ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2016 року справа № 823/1132/16
м. Черкаси
12 год. 35 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
за участю секретаря - Дудки Г.О.,
представника позивача Лисенка Ю.М. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Звенигородкаагрохім" до управління Держпраці у Черкаській області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося публічне акціонерне товариство "Звенигородкаагрохім", в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить: визнати протиправною та скасувати постанову управління Держпраці у Черкаській області від 10.08.2016 №23-10-19/0215-195.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує повністю, обґрунтовуючи їх тим, що за наслідками позапланової перевірки ПАТ «Звенигородкаагрохім» відповідачем було встановлено, що в порушення вимог чинного законодавства України, нарахування та виплата індексації заробітної плати в 2015 - 2016 р.р. не проводилась. Висновки акту перевірки від 25.07.2016 №23-10-19-0215 не відповідають нормам чинного законодавства, базуються на припущеннях і не підтверджуються належними доказами.
Представник позивача зазначає, що у 2015 - 2016 р.р. позивачем забезпечено підвищення заробітної плати, як наслідок, у позивача був відсутній обов'язок щодо нарахування та виплати індексації. Підтвердженням вказаних обставин є накази про збільшення оплати праці працівників, затвердження та введення в дію штатних розписів.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача, письмові заперечення. З письмових заперечень відповідача вбачається, що під час позапланової перевірки ПАТ «Звенигородкаагрохім» встановлено, що відповідно до наданих документів за 2015 - 2016р.р. встановлено, що 7 працівникам, які на час перевірки працюють у штаті, та 4 працівникам, які звільнені, нарахування та виплата індексації заробітної плати в 2015, 2016 р.р. не проводилась, що являється порушенням ч. 6 ст. 95 КЗпП, ст.ст. 12, 33 Закону України «Про оплату праці». За наслідками перевірки, 10.08.2016 винесено постанову про накладення штрафу №23-10-19/0215-195, згідно якої на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України, вирішено накласти на ПАТ «Звенигородкаагрохім» штраф в сумі 159500,00 грн.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство "Звенигородкаагрохім" зареєстроване як юридична особа Звенигородською районною державною адміністрацією 23.12.1997.
З 23.07.2016 по 25.07.2016 посадовою особою управління Держпраці у Черкаській області проведено позапланову перевірку додержання публічним акціонерним товариством «Звенигородкаагрохім» законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за наслідками якої складено акт №23-10-19/0215 від 25.07.2016 (далі - акт перевірки).
В акті перевірки встановлено ряд порушень законодавства про працю, зокрема, відповідно до наданих документів (Книги нарахування заробітної плати) за 2015 - 2016р.р. встановлено, що 7 працівникам, які на час перевірки працюють у штаті, та 4 працівникам, які звільнені, нарахування та виплата індексації заробітної плати в 2015, 2016 р.р. не проводилась, що являється порушенням ч. 6 ст. 95 КЗпП України, ст.ст. 12, 33 Закону України «Про оплату праці». Список працівників, щодо яких скоєно порушення: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 - звільнений 31.05.2016, ОСОБА_10 - звільнений 15.03.2016, ОСОБА_11 - звільнена 01.12.2015, ОСОБА_12 - звільнений 30.09.2015.
25 липня 2016 року посадовою особою управління Держпраці у Черкаській області винесено припис №23-10-19/0215-0156, за яким приписано, зокрема, забезпечити нарахування і виплату індексації заробітної плати (термін виконання - 25.08.2016, постійно).
На підставі акта перевірки, 10 серпня 2016 року начальником управління Держпраці у Черкаській області винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №23-10-19/0215-195, за якою на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України, вирішено накласти на ПАТ «Звенигородкаагрохім» штраф в сумі 159500,00 грн. Зазначена сума штрафу підлягає сплаті протягом одного місяця з дня прийняття постанови до державного бюджету України.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно із статтею 12 Закону України «Про оплату праці», норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов'язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров'я на легшу нижчеоплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв'язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.
Відповідно до ст. 9 вказаного Закону розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням потреб працівників та їх сімей, вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної людини, збереження її здоров'я набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, а також загального рівня середньої заробітної плати, продуктивності праці та рівня зайнятості.
Статтею 2 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що на основі соціальних стандартів визначаються розміри основних соціальних гарантій: мінімальних розмірів заробітної плати та пенсії за віком, інших видів соціальних виплат і допомоги.
Мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, як мінімальні гарантії в оплаті праці, визначаються генеральною угодою (стаття 11 Закону України «Про оплату праці»).
З листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 травня 2013 року №708/0/4-13 вбачається, що індексація є складовою частиною заробітної плати і є додатковою заробітною платою.
Тому індексація заробітної плати є і мінімальною державною гарантією в оплаті праці і державною соціальною гарантією, оскільки стосується і працівників і їх сімей.
Частиною другою статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що до структури заробітної плати входить додаткова заробітна плата, яка включає, в тому числі, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.
Отже, враховуючи те, що індексація заробітної плати є компенсаційною виплатою (рішення Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 №9-рп/2013), передбаченою статтею 33 Закону України «Про оплату праці», Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», вона входить до структури заробітної плати, що також підтверджується підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 №5, відповідно до якого суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати. Як складова належної працівникові заробітної плати індексація спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Статтею 95 КЗпП України визначено, що мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).
До мінімальної заробітної плати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України "Про оплату праці" та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб.
Згідно з ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Відповідно до ст. 1 Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно ст. 2 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 4 Закону визначені підстави для проведення індексації.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно зі ст. 6 Закону у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок), визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п. 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (у 2015 році) та в розмірі 103 відсотка (у 2016 році).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Згідно з п. 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 11 і 4 цього Порядку.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення.
Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці.
Відповідно до ст. 8 Закону України від 28.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено у 2015 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень, з 1 вересня - 1378 гривень.
Згідно із статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25 грудня 2015 року №928-VIII станом на 01 січня 2016 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1378 грн.
Судом встановлено, що наказом ПАТ «Звенигородкаагрохім» №25-осн від 22.12.2014 з 01.01.2015 збільшено посадові оклади працівників та введено в дію відповідний штатний розпис. Згідно вказаного наказу, мінімальний місячний оклад складає 1300,00 грн.
Наказом ПАТ «Звенигородкаагрохім» №10-осн від 23.03.2015 з 01.04.2015 збільшено посадові оклади працівників та введено в дію відповідний штатний розпис. Згідно вказаного наказу, мінімальний місячний оклад складає 1400,00 грн.
Наказом ПАТ «Звенигородкаагрохім» №18-осн від 22.06.2015 з 01.07.2015 збільшено посадові оклади працівників та введено в дію відповідний штатний розпис. Згідно вказаного наказу, мінімальний місячний оклад складає 1500,00 грн.
Наказом ПАТ «Звенигородкаагрохім» №22-осн від 24.08.2015 з 01.09.2015 збільшено посадові оклади працівників та введено в дію відповідний штатний розпис. Згідно вказаного наказу, мінімальний місячний оклад складає 1600,00 грн.
Наказом ПАТ «Звенигородкаагрохім» №31-осн від 28.12.2015 з 01.01.2016 збільшено посадові оклади працівників та введено в дію відповідний штатний розпис. Згідно вказаного наказу, мінімальний місячний оклад складає 1750,00 грн.
Наказом ПАТ «Звенигородкаагрохім» №11-осн від 23.05.2016 з 01.06.2016 збільшено посадові оклади працівників та введено в дію відповідний штатний розпис. Згідно вказаного наказу, мінімальний місячний оклад складає 1950,00 грн.
Суд, погоджуючись з доводами позивача, вважає, що оскільки у спірному періоді відбувалось підвищення посадових окладів, тому ПАТ «Звенигородкаагрохім» не зобов'язане було нараховувати та виплачувати індексації заробітної плати працівникам у 2015 - 2016 р.р.
Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Отже, з урахуванням встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 10.08.2016 №23-10-19/0215-195 є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Держпраці у Черкаській області на користь позивача судовий збір за подання позову в сумі 2392,50 грн.; та повернути позивачеві з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1465,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову управління Держпраці у Черкаській області від 10.08.2016 №23-10-19/0215-195 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами.
Повернути публічному акціонерному товариству "Звенигородкаагрохім" з Державного бюджету України сплачений на підставі платіжних доручень №142 від 19.08.2016, №153 від 16.09.2016, судовий збір у розмірі 1465 (одна тисяча чотириста шістдесят п'ять) грн. 00 коп.
Стягнути на користь публічного акціонерного товариства "Звенигородкаагрохім" судовий збір у розмірі 2392 (дві тисячі триста дев'яносто дві) грн. 50 коп. за рахунок бюджетних асигнувань управління Держпраці у Черкаській області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 21.11.2016.