Постанова № 63173254, 30.11.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
818/1397/16
Номер документу
63173254
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2016 р. справа №818/1397/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представників позивача - Денисенко Л.А., Пулинець Б.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1397/16

за позовом орендного підприємства "Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут електроізоляційних матеріалів та фольгованих діелектриків"

до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Орендне підприємство "Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут електроізоляційних матеріалів та фольгованих діелектриків" (далі - позивач, ОП НДІЕІМ) звернулося до суду з адміністративним позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - відповідач, Шосткинська ОДПІ) про визнання неправомірною бездіяльність Шосткинської ОДПІ щодо не проведення списання безнадійного податкового боргу за період з 01.02.2006 по 26.07.2013 щодо: податку на додану вартість та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); земельного податку з юридичних осіб та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); податку з власників наземних транспортних засобів та самохідних машин (виник 15.01.2011); комунального податку (виник 10.02.2011) та зобов'язати прийняти рішення про списання вказаного безнадійного податкового боргу. Свої вимоги мотивує тим, що зазначений податковий борг є безнадійним та підлягає списанню відповідно до вимог податкового законодавства України, так як стосовно нього минув строк давності, що становить понад 1095 днів. Крім того, в період санації не нараховуються податкові зобов"язання пеня, штрафи та інші фінансові санкції.

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що зазначена сума заборгованості не являється податковим боргом, який підлягає списанню, з огляду на те, що Податковим кодексом України визначено списання безнадійного податкового боргу, стосовно якого минув строк давності, встановленого Кодексом. Проте Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов"язань з осіб, на яких поширюються відносини, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (а.с.44).

Представники позивача Денисенко Л.А. та Пулинець Б.А. в судовому засіданні позовні вимог підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про день, час та місце розгляду справи.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОП НДІЕІМ знаходиться на податковому обліку в Шосткинській ОДПІ.

Заборгованість про списання якої, як безнадійного податкового боргу просить позивач, складається із заборгованості за період з 01.02.2006 по 26.07.2013 щодо податку на додану вартість та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); земельного податку з юридичних осіб та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); податку з власників наземних транспортних засобів та самохідних машин (виник 15.01.2011); комунального податку (виник 10.02.2011).

Згідно з ухвалою господарського суду Сумської області від 01.02.2006 порушено провадження у справі про банкрутство ОП НДІЕІМ та введено процедуру санації. Провадження в цій справі триває.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

До 01 січня 2011 року порядок визнання та списання безнадійного податкового боргу регулювався Законом України від 21.12.2000 року № 2181-III ,,Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", підпунктом 15.2.1 пункту 15.2 ст.15 якого визначено, що у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Відповідно до пп. 18.2.1 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами" (в редакції чинній на час виникнення боргу), підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном "безнадійний" слід розуміти податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом.

З 01 січня 2011 року списання безнадійного боргу врегульоване Податковим кодексом України.

У відповідності з підпунктом 101.1 статті 101 Податкового кодексу України підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нарахована на такий податковий борг. Під терміном "безнадійний" слід розуміти податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений Податковим кодексом України, який згідно статті 102 Кодексу складає 1095 календарних днів.

Органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу (п. 101.4 ст.101 Податкового кодексу України).

Пунктом 101.5 ст. 101 Податкового кодексу України органи державної податкової служби щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Порядок визначення та списання сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, на момент виникнення спірних правовідносин визначається Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим Наказом міністерства доходів та зборів України №577 від 10.10.2013, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1844/24376 (далі - Порядок №577).

Так, пунктом 2.1.3 п. 2.1 розділу 2 Порядку №577 визначено, що безнадійним податковим боргом є, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст. 102 глави 9 розділу П Податкового кодексу України.

У відповідності до п. 3.1 розділу 3 Порядку №577 визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Відповідно до п. 3.2 розділу 3 Порядку №577 днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника контролюючого органу.

Згідно з п. 4.3-4.5 розділу 4 Порядку №577 у випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

Отже, списання податковим органом безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, мало здійснюватися органами державної податкової служби самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу, або за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.

При цьому, звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов'язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин) (п. 4.1 Порядку №577). В усіх інших випадках розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється органами державної податкової служби щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.

Проте, відповідач не приймав рішення про списання безнадійного податкового боргу відповідно до положень Порядку, а 26.07.2016 звернувся до суду з позовом про стягнення з ОП НДІЕІМ податкового боргу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податковий борг позивача за період з 01.02.2006 по 26.07.2013 щодо: податку на додану вартість та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); земельного податку з юридичних осіб та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); податку з власників наземних транспортних засобів та самохідних машин (виник 15.01.2011); комунального податку (виник 10.02.2011), має статус безнадійного, а тому відповідачем було неправомірно, за відсутності правових підстав не проведено списання вказаного податкового боргу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Шосткинська об'єднана державна податкова інспекція головного управління ДФС у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності своєї бездіяльності щодо не проведення списання безнадійного податкового боргу позивача за період з 01.02.2006 по 26.07.2013.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати неправомірною бездіяльність Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Сумській області щодо не проведення списання безнадійного податкового боргу за період з 01.02.2006 по 26.07.2013 щодо: податку на додану вартість та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); земельного податку з юридичних осіб та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); податку з власників наземних транспортних засобів та самохідних машин (виник 15.01.2011); комунального податку (виник 10.02.2011) та зобов'язати відповідача прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу за вказаний період по визначеним податкам.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, відповідно до квитанцій від 20.10.2016 №TS210620 та від 24.10.2016 №1291СА1С80 орендним підприємством "Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут електроізоляційних матеріалів та фольгованих діелектриків" було сплачено судовий збір в загальному розмірі 2756 грн. (а.с.3, 33).

Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь орендного підприємства "Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут електроізоляційних матеріалів та фольгованих діелектриків" за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області суму судового збору в розмірі 2756 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов орендного підприємства "Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут електроізоляційних матеріалів та фольгованих діелектриків" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Сумській області щодо не проведення списання безнадійного податкового боргу за період з 01.02.2006 по 26.07.2013 щодо: податку на додану вартість та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); земельного податку з юридичних осіб та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); податку з власників наземних транспортних засобів та самохідних машин (виник 15.01.2011); комунального податку (виник 10.02.2011).

Зобов'язати Шосткинську об'єднану державну податкову інспекцію головного управління ДФС у Сумській області (ідентифікаційний код 39521341) прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу за період з 01.02.2006 по 26.07.2013 щодо: податку на додану вартість та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); земельного податку з юридичних осіб та застосованих до нього штрафних санкцій у вигляді неустойки (штрафів, пені); податку з власників наземних транспортних засобів та самохідних машин (виник 15.01.2011); комунального податку (виник 10.02.2011).

Стягнути на користь орендного підприємства "Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут електроізоляційних матеріалів та фольгованих діелектриків" (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Інститутська, 6, код ЄДРПОУ 00216473) за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (ідентифікаційний код 39521341) суму судового збору в розмірі 2756 грн. (дві тисячі сімсот п"ятьдесят шість грн.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя C.О. Бондар

Повний текст постанови складено 5 грудня 2016 року.