Ухвала суду № 63183417, 28.11.2016, Апеляційний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
28.11.2016
Номер справи
341/551/16-ц
Номер документу
63183417
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 341/551/16-ц

Провадження № 22-ц/779/2277/2016

Категорія 47

Головуючий у 1 інстанції Гаполяк Т. В.

Суддя-доповідач Максюта І.О.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2016 року м. Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючого Максюти І.О.,

суддів: Матківського Р.Й., Ковалюка Я.Ю.,

секретаря Капущак С.В.,

з участю представників апелянта ОСОБА_2 та ОСОБА_3, представника третьої особи відділу Держгеокадастру у Галицькому районі - Озарка В.І. позивача ОСОБА_5 та її представника ОСОБА_6, позивачів ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_10, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_20, ОСОБА_21 до Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області, треті особи - Івано-Франківське обласне управління водних ресурсів, Відділ держгеокадастру у Галицькому районі Івано-Франківської області, про визнання незаконними та скасування рішень сесій Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області за апеляційною скаргою Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області на рішення Галицького районного суду від 27 вересня 2016 року,

в с т а н о в и л а :

У березні 2016 року ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_16, ОСОБА_25, ОСОБА_10, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_11, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_12, ОСОБА_20, ОСОБА_21 звернулися з даним позовом до Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що рішенням сесії Більшівцівської селищної ради від 05 грудня 2011 року виділено земельну ділянку площею 0,0906 га в АДРЕСА_1 під будівництво очисних споруд, а селищного голову зобов»язано виготовити державний акт на земельну ділянку. Пунктами 1-3 рішення сесії Більшівцівської селищної ради від 08 листопада 2012 року затверджені матеріали попереднього погодження відведення земельної ділянки для будівництва очисних споруд, надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а пунктами 1 та 2 рішення сесії Більшівцівської селищної ради від 28 грудня 2012 року затверджено такий проект землеустрою. Про вказані рішення їм стало відомо 18 листопада 2015 року. Земельна ділянка, яка виділена під будівництво очисних споруд, межує з домоволодінням ОСОБА_5 Вважають, що спорудження очисних споруд поблизу їх домоволодінь створить незручності у проживанні та користуванні земельними ділянками, порушить право на безпечне для життя та здоров'я довкілля. Під час вибору земельної ділянки для будівництва очисних споруд не дотримані вимоги добросусідства та не враховані положення ст. 103 Земельного кодексу України. Крім того, ця земельна ділянка належить до земель водного фонду, так як розташована на березі ріки Млинівка, є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності, тому будівництво очисної споруди в межах захисної зони річки Млинівка суперечить вимогам ст.ст. 60, 61, 88, 89 Водного кодексу України та ст.ст. 60, 61 Земельного кодексу України.

Просили суд визнати незаконними та скасувати рішення сесії Більшівцівської селищної ради від 05 грудня 2011 року в частині п. 1 про виділення земельної ділянки в селищі Більшівці Галицького району Івано-Франківської області під будівництво очисних споруд між потоком і городом ОСОБА_5 та п. 2 про зобов'язання сільського голови виготовити державний акт на земельну ділянку; рішення Більшівцівської селищної ради від 08 листопада 2012 року в частині п. 1 про затвердження матеріалів попереднього погодження відведення земельної ділянки площею 0,0906 га. для будівництва очисних споруд в селищі Більшівці, п. 2 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0906 га для будівництва очисних споруд в селищі Більшівці, п. 3 про подання проекту відведення земельної ділянки на затвердження сесії селищної ради у встановленому законом порядку; рішення Більшівцівської селищної ради від 28 грудня 2012 року в частині п. 1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0906 га для будівництва очисних споруд в селищі Більшівці, та п. 2 про передачу в постійне користування Більшівцівській селищній раді земельної ділянки площею 0,0906 га.

Ухвалою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 08 серпня 2016 року позов ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28 та ОСОБА_29 залишено без розгляду. (а.с.4 т.2)

Зазначена ухвала суду першої інстанції в апеляційному порядку не оскаржена.

Рішенням Галицького районного суду від 27 вересня 2016 року позов ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_10, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_20, ОСОБА_21 задоволено частково.

Визнано незаконним та скасовано рішення Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області від 05 грудня 2011 року про виділення земельної ділянки в частині визначення використання земельної ділянки - для будівництва очисних споруд (п.1) та зобов'язання сільського голови виготовити державний акт на земельну ділянку (п.2).

Визнано незаконним та скасовано рішення Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області від 08 листопада 2012 року про затвердження матеріалів попереднього погодження відведення земельної ділянки площею 0,0906 га для будівництва очисних споруд в частині визначення використання земельної ділянки - для будівництва очисних споруд (п. 1, 2).

Визнано незаконним та скасовано рішення Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області від 28 грудня 2012 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в частині визначення використання земельної ділянки - для будівництва очисних споруд (п.1) та передачі в постійне користування земельної ділянки площею 0,0906 га Більшівцівській селищній раді Галицького району Івано-Франківської області (п.2).

