АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
Справа № 22-ц /796/8671/2016 Головуючий у І інстанції Савицький О.А.
Доповідач Котула Л.Г.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2016 року Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду м. Києва в складі:
Головуючого судді Котули Л.Г.
Суддів: Волошиної В.М., Слюсар Т.А.
За участю секретаря Крічфалуши С.С.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Одеської обласної організації Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві України " Соціал" на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 04 травня 2016 року в справі за позовом Одеської обласної організації Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві України " Соціал" до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання незаконним та скасування наказу,
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2016 року Одеська обласна організація Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві України " Соціал" звернулася до суду з позовом до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання незаконним та скасування наказу.
При цьому посилалася на те , що 03 березня 2016 року наказом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ( далі - ВД Фонду) № 169 " Про реорганізацію робочих органів виконавчої дирекції Фонду в Одеській області " яким уповноважено та зобов'язано начальника управління ВД в Одеській області видати наказ щодо припинення управління шляхом злиття з відповідним робочим органом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та видати накази про припинення відділень ВД у районах та містах обласного значення в Одеській області шляхом злиття з відповідними робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та надати виконавчій дирекції копію наказів.
Позивач вважає , що вказаний наказ був наданий до Одеської обласної організації Професійної спілки "Соціал" у відповідності до частини 3 статті 22 Закону України " Про професійні спілки , їх права та гарантії діяльності" для узгодження виконання наказу, бо реорганізація робочих органів стосується змін умов роботи працівників, скорочення численності працівників.
Однак, видавши наказ ВД Фонду від 03.03.2016 №169 " Про реорганізацію робочих органів виконавчої дирекції Фонду в Одеській області " виконавча дирекція не вказала чи планується звільнення працівників у зв'язку з реорганізацією, та у зв'язку з цим , завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень не надала профспілковій організації інформацію щодо цих заходів , включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників , яких це може стосуватися , про терміни проведення звільнень , а тому провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень неможливо.
Одеська обласна організація Професійної спілки " Соціал" членами якої є працівники виконавчої дирекції Фонду в Одеській області та її робочих органів( як члени відповідних первинних профспілкових організацій) звернулася до суду з даним позовом з метою захисту порушених трудових , соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки - працівників Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Позивач вважав, що видання наказу від 03.03.2016 №169 виходить поза межі компетенції виконавчої дирекції Фонду , а тому є незаконним та порушує права працівників робочих органів Фонду, оскільки пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування " визначено, що рішення про припинення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України , управлінь та відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та про утворення комісій з їх реорганізації , затвердження персонального складу цих комісій приймає виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Однак, предметом регулювання Закону України " Про загальнообов'язкове державне загальнообов'язкове державне соціальне страхування " є правові , фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування , гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності , вагітності та пологами , від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
А порядок утворення , реорганізації , ліквідації регулюється ЦК України, ГК України та Законом України " Про державну реєстрацію юридичних , фізичних осіб - підприємців та громадських формувань " від 15 травня 2003 року № 755 в редакції , що діє з 01 січня 2016 року , які є спеціальними законами , які регулюють процедуру припинення та реорганізацію юридичних осіб.
Згідно ст. 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Згідно Статуту безпосередньо управління Фондом здійснює правління та виконавча дирекція , тобто органом управління Фонду є правління , а виконавча дирекція є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду.
Таким чином , прийняття рішення щодо зобов'язання припинення Фонду та відповідних відділень , безпосередньо , є перевищенням компетенції виконавчої дирекції Фонду та суперечить його установчим документам та нормам законодавства України , що регулюють правовідносини у сфері припинення юридичних осіб.
У законі України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування " зазначено , що однією з підстав його прийняття є скорочення працівників Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань і Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності шляхом об'єднання зазначених Фондів у Фонд соціального страхування України.
Рішення про припинення відповідача шляхом злиття було прийнято без погодження профспілковою організацією відповідача , чим було грубо порушено відповідне законодавство України та трудові та соціально-економічні права та інтереси членів профспілкової організації.
