Постанова № 63167850, 05.12.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
05.12.2016
Номер справи
243/9560/16-а
Номер документу
63167850
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер №243/9560/16-а

Номер провадження №2-а/243/314/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 грудня 2016року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючий - суддя Пронін С.Г.

при секретарі - Чевела С.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, обґрунтувавши свої вимоги наступним. 12 лютого 2008 року їй призначено пенсію за віком, як державному службовцю в розмірі 82 %. Зазначає, що при призначення їй пенсії не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. 14.11.2016 року вона звернулась до ПФУ з заявою про здійснення перерахунку пенсії, однак рішенням № 165 від 17.11.2016 року їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. Просить визнати протиправним та скасувати зазначене рішення відповідача про відмову здійснити обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» з урахуванням довідки Слов'янської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області за № 20885/А/05-22-05-013 від 09.11.2016 року; зобов'язати відповідача з 01.11.2016 року здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» та провести виплати з урахуванням усіх виплат з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 82 % відсотків від сукупного оподаткованого доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити, посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, просив відмовити в повному обсязі, посилаючись на доводи викладені в запереченні.

Суд,вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, надані докази, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слов'янському об'єднані пенсійного фонду України та з 12.02.2008 року отримує пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 82% суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку із досягненням пенсійного віку. При обчисленні пенсії не враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

14 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася до СО УПФУ із заявою про перерахунок призначеної пенсії та просила перерахувати пенсію по заробітку з врахуванням отримуваних нею виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно довідки Слов'янської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області за № 20885/А/05-22-05-013 від 09.11.2016 року.

Рішенням СО УПФУ № 165 від 17.11.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з посиланням на те, що частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993р. чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація як складові заробітної плати згідно ст. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно статті 37-1 зазначеного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При вирішенні спору суд виходить з правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року ( справи № 21-430а11, №21-125а13,№ 21-97а13 відповідно), які відповідно до статті 244-2 КАС України є обов'язковими для застосування в судовій практиці. Так, Верховним Судом України було зазначено про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-X «Про пенсійне забезпечення».

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок ( окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 2статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Матеріальна допомога, суми індексації заробітної плати та грошова винагорода включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії позивачу суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки відповідач, призначаючи позивачеві пенсію державного службовця не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексацію заробітної плати, які були виплачені позивачеві та з яких було утримано страхові внески, що підтверджується довідкою Слов'янської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області за № 20885/А/05-22-05-013 від 09.11.2016 року, то така відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача по заробітку з урахуванням вищезазначених виплат, викладена письмово в рішенні Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 165 від 17.11.2016 року, є протиправною.

Стосовно строку перерахунку, суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки заява про перерахунок пенсії разом з довідкою про розмір виплат від 09.11.2016 року подана позивачем до СО УПФУ 14 листопада 2016 року, в позовній заяві позивач ставить питання щодо обчислення пенсії саме з урахуванням довідки від 09.11.2016 року, то право на перерахунок пенсії позивач має з 01 листопада 2016 року.

Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1, а саме, слід визнати протиправним та скасувати рішення СО УПФУ № 165 від 17.11.2016 року, яким було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача, як державного службовця, по заробітній платі з урахуванням всіх виплат відповідно до довідки Слов'янської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області за № 20885/А/05-22-05-013 від 09.11.2016 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок та обчислення її пенсії, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», та провести виплату пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати державного службовця, з 01 листопада 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

На підставі викладеного, Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 17, 18, 69, 71, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області № 165 від 17.11.2016 року про відмову здійснити обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки Слов'янської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області за № 20885/А/05-22-05-013 від 09.11.2016 року.

Зобов'язати Слов`янське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити з 01 листопада 2016 року, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати державному службовцю в розмірі 82 % відсотки від сукупного оподаткованого доходу згідно довідки Слов'янської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області за № 20885/А/05-22-05-013 від 09.11.2016 року та виплатити ОСОБА_1 недоотримані нею суми пенсії з урахуванням проведених раніше виплат.

Постанова може бути оскаржена до Донецького Апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя С.Г.Пронін