Не погодившись з рішенням суду голова Більшівцівської селищної ради подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неповноту з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права щодо повноважень місцевих рад при розпорядженні землями громад в населених пунктах, в тому числі у процесі землевпорядного проектування й містобудівної діяльності для розміщення об'єктів інженерної інфраструктури. Рішення селищної ради прийняті в межах її повноважень, дотриманий порядок землевпорядного проектування, проект відведення земельної ділянки правомірно затверджено.

На думку апелянта, у зв»язку з ухваленням оскаржуваного рішення також порушені права переважної більшості мешканців селища, які в ході кількох громадських слухань підтримували дії селищної ради в напрямку розв'язання назрілої проблеми водопостачання та водовідведення, забезпечення очистки стічних вод від закладів соціальної сфери селища. Містобудівна специфіка селища Більшівці полягає у щільності індивідуальної забудови, одночасно значна частина помешкань громадян та їх земельні ділянки практично примикають до місцевих водних об»єктів, котрі потерпають від забруднення. До організації вибору оптимального місця розташування об»єкта інженерної інфраструктури й підготовки містобудівної документації були залучені спеціалісти відповідних державних служб, зокрема екологічної, санітарно-епідеміологічної, водогосподарської, містобудівної тощо. Земельним та водним законодавством не заборонена господарська діяльність з водовідведення та водо очистки у прибережних зонах, а можливість зменшення прибережної захисної зони (менше 25 метрів від берега місцевого потіка) прямо передбачена ч. 6 ст. 88 Водного кодексу України.

Просив рішення Галицького районного суду від 27 вересня 2016 року скасувати та визнати правомірними рішення ради.

У судове засідання позивачі ОСОБА_14, ОСОБА_18, ОСОБА_19 та ОСОБА_16 не з»явилися, подали заяви про розгляд справи апеляційним судом за їх відсутності. Позивачі ОСОБА_21, ОСОБА_15 та ОСОБА_17 у судове засідання не з»явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча про день, місце та час розгляду справи судом повідомлялися належним чином, про що свідчить рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень.

Вважаючи причини неявки позивачів ОСОБА_21, ОСОБА_15 та ОСОБА_17 у судове засідання неповажними, враховуючи те, що неявка осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 305 ЦПК України, не перешкоджає апеляційному розгляду справи, тому колегія суддів розглянула справу за їх відсутності.

Вислухавши представників апелянта, представника третьої особи - відділу Держгеокадастру у Галицькому районі Озарка В.І., позивача ОСОБА_5 та її представника ОСОБА_6, позивачів ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13, суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду вважає її обгрунтованою, виходячи з наступних підстав.

В силу ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції. Але апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, які є обов»язковою підставою для скасування рішення.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з положень ст.ст. 2, 5, 58-59, 80, 114, 118 Земельного кодексу України, ст. 16 Цивільного кодексу України, встановивши, що рішеннями ради порушуються права позивача ОСОБА_5 як землекористувача та інших позивачів, як членів територіальної громади селища Більшівці Галицького району Івано-Франківської області при визначенні долі земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 01 листопада 2011 року позивач ОСОБА_5 є власником житлового будинку з погосподарськими будівлями АДРЕСА_2. Житловий будинок розташований на неприватизованій земельній ділянці площею 0,1500 га. (т.1, а.с.13-14)

Рішенням Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області від 05 грудня 2011 року виділено земельну ділянку площею 0,0906 в АДРЕСА_1 під будівництво очисних споруд між потоком та городом ОСОБА_5 згідно схеми та зобов'язано селищного голову виготовити державний акт на земельну ділянку. (т.1, а.с.10)

Згідно протоколу №9 засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 31 жовтня 2012 року, комісія вирішила прибережну захисну зону потоку Млинівка в межах селища вздовж урізу води в меженний період рахувати 10 м по обидва береги; дозволити будівництво очисних споруд за межами десятиметрової захисної зони потоку Млинівка; терміново погодити будівництво з відповідними службами згідно чинного законодавства (т.1 а.с.51-52).

Рішенням Більшівцівської селищної ради від 08 листопада 2012 року затверджено матеріали попереднього погодження відведення земельної ділянки площею 0,0906 га для будівництва очисних споруд в смт. Більшівці; надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0906 га для будівництва очисних споруд в смт. Більшівці та вирішено подати проект відведення земельної ділянки на затвердження сесії селищної ради у встановленому законом порядку.(т.1, а.с.11)

Згідно листа від 12 листопада 2012 року Івано-Франківське обласне управління водних ресурсів, враховуючи рішення Більшівцівської селищної ради від 08 листопада 2012 року «Про встановлення прибережної захисної смуги потічка Млинівка», не заперечує проти розташування очисних споруд (BIOTAL) для очистки стічних вод селища Більшівці потужністю 100 м3/добу на площадці згідно генплану і плану розпланування затвердженим начальником районного відділу регіонального розвитку містобудування і архітектури. (т.2 а.с.43)

