Ухвала суду № 63187306, 05.12.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2016
Номер справи
812/748/16
Номер документу
63187306
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

5.1.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про передачу справи за правилами предметної підсудності

05 грудня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/748/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Шембелян В.С.,

при секретарі: Ларіній П.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом акціонера приватного акціонерного товариства "Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського" ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - виконавчий орган приватного акціонерного товариства "Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського" про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Луганським окружним адміністративним судом відкрито провадження у вищевказаній адміністративній справі.

В позовній заяві позивач просить:

- визнати дії державного реєстратора (Сєвєродонецька міська рада Луганської області) Колєнкової Наталії Олексіївни незаконними.

- зобов'язати Сєвєродонецьку міську раду Луганської області скасувати державну реєстрацію та видалити запис «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 14.06.2016 13831070030003829; Колєнкова Наталія Олексіївна; Сєвєродонецька міська рада Луганської області; зміна місцезнаходження».

Отже, з матеріалів справи вбачається, що правовідносини, з приводу яких позивачем заявлено адміністративний позов, стосуються вчинення реєстраційної дії та внесення записів до Єдиного державного реєстру.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч.2 ст.2 КАС України).

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", який набрав чинності з 13.12.2015, повноваження з надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців передаються від територіальних органів Міністерства юстиції України до органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.

17.03.2016 року рішенням Сєвєродонецької міської ради № 205 затверджено Положення про відділ адміністративних послуг у новій редакції.

Відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2013 року №118 "Про затвердження Примірного положення про центр надання адміністративних послуг" та на виконання рішення Сєвєродонецької міської ради від 17.03.2016 року № 205 «Про затвердження Положення про відділ адміністративних послуг у новій редакції» розроблено Положення про відділ адміністративних послуг.

Згідно з п.1 цього Положення Відділ адміністративних послуг створений міською радою, як виконавчий орган, підконтрольний і підзвітний Сєвєродонецькій міській раді і міському голові. Працівники відділу є посадовими особами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Як встановлено судом, центр надання адміністративних послуг у м. Сєвєродонецьку є виконавчим органом Сєвєродонецької міської ради, тобто органом місцевого самоврядування в розумінні п.1 ч.1 ст.18 КАС України, а тому дана адміністративна справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст.22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.

Водночас, при вирішенні питання щодо передачі справи на розгляд іншому суду суд також враховує, що порушення правил предметної підсудності полягає і в розгляді справи неповноважним судом.

Суд звертає увагу, що відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права свідчить, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом (Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року).

Зважаючи на викладене, Луганський окружний адміністративний суд не має повноважень розглядати вказану справу і вважає за необхідне передати справу на розгляд компетентному суду, що відповідатиме вимогам предметної підсудності, визначеними п.1 ч.1 ст.18 КАС України, позаяк порушення правил предметної підсудності в силу вимог п.4 ч.1 ст.202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового.

Враховуючи викладене, адміністративну справу слід передати на розгляд до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з підстав, визначених п.2 ч.1 ст.22 КАС України.

Відповідно до ч.6 ст.22 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності справ не допускаються.

Керуючись ст.ст. 18, 22, 165 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Передати адміністративну справу за позовом акціонера приватного акціонерного товариства "Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського" ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - виконавчий орган приватного акціонерного товариства "Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського" про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії для розгляду за правилами предметної підсудності до Сєвєродонецького міського суду, як адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому проваджені або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

СуддяВ.С. Шембелян