8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 листопада 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1165/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шембелян В.С.,
при секретарі судового засідання Олійник О.А.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
29 вересня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем не сплачено до бюджету узгоджених сум податкового боргу у загальному розмірі 276468,60 грн. (253292,89 грн. основного платежу, 23175,71 грн. - пеня), у тому числі: рентна плата за спеціальне використання води у сумі 46787,32 грн. (основного платежу 31223,79 грн., 15563,53 грн. - пені), рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 77424,79 грн. (основного платежу 69812,61 грн., пені 7612,18 грн.), податок на додану вартість 152256,49 грн.
Податковий борг відповідача з рентної плати за спеціальне використання води та з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин виник на підставі самостійно визначених у податкових деклараціях сум податків. У звязку з несвоєчасною сплатою самостійно узгоджених податкових зобовязань відповідачу нараховано пеню. Заборгованість з податку на додану вартість виникла на підставі прийнятих контролюючим органом податкових повідомлень рішень.
Відповідно до вимог Закону України № 2181, позивачем на адресу відповідача було вручено першу податкову вимогу від 30.08.2002 № 1/99 та другу податкову вимогу від 22.07.2003 № 2/31.
Прийняті контролюючим органом заходи, спрямовані на погашення відповідачем податкового боргу, результатів не дали, у звязку з чим позивач просив стягнути кошти з відповідача з рахунків у банках, обслуговуючих платника в рахунок сплати податкового боргу на загальну суму 276468,60 грн.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи, не прибув у судове засідання, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи, не прибув у судове засідання, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Кремінське виробниче управління водопровідно каналізаційного господарства (код ЄДРПОУ 20160935) зареєстровано в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку у Рубіжанській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області, як платник податків за основним місцем обліку (а.с.7-9).
Відповідач має відкриті розрахункові рахунки у відповідних банківських установах (а.с.10).
Станом на 01.09.2016 за відповідачем рахується податковий борг перед бюджетом у загальному розмірі 276468,60 грн. (253292,89 грн. основного платежу, 23175,71 грн. - пеня), у тому числі: рентна плата за спеціальне використання води у сумі 46787,32 грн. (основного платежу 31223,79 грн., 15563,53 грн. - пені), рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 77424,79 грн. (основного платежу 69812,61 грн., пені 7612,18 грн.), податок на додану вартість 152256,49 грн. (а.с.13-19, 24-28).
Податковий борг відповідача з рентної плати за спеціальне використання води виник на підставі самостійно визначених у податковій декларації № НОМЕР_1 від 08.08.2016 сум податку у розмірі 46787,32 грн. (основного платежу 31223,79 грн., 15563,53 грн. - пені). Податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин виник у звязку з несплатою податкових зобовязань, самостійно визначених у податковій декларації № НОМЕР_2 від 08.08.2016 на суму 69812,61 грн. (по строку сплати 19.08.2016). Податковий борг виник 19.08.2016 та складає 77424,79 грн. (основного платежу 69812,61 грн., пені 7612,18 грн.) (а.с.20-23).
Податковий борг з податку на додану вартість виник на підставі прийнятих контролюючим органом податкових повідомлень рішень від 16.08.2016 № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4. Станом на 01.09.2016 податковий борг відповідача з податку на ддану вартість складає 152256,49 грн. (а.с.24-31).
З метою погашення податкового боргу, контролюючим органом до відповідача були застосовані відповідні заходи щодо стягнення існуючого податкового боргу, а саме, направлені 09.09.2002 перша податкова вимога форми «Ю» № 1/99 від 30.08.2002 та друга податкова вимога форми «Ю2» № 2/31 від 22.07.2003, яка була отримана бухгалтером 22.07.2003 (а.с.11,12).
Податкові вимоги, отримані відповідачем, не оскаржені та вважаються узгодженими.
Наявність суми податкового боргу у загальному розмірі 276468,60 грн. за підприємством відповідача підтверджено даними облікової картки платника податків (а.с.15,16,18,19,25-28).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг-це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
На підставі п. п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.49.16 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний погасити податкове зобовязання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим кодексом.
Згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації.
Відповідно до п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України платник податку зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин подаються її платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав спеціальний дозвіл.
Податкові декларації з рентної плати під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи подаються уповноваженою особою, визначеною відповідно до пункту 252.1 цієї статті починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий договір зареєстровано у контролюючих органах (п.252.23 ст.252 Податкового кодексу України).
Подання декларації, строки сплати, відповідальність платників та контроль за справлянням рентної плати визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п. 252.26. ст.252 Податкового кодексу України).
Обєктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання (п. 255.3. ст.255 Податкового кодексу України).
Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних обєктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.
За обсяги води, переданої водокористувачем-постачальником іншим водокористувачам без укладення з останніми договору на поставку води, рентна плата обчислюється і сплачується таким водокористувачем-постачальником (п. 255.11.2 ст.255 Податкового кодексу України).
Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п. 255.12. ст.255 Податкового кодексу України).
Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобовязань з рентної плати (п.п. 257.1, 257.2 ст.257 Податкового кодексу України).
Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки: з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України; з рентної плати за користування надрами в цілях, не повязаних з видобуванням корисних копалин - за місцезнаходженням ділянки надр; з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України - за місцем податкової реєстрації; з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації; з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки; з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України - за місцем його податкової реєстрації (п. 257.3. ст.257 Податкового кодексу України).
Сума податкових зобовязань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації (п. 257.2. ст.257 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобовязання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобовязання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;
Нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно до п.п. 36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.59.1 ст.59 ПК України - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пункт 59.5 ст. 59 ПК України передбачає, що у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилась, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно зі ст. 6 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами Рубіжанською ОДПІ сформовано першу податкову вимогу форми «Ю» № 1/99 від 30.08.2002 та другу податкову вимогу форми «Ю2» № 2/31 від 22.07.2003, яка була отримана бухгалтером 22.07.2003 (а.с.11,12).
Доказів оскарження вищезазначених податкових вимог сторонами до суду не надано.
Відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, позивачем здійснено заходи по стягненню податкового боргу з платника податків, передбачені діючим законодавством, але вони не призвели до погашення податкового боргу у сумі 276468,60 грн., сума боргу є узгодженою, відповідачем не сплачена.
Беручи до уваги те, що відповідач у встановлені законодавством строки суму податкової заборгованості у розмірі 276468,60 грн. не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості, - задовольнити.
Стягнути з Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (ід. код 20160935, адреса: 92900, Луганська область, м.Кремінна, вул.Дзержинського, 2А) кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку за податковим боргом у загальному розмірі 276468,60 грн. (двісті сімдесят шість тисяч чотириста шістдесят вісім гривень 60 коп.) (253292,89 грн. основного платежу, 23175,71 грн. - пеня), у тому числі: рентна плата за спеціальне використання води у сумі 46787,32 грн. (сорок шість тисяч сімсот вісімдесят сім гривень 32 коп.) (основного платежу 31223,79 грн., 15563,53 грн. - пені), рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 77424,79 грн. (сімдесят сім тисяч чотириста двадцять чотири гривні 79 коп.) (основного платежу 69812,61 грн., пені 7612,18 грн.), податок на додану вартість 152256,49 грн. (сто пятдесят дві тисячі двісті пятдесят шість гривень 49 коп.) в доход Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 05 грудня 2016 року.
Суддя ОСОБА_1