Рішенням Більшівцівської селищної ради від 28 грудня 2012 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0906 га для будівництва очисних споруд в смт. Більшівці та передано в постійне користування Більшівцівській селищній раді земельну ділянку площею 0,0906 га. (т.1, а.с.12)

27 травня 2013 року здійснено реєстрацію земельної ділянки в Держаному земельному кадастрі з присвоєним кадастровим номером НОМЕР_1 та визначено наступні параметри земельної ділянки: місце розташування - АДРЕСА_3; цільове призначення - водогосподарських підприємств; категорія земель - землі водного фонду; вид використання земельної ділянки - J.11.04, форма власності - комунальна; площа - 0,0906 га. (т.1, а.с.16, 47)

Більшівцівською селищною радою виготовлено робочий проект очисних споруд глибокого біологічного очищення стічних вод продуктивністю 100 м.3/добу в смт.Більшівці Галицького району Івано-Франківської області (а.с. 53-65 т.1)

Розглядаючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що спір у цій справі є цивільно-правовим та належить до юрисдикції загальних судів.

На думку колегії суддів, такий висновок не ґрунтується на правильному застосуванні норм процесуального права з огляду на нижченаведене.

Згідно зі статтями 1, 3, 15 ЦПК України завданням цивільного судочинства є захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, що виникають, зокрема, з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Стаття 2 КАС України завданням адміністративного судочинства визначає захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій (далі - суб'єкт владних повноважень).

З огляду на положення статей 3, 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цього суб'єкта, відповідно прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.

Таким чином, до адміністративної відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один із його учасників - суб'єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.

Натомість визначальні ознаки приватноправових відносин - юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.

Статтею 80 ЗК України установлено, що самостійними суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності, а також держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання.

З урахуванням такого висновку Конституційного Суду України та з огляду на положення статті 11 ЦК України, статей 78, 116, 122 ЗК України, в зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень ненормативного акта виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, в сфері земельних правовідносин відповідний ненормативний акт слугує підставою виникнення, зміни або припинення конкретних прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб приватного права.

За таких обставин, рішення суб'єкта владних повноважень у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта та вичерпує свою дію після його реалізації, може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним може розглядатися як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 ЦК України та пред'являтися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред'явлення позовної вимоги про визнання рішення незаконним є оспорювання цивільного речового права особи (зокрема й права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення суб'єкта владних повноважень.

Із матеріалів справи встановлено, що селищною радою виділена земельна ділянка, яка розташована в межах населеного пункту, під будівництво очисних споруд глибокого біологічного очищення стічних вод від об»єктів соціальної інфраструктури (школи, лікарні, селищної ради, тощо) без передачі цієї земельної ділянки будь-яким суб»єктам господарювання.

Як позивач ОСОБА_5, так і інші позивачі по справі не вказують на порушення оспорюваними рішеннями селищної ради їх права цивільного (майнового чи немайнового, особистого інтересу), а посилаються на те, що заперечують будівництво на цій земельній ділянці очисних споруд, оскільки не дотримані вимоги закону щодо добросусідства та відстані від потіка Млинівка. Земельна ділянка 0,01500, кадастровий номер НОМЕР_2, виділена у користування ОСОБА_5, межує зі спірною земельною ділянкою, виділеною під будівництво очисних споруд (кадастровий номер НОМЕР_1). Всі інші позивачі не представили доказів про те, що у їх власності чи користуванні є земельні ділянки, розташовані на території Більшівцівської селищної ради, а у судовому засіданні пояснили, що є мешканцями селища Бальшівці і заперечують щодо місця розташування очисних споруд, оскільки їх місце визначено поблизу ріки.

Отже, правовідносини виникли зі спору в публічно-правового, коли один із його учасників - суб'єкт владних повноважень (селищна рада як орган місцевого самоврядування), здійснюючи владні управлінські функції, прийняла рішення про виділення земельної ділянки і залишення у користуванні за собою для цілей, не пов»язаних з господарськими відносинами, тому даний спір належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі доводів апеляційної скарги, оскільки судом першої інстанції порушено норми процесуального права. Апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, рішення суду скасуванню, а провадження по справі - закриттю відповідно до п.1 ч.1 ст. 205 ЦПК України, так як справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 205, 307, 310, 313-315, 317 ЦПК України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області задовольнити частково.

Рішення Галицького районного суду від 27 вересня 2016 року скасувати, а провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_10, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_20, ОСОБА_21 до Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області, третіх осіб Івано-Франківського обласного управління водних ресурсів, Відділу держгеокадастру у Галицькому районі Івано-Франківської області про визнання незаконними та скасування рішень сесій Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області закрити.

Роз»яснити позивачам їх право на звернення до суду для захисту прав в порядку адміністративного судочинства.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

Судді: І.О. Максюта

Р.Й. Матківський

Я.Ю. Ковалюк