Постанова № 63187285, 30.11.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
813/3496/16
Номер документу
63187285
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2016 року справа № 813/3496/16

10 год. 50 хв. зал судових засідань №6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,

за участю:

представника позивача Шпирки Р.О.,

представника відповідача Андрейка О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Щирецький завод залізобетонних виробів» про зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (надалі - ГУ ДСНС України у Львівській області) звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Щирецький завод залізобетонних виробів» (надалі - ТзОВ «Щирецький ЗЗБВ»), в якому просить суд зобов'язати відповідача забезпечити допуск позивача до проведення планової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Золотогірська,44.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.08.2016 ГУ ДСНС України у Львівській області видано наказ №198 «Про проведення планових перевірок у вересні 2016 року», в якому визначено період проведення планової перевірки ТзОВ «Щирецький завод залізобетонних виробів» з 10.09.2016 по 24.09.2016, яке знаходиться за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Золотогірська, 44. 20.08.2016 представнику відповідача вручено повідомлення про проведення планової перевірки №58-8/7188 від 15.08.2016. Проте, відповідач не допустив до проведення перевірки посадових осіб ГУ ДСНС України у Львівській області, про що складено відповідний акт від 23.09.2016.

Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву. Заперечення відповідача обґрунтовані тим, що відповідно до ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку. Проте, позивач порушив вимоги зазначеної норми, оскільки строк, який починається з 23.06.2016 по 01.07.2016 становить 7 днів.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.

Суд встановив, що 15.08.2016 ГУ ДСНС України у Львівській області видано наказ №198 «Про проведення планових перевірок у вересні 2016 року», в якому визначено період проведення планової перевірки ТзОВ «Щирецький ЗЗБВ» з 10.09.2016 по 24.09.2016, яке знаходиться за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Золотогірська, 44(а.с.10-11).

ТзОВ «Щирецький ЗЗБВ» відноситься до об'єктів з високим ступенем ризику.

20.08.2016 ГУ ДСНС України у Львівській області на адресу відповідача надіслало повідомлення про проведення планової перевірки №58-8/7188 від 15.08.2016 (а.с.12). Вказане повідомлення отримане відповідачем 23.08.16, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.15).

23.09.2016 уповноважені особи позивача прибули для здійснення перевірки ТзОВ «Щирецький ЗЗБВ» за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Золотогірська, 44 щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Проте, відповідач посадових осіб ГУ ДСНС України у Львівській області, яким доручено провести перевірку, не допустив до об'єкта перевірки, про що складено відповідний акт від 23.09.2016 (а.с.8). Представник відповідача від надання пояснень відмовився. Примірник акта про недопущення до проведення перевірки відповідач відмовився отримати, такий направлений поштою (а.с.9).

Суд, вирішуючи спір по суті, встановив наступне.

З 01.07.2013 набрав чинності Кодекс цивільного захисту України, який регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до ст. 67 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 57 пункту 4 Указу Президента України №20/2013 від 16.01.2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» Державна служба з надзвичайних ситуацій України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Відповідно до підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Порядок проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затверджений Наказом МВС України № 1337 від 02.11.15, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.11.15 за № 1467/27912 (надалі - Порядок проведення перевірок).

Відповідно до положень вказаного Порядку посадові особи ДСНС України та її територіальних органів здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок стану додержання та виконання суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Перевірки проводяться з метою здійснення контролю за додержанням суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, виявлення порушень і запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, захисту життя та здоров'я людей.

Такі перевірки проводяться за адресою розташування об'єктів перевірок суб'єкта господарювання в робочий час, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку, у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Суб'єкти господарювання зобов'язані безперешкодно допускати посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів для здійснення огляду (обстеження) будівель, приміщень, споруд, устаткування, території, надавати для ознайомлення документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у зазначеній сфері, а також їх копії у разі необхідності в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Відповідно до Порядку проведення перевірок плани перевірок, що здійснюються посадовими особами територіального органу ДСНС України на території певної адміністративної одиниці, затверджуються керівником відповідного територіального органу або його заступником, до повноважень якого відповідно до розподілу обов'язків віднесено питання державного нагляду (контролю).

У плані перевірки зазначаються найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, адреса розташування об'єкта (об'єктів) перевірки, дата початку здійснення заходу та дата його закінчення.

Періодичність здійснення планових перевірок суб'єктів господарювання визначається з урахуванням критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 № 306 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 361).