Посилаючись на зазначені обставини , позивач просив задовольнити його вимоги.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 04 травня 2016 року відмовлено Одеській обласній організації Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві України " Соціал" у задоволені позову до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання незаконним та скасування наказу.
У апеляційній скарзі Одеська обласна організація Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві України " Соціал" просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення , яким задовольнити вимоги позивача , оскільки судом порушені вимоги матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, пояснення представників позивача ЖарунН.А. та Назаренко О.П., які підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити з підстав, викладених у ній, представника відповідача Павловської Н.В., яка заперечував проти задоволення апеляційної скарги , вказуючи на те , що суд обгрунтовано відмовив у задоволені позову, перевіривши доводи апеляційної скарги , колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Згідно ч.1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч.1 ст. 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Положенням ч.1 ст. 19 Закону України " Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об'єднаннями громадян.
Частиною 3 статті 22 названого закону встановлено , у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень. Профспілки мають право вносити пропозиції державним органам, органам місцевого самоврядування, роботодавцям, їх об'єднанням про перенесення термінів, тимчасове припинення або скасування заходів, пов'язаних з вивільненням працівників, які є обов'язковими для розгляду( ч. 4 ст. 22 названого Закону).
Пунктом 4 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено утворити Фонд соціального страхування України, реорганізувавши шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Утворити робочі органи виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши шляхом злиття відповідних робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень.
Положенням пункту 6 названого Закону встановлено , що до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та робочих органів його виконавчої дирекції:
виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та їх робочі органи;
рішення про припинення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його відділень, виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, виконавчих дирекцій відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та про утворення комісій з їх реорганізації, затвердження персонального складу цих комісій приймає виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
рішення про припинення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, управлінь та відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та про утворення комісій з їх реорганізації, затвердження персонального складу цих комісій приймає виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України;
до складу комісій з реорганізації Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України залучаються представники центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, а також представники репрезентативних на національному рівні всеукраїнських об'єднань профспілок та репрезентативних на національному рівні всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців;
Наказом № 169 від 03.03.2016 Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України " Про реорганізацію робочих органів виконавчої дирекції Фонду в Одеській області " уповноважено начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Одеській області Чербаджи М.М. на прийняття рішення про припинення юридичної особи - управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Одеській області шляхом злиття управління з відповідним робочим органом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та зобов'язано видати наказ про припинення управління шляхом його злиття з відповідним робочим органом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності із персональним складом комісії з припинення управління згідно додатку 1.( а.с. 78).
Як зазначено в оспорюваному наказі він виданий у відповідності до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( у редакції від 03.11.2015) та керуючись пунктом 6 цього Закону та статтями 104-107 ЦК України і статтями 15,17 Закону України " Про державну реєстрацію юридичних осіб , фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Отже, цей наказ виданий на виконання п.4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та при цьому керуючих п.6 Закону " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( у редакції від 03.11.2015).
Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація , створена і зареєстрована у встановленому законом порядку .
Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем.
Згідно п.3 "Загальні положення" Статуту Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ( далі- Статут) безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція.
Виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду.
Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду проводить свою діяльність від імені Фонду у межах та в порядку, що визначаються його статутом і Положенням про виконавчу дирекцію Фонду, організує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.(п.23 Статуту та п.1.1 п. 1 Положення про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України).
З наведеного випливає, що виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом Фонду і проводить свою діяльність від імені Фонду.
Таким чином, при виданні оспорюваного наказу вона діяла від імені Фонду.
В той час, як позов пред'явлено до виконавчої дирекції Фонду, яка не є юридичною особою, а тому не може бути відповідачем у справі.
Відмовляючи у задоволені позову суд на зазначені обставини справи та вимоги закону не звернув увагу, а тому колегія суддів вважає за необхідне змінити рішення суду в частині правового обґрунтування і відмовити у задоволені позову з наведених підстав.
Керуючись ст. 303,304,307,309,316 ЦПК України , колегія суддів,
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу Одеської обласної організації Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві України " Соціал" задовольнити частково.
Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 04 травня 2016 року змінити в частині правового обґрунтування.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом 20 днів шляхом подання до цього суду касаційної скарги.
Головуючий
Судді: