Постанова № 63186921, 30.11.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
806/1778/16
Номер документу
63186921
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2016 року м.Житомир справа № 806/1778/16

категорія 6.2.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Матвєєва В.К., Грабський А.В.,

за участю: представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача Мельника А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Народицької районної державної адміністрації про визнання незаконними рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом в якому просив:

- визнати незаконними рішення комісії з питань використання земель, розгляду звернень підприємств, установ, організацій і громадян із земельних питань Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, оформлені протоколом від 01.06.2016 року та протоколом комісії №5 від 01.09.2016 року;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути питання виділення позивачу земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Народицької селищної ради за межами села Базар із земель реформованого КСП ім. Щорса с. Базар Народицького району Житомирської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що як спадкоємець права на земельні частки (паї) звернувся до Народицької районної державної адміністрації Житомирської області з проханням виділити належні йому земельні частки (паї) в натурі (на місцевості). Народицькою РДА 01 червня 2016 року було проведено збори власників земельних часток (паїв) та розподілено земельні ділянки реформованого КСП ім. Щорса між власниками сертифікатів на право на земельну частку (пай) на території Народицької селищної ради за межами населеного пункту с. Базар. Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) проводився шляхом жеребкування, що було оформлено відповідним протоколом. Вказав, що в ході жеребкування йому дісталися заліснені та непридатні для використання земельні ділянки (паї). Не погоджуючись з таким розподілом, ОСОБА_4 звернувся до відповідача з проханням провести повторне жеребкування, однак отримав відмову. Вважає, що такі дії відповідача суперечать нормам земельного законодавства України, порушують його права, тому просить визнати рішення комісії незаконними та зобов'язати відповідача повторно розглянути питання щодо виділення позивачу земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які є придатними для використання.

Представники позивача у судовому засіданні просили задовольнити позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Пояснив, що при проведенні жеребкування щодо виділення ОСОБА_4 земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, райдержадміністрація керувалась ЗУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", ЗУ "Про місцеві державні адміністрації", постановою Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)". Зазначив що, на підставі звернень громадян, було проведено розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) шляхом жеребкування. Вказав, що для проведення повторного жеребкування не має законних підстав, тому, на його думку, позов є необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Заслухавши пояснення представників сторін, покази свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

Встановлено, що ОСОБА_4 успадкував право на земельні частки (пай), що знаходиться в КСП ім. Щорса с. Базар Народицького району Житомирської області, що підтверджується трьома свідоцтвами про право на спадщину (а.с.48-50).

01.06.2016 року позивач звернувся до Народицької РДА з проханням виділити земельні ділянки в натурі на місцевості для ведення товарного сільськогосподарського виробництва придатні для використання на території Народицької селищної ради за межами Базарської сільської ради із земель реформованого КСП ім. Щорса. ( а.с.74)

Народицькою районною державною адміністрацією було проведено збори власників земельних часток (паїв) з питання розподілу земельних ділянок реформованого КСП ім. Щорса на території Народицької селищної ради за межами населеного пункту с. Базар між ними.

Відповідно до протоколу №3 від 01.06.2016 року було проведено розподіл земельних ділянок між власниками земельних ділянок (паїв) які звернулись із заявами до райдержадміністрації шляхом жеребкування.

В ході проведення такого жеребкування приймала участь представник позивача ОСОБА_1, яка витягла жеребки з номерами земельних ділянок 52/221, 10/64, 46/249(1) та 50/243(2).

Як пояснив в судовому засіданні представник позивача, після проведення жеребкування позивачем було виявлено, що дані земельні ділянки є залісненими та непридатними для використання. Позивач повторно звернувся із заявами про проведення повторного жеребкування із виключенням самозаліснених та непридатних для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельних ділянок, оскільки саме такі ділянки дістались йому під час жеребкування.

На засіданні комісією з питань використання земель, розгляду звернень підприємств, установ, організацій і громадян із земельних питань Народицької районної державної адміністрації було розглянуто звернення ОСОБА_4 за результатом чого прийняте рішення про відмову у проведенні повторного жеребкування, оскільки його проведення буде порушенням вимог земельного законодавства, а також відмовлено у виключенні земельних ділянок, які заліснені більше 50% при проведенні жеребкування в майбутньому, оформлене протоколом №5 від 01.09.2016 року, яке позивач вважає незаконним.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України від 25.10.2001 року № 2768 -ІІІ (далі - ЗК України), Законом України від 05.06.2003 року №899-VI "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (далі - Закон), Порядком організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних ділянок часток (паїв) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2004 року №122 ( далі - Порядок).

Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" право на земельну частку (пай) мають, зокрема, громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.

Згідно ст. 2 Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Відповідно до ч.1, 2 ст.3 Закону, для виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.

Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

Статтею 5 Закону передбачено, що сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.

В частині 1 ст. 9 Закону вказано, що розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення їм належних часток (паїв) в натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Вказана норма також кореспондується з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)».

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону, розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.

Таким чином, відповідачем було проведено розподіл земельних ділянок між власниками земельних ділянок (паїв), які звернулись із заявами до райдержадміністрації шляхом жеребкування, у якому приймали участь усі земельні ділянки, які підлягають розподілу між громадянами та мають право на земельну частку (пай) реформованого КСП ім. Щорса за межами населеного пункту с. Базар Народицької селищної ради.

При проведенні жеребкування участь приймала представник ОСОБА_4, ОСОБА_1, яка, відповідно до протоколу №3 від 01.06.2016 року, витягла жеребки з номерами земельних ділянок 52/221,10/64, 46/249 (1) та 50/243 (2).

11 липня 2016 року від позивача до райдержадміністрації повторно надійшла заява з проханням виділити не заліснені, придатні для обробітку земельні ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 76).

Розглянувши дану заяву, Народицька районна державна адміністрація Житомирської області надіслала відповідь позивачу від 01.08.2016 року, в якій зазначила, що представником позивача було прийнято участь у жеребкуванні та витягнуто жеребки з номерами земельних ділянок, тому рекомендує звернутись до райдержадміністрації із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок а натурі (на місцевості). Також вказала, що проводити повторно жеребкування не має потреби.

Крім того, комісією з питань використання земель, розгляду звернень підприємств, установ, організацій і громадян із земельних питань, було також розглянуте звернення позивача стосовно проведення повторного жеребкування і виключення із розподілу дев'яти земельних ділянок при проведенні жеребкування в майбутньому та прийняте рішення, оформлене протоколом №5 від 01.09.2016 року. Відповідно вказаного рішення, комісія одноголосно вирішила не виключати дев'ять земельних ділянок, які заліснені більше 50% , а також зазначено, що повторне жеребкування не передбачене нормативно - правовими актами України, тому його проведення буде порушенням вимог земельного законодавства.

В судовому засіданні в якості свідка була допитана ОСОБА_1, яка пояснила, що під час жеребкування витягла жеребки з номерами земельних ділянок 52/221,10/64, 46/249 (1) та 50/243 (2). Дані земельні ділянки заліснені та непридатні для ведення сільськогосподарського виробництва, оскільки Народицька районна державна адміністрація не вилучила їх до проведення жеребкування. Обробляти цю землю є не можливим, у зв'язку з чим зверталась з заявами до відповідча, на що їй відмовлено у проведенні повторного жеребкування з виключенням заліснених земельних ділянок.

Відповідно до ст.20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади відповідно до їх повноважень, а зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектом землеустрою щодо їх відведення.

Відповідно до ч.1, 2 ЗК України, землі, придатні для потреб сільського господарства, повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського використання. Визначення земель, придатних для потреб сільського господарства, провадиться на підставі даних державного земельного кадастру.

Відповідно до ст. 7 Закону, проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляється суб'єктами господарювання, які мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників, погоджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і затверджується на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, та оформляється відповідним протоколом.

У проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), їх цільове призначення, дії обмежень (обтяжень) у використанні земельних ділянок, у тому числі земельних сервітутів.

У разі необхідності в проектах землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) здійснюється перерахунок розміру в умовних кадастрових гектарах та вартості земельної частки (паю).

Із площі земельних ділянок, що підлягають розподілу, виключаються: деградовані, малопродуктивні, а також техногенно забруднені сільськогосподарські угіддя, що підлягають консервації; заболочені землі; землі, на яких розміщені розвідані родовища корисних копалин загальнодержавного значення, запаси яких затверджені у встановленому законодавством порядку; інші землі, які недоцільно використовувати для сільськогосподарських потреб.

Як вбачається з відповіді Житомирської обласної державної адміністрації на звернення ОСОБА_1, паювання та розподіл між власниками земельних часток підлягали землі сільськогосподарського призначення. Від часу затвердження документації із землеустрою частина земельних ділянок (паїв), у тому числі нерозподілених (не витребуваних), не використовувалась за цільовим призначенням (не оброблялась) у зв'язку з чим самозаліснилась природним шляхом. (а.с.110)

Жодних рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо віднесення розпайованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення власників земельних часток (паїв) на території Базарської сільської ради Народицького району до інших категорій земель не приймалося.

Крім того, в судовому засіданні було допитано в якості свідка начальника відділу Держгеокадастру в Народицькому районі Житомирської області Кирилюка А.В., який приймав участь у всіх засіданнях комісій, як представник Держгеокадастру та пояснив, що підстав для виключення спірних ділянок немає, оскільки всі земельні ділянки які приймали участь у розпаюванні не були виключені у встановленому порядку як непридатні для сільськогосподарського використання.

На підставі зазначеного, суд дійшов висновку що дані земельні ділянки не виведені із сільськогосподарських угідь та не змінили свого цільового призначення, дані про непридатність земель для потреб сільського господарства з державного земельного кадастру відсутні, тому жеребкування було здійснене відповідно до вимог ст. 9 Закону та підстави для проведення його повторного відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відмовлено ОСОБА_4 у задоволенні його звернень, оскільки при проведенні жеребкування про виділення йому земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту с. Базар Народицької селищної ради із земель реформованого КСП ім. Щорса Народицькою районною державною адміністрацією була дотримана процедура визначена законодавством, яким також не передбачено повторного розгляду звернення та повторного жеребкування за результатами вже проведеного розподілу земельних ділянок, тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 86, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Суддя С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 05 грудня 2016 р.