Ухвала суду № 63188619, 30.11.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
809/711/16
Номер документу
63188619
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2016 р. Справа № 876/8067/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Пазинюк А.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Надвірнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року по справі № 809/711/16 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Надвірнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом, яким просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Надвірнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 07.04.2016 року №0000041407.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.

Надвірнянська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Івано-Франківській області постанову суду першої інстанції оскаржила, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі покликається на те, що позивач і особи, що знаходилися на місці проведення розрахунків визнали факт відпуску 5 літрів бензину А-95 21.03.2016 року та не видачу розрахункового документа встановленого зразка на вказану операцію. Опис готівкових коштів, облік товарів, що знаходився на реалізації в АЗС, проведено за участю ОСОБА_4 та ОСОБА_5, про що свідчать їх підписи у відповідних додатках до акта перевірки.

В судовому засіданні представник позивача надала пояснення та заперечила проти доводів апеляційної скарги, а представник відповідача підтримала їх.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_3 перебуває на податковому обліку у Надвірнянській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

30.03.2016 року, на підставі наказу №235 від 18.03.2016, направлень на перевірку №312 та №313 від 18.03.2016, проведено фактичну перевірку АЗС, за адресою АДРЕСА_1 шляхом контрольної закупки 5 літрів пального А-95.

За результатами перевірки, висновками акта №162/09-19-22-07-13/НОМЕР_1 від 30.03.2016 (а.с.12-14) встановлено порушення: - пп. 1, 2, 12, 13, 3, 4 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265 - ВР (із змінами та доповненнями, надала також - Закон №265); - пп. 10.2.10, 10.3.1.1, 10.3.1.3, 10.3.1.4, 10.4.3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 вересня 2008 року за № 805/15496 (надалі також - Інструкція №281).

На підставі висновків акту перевірки відповідачем 07.04.2016 року винесено податкове повідомлення-рішення №0000041407, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 186229,06 грн (а.с.15).

Позивач скористався правом адміністративного оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення, проте рішенням ГУ ДФС в Івано-Франківській області №985/10/09-19-10-04-14 від 12.05.2016 та рішенням Державної фіскальної служби України №5803/6/99-99-11-03-01-25 від 02.06.2016 в задоволенні скарги позивача відмовлено, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишене в силі (а.с.27-30, 34-35).

Відповідно до пп. 1, 2, 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Пунктом 18 Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27 червня 2002 року № 13, передбачено, що у режимі звітування здійснюється формування та друкування звітів установленої форми, чеки X- і Z - звітів електронних контрольно-касових апаратів повинні додатково містити фактичні залишки пального (у літрах) кожного найменування (у кожному з розхідних резервуарів) на момент формування звітів.

Згідно з підпунктами 10.4.1 та 10.4.3 п. 10.4 Інструкції № 281 на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС N 17-НП. Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою N 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.

Підпунктами 10.2.10 та 10.3.1.3 п. 10 Інструкції № 281 передбачено, що на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП (додаток 14). Облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою N 17-НП.

Підпунктами 9.1 та 9.3 п. 9 Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 червня 2002 року № 332 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 24.04.2003 року №331/7652, на АГЗС (АГЗП) проводиться оперативний контроль за кількістю скрапленого вуглеводневого газу (далі - СВГ), результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманого і відпущеного СВГ. Кількісний облік руху СВГ на АГЗС (АГЗП) ведеться за змінним звітом за формою N 14-ГС (додаток 14). Після закінчення кожної зміни касиром і оператором складається змінний звіт за формою N 14-ГС в двох примірниках, з яких один - з додатком до нього первинних документів на приймання і відпуск СВГ передається в бухгалтерію підприємства, а другий - залишається на АГЗС (АГЗП).

Відповідно до абзаців 1 та 3 п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України 15.12.2004 N 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання ґотівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Згідно ст. 8 Закону № 265 форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються органом доходів і зборів.

Пунктом 4.6 р. II Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 року № 417 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за № 18/24150, визначено, що використання книги обліку розрахункових операцій (далі - ОРО), зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності такої обставини, а саме, у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно з пунктом 80.7 статті 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

Як встановлено судом в момент проведення контрольної закупки посадовим особам відповідача продано 5 літрів бензину А-95 громадянином ОСОБА_5, який не мав права здійснювати такий продаж чим фактично здійснив крадіжку вищевказаного палива. Обставини вчинення крадіжки встановлені постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області в справі про притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності №348/1387/16-п, яка наявна в матеріалах даної адміністративної справи (а.с.129), а тому у відповідності до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, вказані обставини не потребують додаткового доказування.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що були при складанні акту перевірки не є найманими працівниками позивача та не могли приймати участь у проведенні фактичної перевірки. ОСОБА_3 станом на момент проведення перевірки не займалася підприємницькою діяльністю безпосередньо на АЗС, за адресою АДРЕСА_1 що підтверджується листом Надвірнянської ОДПІ, в якому згідно поданих позивачем декларацій з 01.01.2015 по 31.12.2015 та з 01.01.2016 по 31.03.2016 сума доходів від провадження господарською діяльності становить 0 грн. Також не здійснення господарської діяльності підтверджується здійсненням розпломбування реєстратора розрахункових операцій 16.03.2016 задля наступного його демонтажу, що підтверджується довідкою ПП «Біос-Сервіс», яка наявна в матеріалах справи (а.с.41-42), книгою обліку розрахункових операцій №09090012229р/з, якою зафіксовано останні операції ще в 2014 році (а.с.70-77), книгою обліку доходів і витрат за 2014 рік (а.с.78-82). Також додатково, до матеріалів справи долучено лист позивача №2 від 02.09.2014 начальнику управління статистики у Надвірнянському районі про те, що на вказаній АЗС, тимчасово припиняє фінансово-господарську діяльність, залишаючи на зберігання залишки нафтопродуктів. Таким чином судом встановлено, що АЗС в АДРЕСА_1, фактично не працює з 01.09.2014 року, а 31.08.2014 року складено останній денний звіт, видрукувано останній чек, залишки палива виведено з РРО, а щодо наявності залишків в резервуарах АЗС складено відповідні акти, що наявні в матеріалах справи.

Таким чином, ОСОБА_5 не маючи права продажу палива А-95 на вищевказаній АЗС, не міг і видрукувати чек та не мав можливості представити усі необхідні для фактичної перевірки документи, так як не являється найманим працівником позивача. Факт крадіжки 5 літрів пального А-95 ОСОБА_5 зафіксовано у встановленому законом порядку.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки є передчасними та з неповним та необ'єктивним з'ясуванням усіх обставин, а тому винесене на підставі таких висновків податкове повідомлення-рішення №0000041407 від 07.04.2016 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Надвірнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області - залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року по справі № 809/711/16 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич

Повний текст ухвали виготовлено 05 грудня 2016 року.