених підпунктом 2.1.4 пункту 2.1 розділу II Порядку, платник податків звертається до контролюючого органу за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника (якщо контролюючим є орган державної податкової служби) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені у підпункті 2.1.4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду відповідних документів з метою списання безнадійного податкового боргу контролюючий орган за місцем обліку такого боргу (якщо контролюючий не є органом державної податкової служби) звертається до органу державної податкової служби за місцем обліку платника податків.
До звернення додаються: довідка про наявність безнадійного податкового боргу, яку оформлено на бланку відповідного контролюючого органу за формою згідно з додатком 1; копії документів, згідно з якими податковий борг визнано безнадійним (п.4.2 Порядку № 1034).
За результатами розгляду документів, наданих контролюючим органом та/або безпосередньо платником податків, керівник (його заступник) органу державної податкової служби за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 2.
Згідно з п.4.5 та 4.6 Порядку № 1034 списання безнадійного податкового боргу здійснюється структурними підрозділами погашення прострочених податкових зобов'язань щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал.
Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до АІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Судом встановлено, що в структуру заборгованості ДП "Львівський військовий лісокомбінат" у розмірі 523740,44 грн. включено: земельний податок- 438057,99 грн.; податок на прибуток- 1705,01 грн., ПДВ- 34211,14 грн., податок з власних транспортних засобів - 10365,91 грн., податок з доходів фізичних осіб - 39400,39 грн.
При цьому, у вказану суму включена сума податкового боргу в розмірі 348176,00 грн., по якій відповідно до ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 26 травня 2015 року у справі №2а-14385/11/1370 (яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року) відстрочено виконання постанови суду від 23 січня 2012 року про стягнення боргу до 01 липня 2018 року.
Відповідно до відмітки на виконавчому листі №2а-14385/11/1370 про стягнення податкового боргу в розмірі 348176,00 грн., зробленої державним виконавцем Германчук Р.В. 15 червня 2015 року відповідно до ч.1 пп.7,9 ст.47 Закону України «Про виконавче провадження» стягнено 23017,13 грн. податкового боргу.
Щодо частини боргу в сумі 175564,38 грн., яка не входить у відтерміновану заборгованість в розрізі податків, включає в себе податковий розрахунок № 3714 від 30 січня 2009 року -72203,55 грн.; податковий розрахунок № 2599 від 31 січня 2011 року - 18054,84 грн.; податковий розрахунок № 682 від 14 січня 2008 року - 32974, 99 грн.; залишок згідно з рішенням про розстрочення податкового боргу № 7752/1019- 00 від 30 серпня 2012 року- 27338,62 грн.; штрафну санкцію зі сплати земельного податку станом на 13 листопада 2015 року (дату звернення до податкового органу) - 24755,39 грн.; залишок пені зі сплати земельного податок станом на 13 листопада 2015 року (на дату звернення до податкового органу) - 236,99 грн.
Після проведеної звірки зі Стрийською ОДПІ ГУ, що була здійснена під час розгляду цієї справи, встановлено, що заборгованість частково погашена, зокрема, стягнено: земельний податок - 8477,70 грн., податок на прибуток - 1705,01 грн., податок на додану вартість - 6872,52 грн.
Таким чином залишок суми становить - 506685,21 грн.
Колегія суддів звертає увагу те, що ухвалою суду від 26 травня 2015 року про відстрочення виконання рішення суду про стягнення податкового боргу в сумі 348176,00 грн. встановлені інші строки сплати податкових зобов'язань, ніж передбачені законодавством для сплати узгодженого грошового зобов'язання.
Відповідно до ст.32 ПК України зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки; розстрочки. Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку.
Таким чином, грошове зобов'язання позивача зі сплати 348176,00 грн., виконання якого відстрочено ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26 травня 2015 року у справі №2а-14385/11/1370 не є податковим боргом, стосовно якого минув строк давності встановлений ст. 102 ПК України (безнадійним боргом).
Законодавством не визначено термінів, за межами яких виконання судового рішення про стягнення податкового боргу має бути припинене, і тривалість процедури стягнення боргу не впливає на право стягнення.
Виходячи зі змісту п.102.1 ст.102 ПК України, законодавцем передбачений термін у 1095 днів для самостійного визначення суму грошових зобов'язань платника податків, що стосується саме визначення зобов'язань, а не встановлює термін для їх примусового стягнення.
Оскільки за рішенням суду про стягнення податкового боргу податковий борг не стягнутий, строк його стягнення може встановлюватись до повного погашення заборгованості або до визначення боргу безнадійним.
При цьому, положення п.102.4 ст.102 ПК України передбачає альтернативу - або до повного погашення заборгованості, або визначення боргу безнадійним, тому можливість прийняття рішення про визначення боргу безнадійним залежить від розсуду контролюючого органу, який може дійти висновку про необхідність використання всіх засобів для повного погашення боргу та не приймати рішення про визначення боргу безнадійним.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивачем вчинялися дії щодо погашення існуючого податкового боргу, а тому такі дії свідчать про переривання строків давності.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Стрийської ОДПІ визнати податковий борг позивача в сумі 506685,21 грн. таким, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст. 102 ПК України (безнадійним боргом), тому в задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.
Доводи апеляційної скарги є підставними та спростовують висновки суду першої інстанції.
Оскільки постанова Львівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2016 року у справі № 813/135/16 в частині відмови у задоволенні частини позовних вимог про зобов'язання відповідача прийняти рішення про списання та списати безнадійний борг підприємства не оскаржується в апеляційному порядку, та в процесі апеляційного провадження не було виявлено порушень, допущених судом першої інстанції, які б призвели до неправильного вирішення справи в цій частині, оскільки вирішення такої вимоги було б втручанням в дискреційні повноваження податкового органу, тому колегія суддів вважає недоцільним виходити за межі апеляційної скарги та переглядати оскаржувану постанову в цій частині.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до вимог ст.202 КАС України постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ч.1 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2016 року у справі № 813/135/16 - скасувати, та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий О.І. Мікула
Судді: А.Р. Курилець
М.П. Кушнерик
Повний текст постанови виготовлено 05 грудня 2016 року.