Відповідно до затвердженого у встановленому порядку плану перевірок для здійснення планової перевірки ДСНС України або її територіальними органами видається наказ про проведення перевірки.

Наказ про проведення перевірки має містити найменування/прізвище, ім'я та по батькові суб'єкта господарювання; місцезнаходження/місце проживання суб'єкта господарювання та адресу розташування об'єкта перевірки; предмет перевірки; дату початку та дату закінчення перевірки; посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка буде здійснювати перевірку.

Із змісту наказу про проведення планових перевірок у вересні 2016 року від 15.08.16 №198 випливає, що такий наказ видано відповідно до плану-графіку здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту впродовж 3-го кварталу 2016 року на території Львівської області. Відповідач зазначений в додатку до наказу як суб'єкт господарювання з високим ступенем ризику, щодо якого заплановано проведення перевірки у вересні 2016 року(а.с.10-11).

Відповідно до положень Порядку проведення перевірок, на підставі наказу на проведення перевірки оформлюється посвідчення на проведення перевірки. Перед початком перевірки посадові особи, які будуть її здійснювати, зобов'язані, зокрема, пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення на проведення перевірки та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення на проведення перевірки.

На підставі наказу від 15.08.16 №198 позивач видав посвідчення від 10.09.16 №6154 на проведення перевірки ТзОВ «Щирецький завод залізобетонних виробів» за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Золотогірська, 44 (а.с.13).

Суд встановив та сторонами не заперечується, що під час виходу на перевірку посадовими особами ГУ ДСУНС у Львівській області пред'явлено посвідчення на перевірку та службові посвідчення, проте до здійснення такої перевірки працівників позивача відповідач не допустив, про що складено відповідний акт.

Таким чином, суд зазначає, що позивач дотримався вказаних вимог Порядку проведення перевірок. Наказ про проведення перевірок, повідомлення та посвідчення на проведення перевірки оформлені належним чином, відповідачу пред'являлись відповідні документи перед проведенням перевірки та вручено посвідчення на проведення перевірки.

Згідно з ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» обов'язком суб'єкта господарювання є допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду, який відповідач не виконав.

Суд відхиляє заперечення відповідача щодо не включення відповідача до плану - графіка перевірок позивачем на третій квартал 2016 року та не оприлюднення його належним чином, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 01 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Такі ж строки і порядок затвердження планів-графіків перевірок передбачені наказом МВС України № 1337 від 02.11.2015.

З врахуванням зазначених норм, план-графік здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки запланованих на перевірку впродовж 3-го кварталу 2016 року на території м.Львова та Львівської області затверджено 23.06.2016. Вказаний план - графік розміщений на офіційному сайті ГУ ДСНС України у Львівській області в статусі проекта 20.06.2016, що підтверджується скріншотом з панелі управління сайтом (а.с. 117).

Безпідставними є твердження відповідача про те, що в наказі на проведення перевірки відсутній відповідач та не вказано дати початку проведення перевірки, оскільки в додатку до вказаного наказу (а.с 11) зазначено найменування позивача, яке відповідає скороченому найменуванню в його статуті (а.с. 42), що дозволяє чітко ідентифікувати об'єкт перевірки, та зазначено дату початку і закінчення перевірки.

Необґрунтованими є твердження відповідача про те, що він не відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, оскільки це спростовується повідомленням про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки (а.с.111) та матеріалами наглядової справи відповідача (а.с. 118-125).

Суд критично оцінює заперечення відповідача щодо невідповідності посвідчення на перевірку вимогам законодавства, оскільки в такому міститься найменування відповідача, належним чином зазначені період проведення перевірки, підстави проведення перевірки та предмет заходу державного контролю.

Таким чином, суд встановив, що існували всі законні підстави для допуску посадових осіб ГУ ДСНС України у Львівській області до проведення планової перевірки ТзОВ «Щирецький ЗЗБВ».

Відповідно до п.11 розділу ІІІ Порядку проведення перевірок у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки.

Пунктом 9 вказаного Порядку передбачено, що посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право, зокрема, звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.

З урахуванням вказаного, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому адміністративний позов ГУ ДСУНС у Львівській області про зобов'язання ТзОВ «Щирецький завод залізобетонних виробів» забезпечити допуск до проведення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області планової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Золотогірська,44 необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Щирецький завод залізобетонних виробів» забезпечити допуск Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до проведення планової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул. Золотогірська, 44.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний 05 грудня 2016 року.

Суддя А.Г. Гулик